Sari la conținut
Forum Roportal
maxus

Hepatita B - ce mancam la regim ?

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

 

Mi se parea foarte important acest topic deoarece sunt si eu infectat cu HVB si tin regim de vreo 2 luni si m-am cam saturat de putinele feluir de mancare pe care le practitc. Si pe langa faptul ca nu am o idee exacta ce inseamna a tine regim pentru hepatita B(adica nu sunt EXACT sigur ce alimente am sau nu voie)

mi-ar prinde bine sa stiu si daca cunoasteti ceva remedii naturiste sau asa ceva care sa ajute la imbunatatirea starii.

 

Asa ca daca cineva are vreo intrebare in legatura cu un anumit fel de mancare sau daca cineva are o reteta preferata sau a mai descoperit un deliciu accesibil celor la regim,sau stie niste siteuri super ok cu retete interesante ar fi bine sa posteze aici.Cu siguranta pe unii dintre noi ne va ajuta.

 

Am sa ma si prezint umpic, am vrut ca tema topicului sa fie mai la inceput ... nu cred ca pe toata lumea intereseaza stare mea:)

 

OK. Ma numesc Mihai si am 23ani si sunt din Baia Mare.Pe data de 9.10.05 am fost internat in spitalul de boli infectioase din Baia Mare ca suspect de hepatita(simptome: varasturi,oboseala, urina inchisa).Pana la urma sa descoperit faptul ca am hepatita B, si dupa 25 de zile de cazare la acel spital am fost eliberat cu diagnostic Hepatita acuta virala tip B icterica forma medie si analizele la iesirea din spital Bilirub 53/30/23;Tymol 8,TGP 69.Pe biletul de iesire mai apar urmatoarele analize facute o singara data (doar in 10.10.2005) Ubg+++ Pigm + IgM anti HBc-pozitiv. Din cate am inteles se pare ca nu mi s-a facut nici un test anticorp HBs, antigenHBs(care am inteles ca se face pentru detectarea anticorpilor impotriva componenetelor de suprafata a virusului,antigenul HBs), anticorpiHBe,antigen HBe(unde nu am habar de la ce vine "e" ,sau ce reprezinta antigenul HBe,stiu ca s -e de la surface si c -e de la core,miez) probaibl nu a fost cazul deocamdata.Iar IgM anti HBc -pozitiv nu am intels exact daca e prezenta anticoruplui pozitiva sau prezenta antigenului, amndoua incep cu "anti".

 

Dupa 3 saptamani de la iesirea din spital, adica cam pe 25.11.05, am refacut analizelel care suna cam asa: Tymol 2, GPT 75, T=21,D=12,I=9, care bineinteles au fost nefavorabile si doctorul m-a informat ca risc sa se cronicizeze boala daca nu imi revin la normal, deci sa stau cat mai mult in pat si sa mananc la regim si sa revin peste 3 saptamania adica cam pe data de 16.12.05 la analize.

 

E drept ca in primele 3 saptamani dupa ce am iesit din spital am mai stat si la calculator , am mai facut cate o plimbare zilnic, nu am consumat destule lichide dar acum, dupa ce m-a speriat doctorul ca risc sa mi se cronicizeze m-am facut baiat cuminte si stau mult in pat etc etc.Dar problema este ca inca mai simt oboseala, culoare scaunului este inca destul de deschisa si sunt ingrijorat ca poate regimul alimentar nu imi este prielnic(adica nu tin regim calumea sau nu ma alimentez suficient), sau ...corpul meu este mai slab si oricum o sa se cronicizeze.Sunt destul de derutat din punctul asta de vedere, deaceea daca cineva crede ca poate sa-mi dea niste sfaturi cam ce ar fi cel mai bine sa fac in aceasta perioada ar fi super ok.Stiu eu,...... ceva recomandari in regimul de mancare mai multa lamaie?, mai mult lapte?, nu stiu...orice credeti ca v-a ajutat si puteti impartasi .

 

Oricum eu am sa incerc sa nu pierd speranta ca voi reusi sa inactivez virusul si ca am sa il elimin din organism(daca asa ceva este posibil :- ).Sunt tanar, nu am avut alte afectiuni de ficat sau alte boli majore(doar o gastrita anul curent, si progabil in timpul gastroscopiei am luat si virusul), nu am cosumat alcool exagerat, nu fumez deci sper ca totul va fi bine, si va urez tuturor sanatate.

 

Deocamdata nu sunt foarte documentat, am preferat sa nu ma obosesc pre tare citind ... oricum nu stiam ca sunt atatea subtilitati legate de aceasta infectie, doar de cateva zile am inceput sa ma dezmeticesc.

 

Ah..si inca o chestie ce nu stiu.... sex am inteles ca trebuie protejat deoarece am virusul in sange si in sperma dar .... cu sarutul cum e?...adica am auzit ca si saliva e contaminata si ca daca ajunge pe rana deschisa infecteaza dar nu stiu daca pe tot parcursul bolii virusul se afla si in saliva sau numai in perioada icterica.

 

 

si acestea fiind spuse va multumesc anticipat tutror celor care o sa -mi raspunda sau care vor veni cu noutati in bucataria hepaticului.:P

 

Salutare si Domnul sa ne dea sa sanatate la toti,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut maxus. Bine ai venit si sper sa nu fie nevoie sa stai prea mult prin acest forum. Scriu scurt ca sa nu obosesti citind:

*intrebai "e" de la ce vine? de la envelope. Virusul are o structura complexa si de aceea e si atat de greu de scapat de el.

* foarte probabil ai o forma acuta, (IgM anti-HBc pozitiv asta indica- ig este imunoglobulina pe care o secreta organismul tau, eu asta stiu) trebuie insa sa retii ca dureaza minim 6 saptamani si maxim 6 luni sa scapi definitiv de virus. Deci cel putin 6 luni ar trebui sa fii foarte cuminte.

* ce trebuie sa mananci? Cat mai multe fructe, legume, lamaie e foarte bine, cat mai putine grasimi, fara prajeli ai grija, fara carne prea mult, poate doar rar, fara dulciuri prea multe pt ca si asa e in stres ficatul si probabil ca si pancreasul, fara cafea, cacao, alcool, gandeste-te la un mod de viata pt urmatoarele 6 luni cat mai putin stresant. Mancare usoara, evita si mazarea, vinetele si fasolea si varza ca sunt grele. Incearca ciorbe, supe, piure, salate de legume si fructe. Pare dificil dar gandeste-te ca un regim de 6 luni acum te poate scuti de stresul prin care trecem noi acum.

Pana cand afli ca ti-ai revenit complet, pt ca sunt cel putin 90% sanse sa iti revii, crede-ma, incearca sa fci sex protejat si pana cand iti trece forma acuta ar fi bine sa eviti si sarutul pt ca esti foarte infectios si asa cum ai citit si tu e posibil ca daca are prietena ta vreo rana deschisa sa o infectezi si pe ea. Riscul nu e asa de mare, dar in forma acuta este.

Acum ai grija ca gastrita e accentuata de citrice. Fa un compromis intre ele si nu manca prea multe citrice. Vroiam sa iti spun si sa nu faci inca o luna-doua efort prea mare. Trebuie sa stai linistit cat mai mult in pat pt ca in forma acuta si o plimbare devine obositoare. In maxim 2-3 saptamani ai sa vezi ca si urina si scaunele isi vor recupera culoarea lor naturala. Sper ca medicul ti-a recomandat si tie niste Lagosa si Farcovit B12. Dc nu roaga-l sa iti prescrie sau mergi tu si cumpara. Chiar isi in prospectul lor scrie ca e bine sa iei in forma acuta.

Daca mai ai intrebari suntem aici. Multa sanatate, odihna si sa auzim numai de bine.

P.S. Eu in locul tau as merge la medicul care ti-a facut endoscopia si l-as strange de gat, criminalul naibii. Sa dezinfecteze cum trebuie ustensilele. Nenorocitul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci Sky, am observat ca esti un personaj foarte activ pe acest forum si tin sa te felicit :- pt ca ajuta f multa lume acest lucru.

 

Am luat primele 3 saptamani FARCOVIT B12 3X1/zi si SILIMARINA 35Mg 3X1/zi.Cu silimarina inca mai continu iar Farcovitul a zis doctorul sa nu mai iau, cand am fost la primul set de analize dupa ce am iesit din spital.

Am baut si Ceai de ARMURARIU si probabil o sa mai beau , dar trebuie 2 saptamani pauza.Am auzit de o persoana care a folosit si a zis ca a ajutat-o f mult.Puteti incerca si voi cei care credeti ca aveti nevoie, nu cred ca dauneaza.

 

Si totusi in legatura cu retetele, nu stiti careva ceva carte sau ceva site unde sa fie retete dar sa scrie ca sunt adecvate regimului de hepatita....

Adica ceva de genul sa am in fata lista cu alimentele ce imi trebuie pt felul de mancare, sa ma duc la piata/magazin si sa le cumpar si sa vin acasa sa-mi gatesc singur(caci se pare ca, cam amtimp in perioada asta de repaus total)

 

E drept ca am fost la librarie si am gasit carti de bucate genul regim fara sare, regim pentru vegetarieni si am zis ca o sa astept si mai caut caci poate gasesc ceva pe care scrie regim pentru boli hepatice.:P

 

Probabil pana la urma am sa iau ceva carte pt regimul pt vegetarieni,sau chiar si cel fara sare.Desi am auzit ca se gaseste la farmacie un fel de sare expre pentru cei ce tin regim.

 

De exemplu as dori sa mananc cartofi copti in cuptor cu ulei, si nu stiu ce fel de ulei sa folosesc ... e voie ulei de masline, sau doar ulei de floarea sorelui?.sau ar trebui sa ma abtin deocamdata de la uleiuri pt ca sunti compusi destuli de complexi?.La fel daca as face shalate framantate cu ulei ....si sare de la farmacie:).... . Iar daca fac o salata e indicat sau nu sa pun otet?

 

Cremvursti fierti oare sunt indicati? tin minte ca in spital primeam parizer...dar marog, sunt spitalele din romania... si mamaliga cu branza telemea:)

 

am sa mai caut , si daca gasesc ceva am sa postez p-aici ... poate prinde bine

 

in rest va urez sanatate si numai bine la toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!Si eu am intrat in contact cu acest virus numit "Hepatita B",este ceva care multi nu inteleg si eu la inceput nu credeam ca ma pot infecta!Mergeti si faceti vaccinele contra hepatitei este foarte bine pt. voi totzi!Si daca cineva se intreaba vreodata cum s-a infectat?Raspunsul este simplu:Prin sex neprotejat,sa nu ne mai ascundem domnilor ca sunt foarte putine cazurile unde ei hepatita prin intepaturi de ace sau cercei.Din pacate odata infectat este foarte greu,pt. ca nu mai poti avea o viata normala oricat de mult ai vrea!Eu am Hepatita de 1 an,la analize mi-au spus ca nu mai am nimic dar eu simnt ca ceva nu este in regula dupa ce mananc cartofi prajiti si beau un vin cu cola.Am 22 de ani neampliniti si imi este tare greu sa ma las de distractie tocmai acum cand varsta cere,am o iubita de 1 an si jumatate care stie ca am hepatita,ea si-a facut toate vaccinele si este ok.Oricum eu cand am iesit din spital mi-au spus ca nu pot da boala mai departe.Un sfat dat de mine pt. cei cu Hepatita B,daca esti tanar si simni ca poti infrange boala nu te lasa la pat,chiar daca doctorul spune ca trebuie multa odihna tot degeaba,eu sincer daca stau in pat 24 cu 24 tot atat si dorm.Dar nu nu trebuie sa te lasi,ca sa ti se formeze anticorpi trebuie sa faci si efort nu numai sa stai.Eu fac gimnastica si trag si de fiare si asta ma face sa ma simn bine chiar daca cate-o data ma doare ficatul!Ficatul nu se poate vindeca orice ai face,poate sa il schimbi!Boala trece dar ficatul ramane bolnav!Eu asa cred ca poti infrange boala nu trebuie sa fie cineva de acord cu mine.Cam atat pt. azi....o sa mai revin pe forum.

 

 

Sanatate multa!Cu mult respect!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Florinellove. Desi as fi preferat sa ignor mesajul tau, nu pot sa fac asta pt ca el contine o gramada de neadevaruri:

1. Se poate lua si prin sex neprotejat dar nu asta e principalul mod de transmitere si dc ai fi avut timp sa te uiti putin pe forum ai fi vazut ca NIMENI nu si-a infectat partenerul.

2. Nu avem nici un interes in a ne ascunde dupa deget. Eu estimez pe baza anticorpilor antiHbe aparuti in mod spontan, fara tratament ca am fost undeva acum cel putin 14 ani infectat cu virusul B si oricat as vrea sa ma laud cand aveam 11 ani nu am facut sex, nici macar protejat.

3. La scoala ni se facea vaccinul cu acelasi ac la toti colegii, ti se pare foarte dificil sa ne fi infectat multi in acest mod? Dar dupa un dentist care nu si-a dezinfectat cum trebuie acele?

4. Daca vrei sa afli exact daca mai ai sau nu hepatita e simplu: fa si tu analize antiHbs si AgHbs si transaminaze. Iti garantez ca o sa stii cu siguranta.

5. Sper ca atunci cand faci recomandari de genul "ca sa ti se formeze anticorpi trebuie sa faci si efort nu numai sa stai" sau "Ficatul nu se poate vindeca orice ai face,poate sa il schimbi!Boala trece dar ficatul ramane bolnav!" sa ai si ceva solid in spatele afirmatiilor tale. Nu de alta dar sa stiu ca dc ai descoperit tu ca anticorpii o sa apara daca ma apuc sa fac efort de maine ma apuc sa alerg la maraton, cine stie, poate o fi si direct proportional numarul anticorpilor cu cel al km alergati.

Recomandarea de odihna dupa o hepatita acuta e una de cel putin bun simt si crede-ma ca ficatul se regenereaza dc este lasat. Adica dc inceteaza distrugerea sa. Odihna e buna pentru a reduce probabil fluxul de sange care trece prin vena porta spre ficat dar si pentru a permite regenerarea hepatica.

Te-as ruga frumos ca dc mai scrii pe forum sa ai macar o sursa credibila in spatele afirmatiilor tale. Eu unul am pentru fiecare lucru pe care il spun. Dc te intereseaza nu numai medicul tau recomanda repausul ci si toti medicii hepatologi din lumea asta. Doar daca tu ai ceva mai multe cunostiinte medicale decat ei te pot crede, in rest prefer sa ma iau dupa parerea medicilor.

@Maxus Tu poti sa faci ce vrei, eu insa iti recomand un mod de viata mai temperat macar 6 luni de zile. Acum poti face diferenta intre o hepatita acuta si una cronica. Ce nu as fi dat sa fi avut si eu o forma vizibila si sa stiu sa ma tratez... :-

Editat de Sky

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bazez pe sfatul unor doctori, adik pe cei pe care am reusit sa-i cunosc dealungul timpuli.Si mi se pare foarte imortant sa vorbesc cu persoane care au trecut prin chestia asta si au si scapat, sau persoane care inca mai au boala...de exmplu cum estu u sky..+ ca pari o persoana interesata de sanatatea sau boala ta.

 

Plus mai iau in considerare si informatii gasite pe siteuri ce imi inspira incredere.

 

Oricum stiu ca daca stau 30-60 minute la calc, sau daca ma plimb o perioada destul de scurta sau chiar dak stau la tv 1-2 ore , simt un fel de oboseala, ma trage patul... si nu ma prea siam eu o fire lenesa....chiar si cititul este obositor .

 

Eu sincer sper si o sa caut sa sa fact tot posibilul ca sa nu mi se cronicizeze, chiar vreau sa scap de virus.

 

Dar intretimp CE MAI MANCAM la regim? ca doar despre asta e topicul

 

Am cumparat de la farmacie SARE FARA SODIU. Cred ca e permisa la regim.Cel putin asa mi s-a zis da nu am de unde sa fiu sigur.

 

Astazi ma duc la dentist si i-am zis doctoritei ca am hepatita B , o zis ca e bine ca i-am spus dar ei oricum dezinfecteaza aparatele..... is curios cat a fost de sincera cu mine . Oricum eu nu o sa am pe nimeni pe constiinta pt ca am atentionat-o ...iar daca o musca careva, sa fie pacatul dentistei.

 

Sky nu sti cat rezista virusul infara organismului ?

Am inteles ca nu moare numai la temperaturi mai mari de 120 grade, sau eventual daca se spala obiectele infectate cu ceva cloruri.

Da ma gandesc ca daca virusul este si in saliva si noptea cum mai curge saliva pe perina , sau stiu eu, vine pisica ..se urca virusul pe pisica .... si dupa aia pisica merge la alti memebri ai familiei in camera si duce virusul acolo...si Doamne feri.

Stiu ca suna comic ..dar noa :hi:

 

Deci RETETE, RETETE, RETETE ....doamnelor sau domnisoarelor cu infectie virala , spuneti si dumneavoastra ce mai gatiti la regim?

8)

Va salut si numai sanatate la toti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DIETOTERAPIE PRACTICA:800de retete culinare=Dr.Laurentiu Cernaianu EdituraALL,Bucuresti,Bd Timisoara,nr 58,sedtor6,cod76548,

tel.402.2600,departament difuzare:tel 402.26.20.Partea proasta este ca a fost editata in 1999,dar daca vorbesti cu ei,poate au reeditat.

In faza acuta este foarte important repausul ,cat priveste regimul evita prajeli, afumaturi ,conserve si mai ales ALCOOLUL,nici macar amestecat cu cola cum spunea cineva.Cred ca asa e chiar mai rau.

Ulei de masline in salate poti dar pune f.putin,si acreste cu lamaie este interzis otetul. Si mai ales nu dispera ,in curand te vei obisnui sa mananci mai de regim si n-o sa mai fie asa stresant.Si gandeste-te ca dupa faza acuta ,vei avea voie sa mananci tot ce nu iti face rau.

Daca il protejezi ,ficatul este singurul organ care se regenereza,asa ca ai mare grija de el.

Sanatate si gandeste pozitiv,intr-un fel ai avut noroc sa stii de hepatita ,altii afla de ea in stare cronica si emult mai rau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite in primul rand cateva retete si diete pentru hepatita

http://www.sanatatea.com/alimen.php?topic=alimen&page=0048

Poti cauta poate mai gasesti pe acest site si altele.

Am citit ca ar fi bine in aceasta forma acuta sa eviti lactatele totusi pentru ca sunt mai greu de suportat de organism.

Ca sa cureti tot ceea ce intra in contact cu tine si virusul trebuie sa speli cu o solutie de 10 parti apa si o parte hipoclorit. Uite aici un link in engleza, dc nu ai timp sa citesti, am citit eu si asta trebuie facut. Cica omoara toti virusii, studiat. Virusul am inteles ca rezista in aer intre 7 si 10 zile, chiar daca e sangele uscat.

http://www.eparent.com/resources/asktheexp...r_hepititis.htm

Obiectele contaminate pot fi fierte timp de 10 minute intr-o astfel de solutie pentru a distruge orice urma de virus. Am citit ca cica ar fi suficient sa fiarba chiar si instrumentele medicale 10 minute intr-o astfel de solutie.

Acum desi e foarte infectioasa, hep B nu e A, adica principala modalitate de transmitere este prin contact cu sange infectat si apoi pe cale sexuala si abia in ultima instanta prin saliva si urina. Eu zic din acest punct de vedere sa te linistesti. Deci citeste dietele de pe acel site ca sunt bune. Cauta si un practic in bucatarie de acum 3-4 luni de zile ca avea special retete pt hep.

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Maxus-nu te lasa, frate, ca suntem tineri. Eu am fost diagnosticat cu hep B virala medie acuta in august, acum merg la serviciu, antigenii au disparut, transaminazele sunt f bune, dar nu apar anticorpii-desi am luat Zeffix inca din spital. Si eu ma simt descumpanit, dar nu tb sa ne lasam, macar pentru familiile noastre si pentru cei dragi. Gandeste-te ca va fi bine, gandeste-te ca vei fi sanatos, pentru ca Dumnezeu ne vede si a hotarat soarta fiecaruia. Multa, multa sanatate! :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au disparut antigenii de suprafata? Asta e foarte bine, eu zic ca ai sanse mari sa apara si anticorpii de suprafata in scurt timp. Medicii spun ca trebuie sa scapi de AgHbs in 6 luni ca sa nu fii considerat bolnav cronic. Acum ai scapat de ei, in mod normal ar trebui sa apara detectabili si anti Hbs. Iti uram sanatate si tie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×