Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Inceputul filozofiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce credeti ca ne determina sa ne intrebam diferite chestiuni?

 

K.Jaspers afirma ca:"Uimirea ne indeamna la cunoastere.In uimire devin constient de ceea ce nu cunosc.Vreau sa cunosc tocmai de dragul cunoasterii"

Platon:"Mirarea este inceputul filozofiei."

 

Sunt de acord ca atunci cand un lucru ne starneste interesul incepem sa ne punem intrebari si vrem sa aflam cat mai multe despre el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astea is din manualul de filosofie. Karl Jaspers e cool mai ales prin trairile sale limita existentialiste.

 

Creierul, nestiinta, dorinta de a sti, cunoaste, intelege, explica, incertitudinea,etc.

 

Filosofia a inceput in epoca veche cand omul a avut putintel timp pentru a sta si a gandi cu conditia ca creierul sau sa fie suficient de dezvoltat, sa dispuna de capacitatile de generalizare si abstractizare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce credeti ca ne determina sa ne intrebam diferite chestiuni?

 

K.Jaspers afirma ca:"Uimirea ne indeamna la cunoastere.In uimire devin constient de ceea ce nu cunosc.Vreau sa cunosc tocmai de dragul cunoasterii"

Platon:"Mirarea este inceputul filozofiei."

 

Sunt de acord ca atunci cand un lucru ne starneste interesul incepem sa ne punem intrebari si vrem sa aflam cat mai multe despre el.

Filosofia este o arta, desi unii vor sa o catalogheze drept stiinta.

am citit si eu despre uimire ca motor al cunoasteri - amuzant si patetic in acelasi timp. Nimic nu ma uimeste, nimic nu ma mira. Si totusi cunosc. Este un cod energetic implantat in noi care ne indeamna la cunoastere (evolutie). Cunoasterea e menirea noastra. Omul a venit aici pentru a afla adevarul prin propriile forte. Iar din aceasta cautare s-a nascut filosofia. Nu orice e filosofie. Majoritatea textelor pe care le include lumea aici sunt vorbe goale. Arta intelepciunii putini o stapanesc.

Inceputul filosofiei este acolo unde incepe viata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inceputul filosofiei este acolo unde incepe viata!

 

Asa este.Filozofia nu a patruns in vietile noastre de cand am inceput sa o studiem la scoala sau individual ci exista in viata noastra de cand ne-am nascut fara ca noi sa constientizam acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista multe ipoteze despre inceputurile filosofiei . Uni spun ca au plecat de la oameni care pe vremuri nu aveau ce face toata ziua decat sa manace sa bea si sa stea cu burta la soare nascocind cate un gand pe care apoi il despicau in "enspe mii" de parti . Alti spun ca un concept filosofic care poate fi si dovedit a plecat de la Thales sau de la Platon . Parerea mea este ca o definitie aproape de idealism a filosofiei a dat-o Socrate . Cel dintai care a pus niste baze puternice ale filosofiei si asta nu pentru ca el in urat vedea frumos sau pentru ca traia intr-o societate in care si cainele era mai destept decat omul ci pentru ca avea un dar si el era constient si nu-si punea intrebari decat demonstra..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu, personal, cred ca filosofia s-a nascut, socant, tocmai dintr-un instinct, acela de conservare, de securizare a lui si mediului sau. Omul, o data ce a dobandit capacitatea abstractizarii a gasit de cuviinta ca un mediu pe care sa il inteleaga ar fi unul mult mai "safe" asa ca a inceput sa re-creeze universul dupa propriul sau mod de a vedea lucrurile. Ceea ce este necunoscut ne sperie cel mai tare, dar daca dam sens si ordine, dupa "buget", ne apropiem acel lucru mai mult, incepe sa ne dea senzatia ca ne apartine... Asa a facut si nea Thales...numai ca acel obiect era Universul, atat cat stia din el, si asa au inceput oamenii sa se simta stapani pe el... Caci prima oara si prima oara, fuse metafizica, adica filosofia primelor principii, domnii aveau nevoie sa dea un inceput si un sens universului. E cineva impotriva???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce credeti ca ne determina sa ne intrebam diferite chestiuni?

 

K.Jaspers afirma ca:"Uimirea ne indeamna la cunoastere.In uimire devin constient de ceea ce nu cunosc.Vreau sa cunosc tocmai de dragul cunoasterii"

Platon:"Mirarea este inceputul filozofiei."

 

Sunt de acord ca atunci cand un lucru ne starneste interesul incepem sa ne punem intrebari si vrem sa aflam cat mai multe despre el.

:friends: ...mirarea este inceputul prostiei!(raul)

...varsta ta frageda si facultatea de filozofie aleasa de tine, in mod cert nu iti poate raspunde la toate framantarile tale de pe acest forum...

...insa, ...acele chestiuni...sunt determinate de dorinta omului de a umple golul exitent.neputand sa/ umple prin cunoasterea unilaterala a tuturor aspectelor vietii, materiale sau spirutuale, se indreapta catre una dintre ele,cele doua insa neexcudandu/se.so ...uite daca intri pe forumul de religie/spiritualitate vei vedea ca am o intrebare asemanatoare:de ce trebuie se credem?...so pls,give me an answer!

see u!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filozofia-Ateism

Filozofia-Nebunie

Filozofia-Ignoranta

Filozofia-Hula impotriva lui Dumnezeu

Filozofia-Mandrie

Filozofia-Egoism

 

Aceasta este filozofia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Filozofia-Ateism

Filozofia-Nebunie

Filozofia-Ignoranta

Filozofia-Hula impotriva lui Dumnezeu

Filozofia-Mandrie

Filozofia-Egoism

 

Aceasta este filozofia.

 

Hai sa nu fim atat de ingusti in gandire.

 

Raulmaniac nu sunt la o facultate de filosofie,inca sunt la liceu si pe acest topic nu discutam framantarile mele... sunt pur si simplu teme de discutie.

Si inca o chestiune:nu studiem filosofia pentru a afla raspunsuri..tocmai asta e toata frumusetea sa nu stii raspunsul exact pentru ca filosofia nu e limitata precum stiintele exacte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×