Sari la conținut
Forum Roportal
Onix75

Pietre la rinichi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua. Stie cineva cum se poate scapa de piatra la rinichi, diametru 0.5-1 cm. Am incercat cu Urinex, cu ceaiuri, degeaba.Durerea continua sa apara.

 

Du-te la medic. Conteaza foarte mult si ce pit pe piatra ai. Parerea mea e ca tu va trebui sa scapi de ele cu ultrasonice. Dar ca sa aflii 100% ce ai de facut, du-te la medic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua. Stie cineva cum se poate scapa de piatra la rinichi, diametru 0.5-1 cm. Am incercat cu Urinex, cu ceaiuri, degeaba.Durerea continua sa apara.

 

Ia 4 lamai, spala-le, pune apa cat sa le acopere si sa depaseasca nivelul lor cu 2-3 degete, fierbele cu coaja cu tot pana le crapa coaja. Scurge apa, piseaza lamaile cu coaja cu tot, scoate samburii si apoi paseaza-le cu mixerul pana se face o pasta. Vei obtine cam jumatate sau o treime de borcan de 800 ml de terci. Peste acest terci adauga un volum egal de glicerina (cumperi de la farmacie cam 200 de grame). Se iau 3 linguri din aceasta compozitie (daca ti se pare fara gust poti pune o linguritza de miere de albine) pe zi, cate una inainte de masa cu jumatate de ora, pana termini borcanul. Se repeta cura inca odata si piatra dispare garantat, definitiv. Daca se va forma alta peste 3-4 ani, repeta tratamentul !

 

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam de zeama de lamaie in amestec cu ulei de masline. :hi:

Imi fac salata verde cu ridichii (sucul lor dizolva pietrele) in care pun in loc de otet,zeama de lamaie si ulei de masline.Lichidul care ramine dupa ce consum salata, nu-l arunc;il beau. :o:

....................

Si eu am necazuri cu sistemul urinar;dureri de rinichi si vezica.Rare,singerari...prurit si usturimi insuportabile."Cutite" in zona vezicii si uretrei.Anurie...desi,beau peste un litru de lichide zilnic.Am senzatia ca pleznesc.

Sunt "tanti" cuminte... :) Ce sa fie?

Am facut si un CEA...Negativ.

Doctorii zic ca nu am nimic altceva decit o cistita recidivanta.Cistita cu singerari? :D Si culmea:la analize nu apare singe in urina.

Durerile de rinichi le dau numai existenta pietrelor? :soc: Nu apare nimic la ecografie.

Nu mai stiu ce sa fac... iar de naturisme si masaje n-am timp si nici chef acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doctorii zic ca nu am nimic altceva decit o cistita recidivanta.Cistita cu singerari? :tease: Si culmea:la analize nu apare singe in urina. :o: Nu apare nimic la ecografie.

 

Nu ai facut CT-scan de abdomen si pelvic cu contrast sa se vada exact care-i conditia interna al organelor???

(N-am stiut ce inseamna CEA ... dar m-am educat repede si am respirat adinc.)

Ai fost la un Urolog si el ti-a spus ca n-ai nimic? Insista sa te trimita la CT-scan si sa te trateze!!!! pana n-ai dureri.

 

Eu in ultimii 10 ani am facut de 3 ori CT-scan si mereu se compara rezultatele si daca ceva ar fi diferit, imediat la operatie ma trimite doctorul. Se vad clar plaminii, intestinele, rinichii si toate maruntaiele cu defectele si bobitele decorate in caz ca creste ceva in careva. Sa-ti faci timp si pentru tine!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am necazuri cu sistemul urinar

 

Azi mi-a spus doctorul ca am o mica piatra in rinichiul stang dar nu ma doare nimic si mi-a dat SancturaXR, capsule, 1 pe zi pentru 2 luni si daca nu se elimina se urca el dupa ea, e o mica operatie mi-a spus. N-am celule canceroase in corp!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua. Stie cineva cum se poate scapa de piatra la rinichi, diametru 0.5-1 cm. Am incercat cu Urinex, cu ceaiuri, degeaba.Durerea continua sa apara.

Procesul asta cere timp.Ai avut hematurie?(sange in urina)

Regim in primul rand , tratament, si ca ultime solutii sunt vreo trei :

ESL -metoda cu un aparat care sparge pietrele cu ajutorul undelor (cateodata fragmentele se regasesc in tractul urinar, rezulta sange in urina timp de cateva zile, dar nu mereu)

 

Nephrolithotomie percutanată-o interventie chirurgicala, cu nephroscopul

 

Inlaturare ureteroscopica- prin vezica.(tot interventie chirurgicala)

Editat de Pharrell24

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inlaturare ureteroscopica- prin vezica.(tot interventie chirurgicala)

 

Mi-a spus cineva ieri ca se beau bere bruna foarte multa si ajuta la eliminarea pietrei, insa mie nu-mi place berea ca sa beau si foarte mult din ea! Tin minte de un coleg ca a primit reteta de la doctor pentru un butoi de bere pe care trebuia sa-l bea cat statea in cada cu niste alge marine fierte si apa bineinteles si de baut din butoi ca pasa ... Firma ducea si instala pana la locul folosirii butoiul sa fie si rece ca altfel nu e bun!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×