Sari la conținut
Forum Roportal
sorinp

Monocite marite!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La un control de sange am descoperit ca am nivelul de monocite din sange mult mai mare decat normal ( mai mult decat dublu ) . Valorile obtinute dupa analiza sunt pentru acestea : 23.5% ( cand limita maxima e 10% ) respectiv 14 000 / mm3. Deoarece nu ma pricep ce-ar putea insemna , poate sa-mi spuna cineva ce poate fi sau unde sa ma duc sa aflu mai multe ? Mentionez ca intre timp am facut niste analize pt. virusi hepatita B si C care mi-au iesit negative , poate fi altceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe internet cateva posibile cauze:

- o boala cronica inflamatorie

- o infectie cu un parazit

- TBC

- infectie virala (rujeola, oreion, mononucleoza, etc...)

 

Cel mai bine mergi la un medic hematolog, pt ca el te va clarifica cu siguranta.

 

Uite si link-ul la ceea ce am citit si eu: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003657.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Povestiti-mi va rog frumos ce sunt monocitele si care sunt rolul lor in cadrul organismului.

Este bine sa ai monocitele crescute(18 in cazul meu, si sunt un pic racit).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu-i medicina! Numai monocitele nu va ajuta mult. Poate v-ati sarutat prima oara sau ati gasit o lingurita mai putin spalata si aveti "boala sarutului= monocitoza". Se trateaza, trece.. Monocitele sunt celule de aparare ale organismului. Ele sunt capabile sa recunoasca anumiti agenti patogeni(ex: fungi) sau sa primeasca informatii de la alte celule din linia de aparare(ex>prin interferonul alfa si beta produs de catre orice celula agresata de un virus). Monocitele stimulate prin interferonul produs de alte celule sau de fungi ucid efectiv unii agenti patogeni. Asa ca bietele de ele pot creste ca numar in orice situatie in care corpul lupta cu un agent patogen (virus, fung, e.t.c.). Faceti analizele, mergeti la medic. Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare,miam facut analizele de sange in urma aparitiei unor tumefactii si mia aprut un numar ma re de monocite si anume de 22%,am fost internata cu suspiciuni de mononucleoza,insa restul analizelor miau fost ok,la o saptamana dupa numarul monocitelor mia crescut pana la 52%care ar putea fi cauza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×