Sari la conținut
Forum Roportal
bb-girl

UBB Cluj, Mate Info

Postări Recomandate

No, deci... vreau să merg la UBB, la Facultatea de Matematică Informatică, Departamentul Informatică şi aş vrea să aflu mai mult informaţii despre facultatea asta: ce anume se studiază, la ce e mai greu, la ce să mă aştept, cum e treaba cu cazările, dacă mai ai timp de altceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Departamentul Informatica de la UBB e extrem de modest. Universitati din orase gen Oradea sau Baia Mare au sectia de informatica peste cea din Cluj. Daca vrei sa studiezi in domeniul informatic sfatul meu e sa mergi la Timisoara sau in Bucuresti (unde e cea mai buna sectie de informatica din Europa).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Departamentul Informatica de la UBB e extrem de modest. Universitati din orase gen Oradea sau Baia Mare au sectia de informatica peste cea din Cluj. Daca vrei sa studiezi in domeniul informatic sfatul meu e sa mergi la Timisoara sau in Bucuresti (unde e cea mai buna sectie de informatica din Europa).

glumesti , nu ?

De unde stii dumneata ca universitati din orase gen Oradea , Baia Mare au sectia informatica peste cea din Cluj ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
glumesti , nu ?

De unde stii dumneata ca universitati din orase gen Oradea , Baia Mare au sectia informatica peste cea din Cluj ?

 

Stiu pentru ca eu cat am stat in Bucuresti am avut contact cu foarte multi programatori care au venit din toate colturile tarii. Si s-a discutat mult si despre la ce facultati chiar isi merita sa studiezi. Si in domeniul informatic e clar ca in Bucuresti sau la Timisoara sunt cele mai bune sectii din tara. Din Baia Mare cunosc 4 persoane care au absolvit acolo la sectia de informatica si de la ei stiu ca se face treaba. Unul din ei chiar imi este coleg la lucru in momentul de fata si el a venit foarte bine pregatit din Baia Mare. Si cuvinte de lauda despre Oradea si Baia Mare au avut si cei din Bucuresti care au fost in urma cu cativa ani la schimb de experienta in aceste orase.

 

Cat despre sectia de informatica de la UBB, nu exista o persoana care sa laude sectia aia. Toti zic sa eviti sa studiezi informatica in Cluj, pentru ca acolo e o sectie delasatoare cu profesori nepregatiti. Si din cate am mai auzit din vorbe, sunt acolo cativa profesori cam afemeiati care se dau la toate fetele care merg la sectia asta si ca acolo mai mult inveti sa te uiti la fete pe hi5, decat informatica. :doh:

Editat de Dingo25

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu pentru ca eu cat am stat in Bucuresti am avut contact cu foarte multi programatori care au venit din toate colturile tarii. Si s-a discutat mult si despre la ce facultati chiar isi merita sa studiezi. Si in domeniul informatic e clar ca in Bucuresti sau la Timisoara sunt cele mai bune sectii din tara. Din Baia Mare cunosc 4 persoane care au absolvit acolo la sectia de informatica si de la ei stiu ca se face treaba. Unul din ei chiar imi este coleg la lucru in momentul de fata si el a venit foarte bine pregatit din Baia Mare. Si cuvinte de lauda despre Oradea si Baia Mare au avut si cei din Bucuresti care au fost in urma cu cativa ani la schimb de experienta in aceste orase.

 

Cat despre sectia de informatica de la UBB, nu exista o persoana care sa laude sectia aia. Toti zic sa eviti sa studiezi informatica in Cluj, pentru ca acolo e o sectie delasatoare cu profesori nepregatiti. Si din cate am mai auzit din vorbe, sunt acolo cativa profesori cam afemeiati care se dau la toate fetele care merg la sectia asta si ca acolo mai mult inveti sa te uiti la fete pe hi5, decat informatica. :doh:

Mai , la noi in Maramu' se spune ca e ok sa mergi la facultate in Baia-Mare, in caz ca nu ai chef sa inveti si ai nevoie de o diploma ... si da mai bine la Cv Universitatea de Nord (de stat) decat Spiru Haret :D ..colegii aia ai tai or fi exceptiile de la regula ..

In schimb , eu lucrez la o firma de soft (hartogarie..nu am treaba cu informatica) si am 3 colegi care au absolvit Informatica La Ubb Cluj . Sunt foarte buni baietii , programatori excelenti.

In plus , am prieteni studenti la Informatica UBB ...si nu se plangeau ca ar avea profesori nepregatiti si afemeiati , chiar nu am auzit de asa ceva pana acuma . Fiecare Universitate isi are uscaturile ei ...

Cat despre afirmatia "in domeniul informatic e clar ca in Bucuresti sau la Timisoara sunt cele mai bune sectii din tara" , e clar de unde ? asa spun bucurestenii , sau exista un document oficial care sa sustina acest lucru ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Bogdan care lucreaza cu mine la Universitatea de Nord a terminat. Nu stiu cum sunt restul sectiilor de la universitatea asta, dar la informatica am auzit ca se face treaba.

Si la Informatica UBB, nu studentii sunt problema. Studentii sunt chiar buni, dar profesorii sunt slabi. Majoritatea studentilor invata singuri din manuale si alte surse fara pic de ajutor de la profesori. Asta am auzit de la foarte multe persoane.

Legat de ultima mea afirmatie, Facultatea de Mate Info din Bucuresti e recunoscuta international ca fiind una din facultatile de top din Europa.

Editat de Dingo25

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, Bogdan care lucreaza cu mine la Universitatea de Nord a terminat. Nu stiu cum sunt restul sectiilor de la universitatea asta, dar la informatica am auzit ca se face treaba.

Si la Informatica UBB, nu studentii sunt problema. Studentii sunt chiar buni, dar profesorii sunt slabi. Majoritatea studentilor invata singuri din manuale si alte surse fara pic de ajutor de la profesori. Asta am auzit de la foarte multe persoane.

Legat de ultima mea afirmatie, Facultatea de Mate Info din Bucuresti e recunoscuta international ca fiind una din facultatile de top din Europa.

In fine ... Fratele meu a lucrat vreo doi ani la Universitatea de Nord ..si stiu mai bine decat tine ce treaba se face .. acuma evident ca nu o sa se "laude" colegii tai cu faptul ca au absolvit o facultate slabuta ..

Hm.. ma indoiesc ca toti profesorii de la UBB , sectia informatica sunt slabi si delasatori ... asta miroase a "propaganda" sudista :D .

Oricum , topicul asta nu a fost deschis ca sa ne disputam noi suprematia ... fata are nevoie de niste informatii. Eu am vrut doar sa subliniez ca tu nu esti in masura sa-i dai sfaturi si informatii in legatura cu sectia Informatica de la UBB Cluj . Bineinteles , nici eu nu sunt in masura .

Asadar, sa lasam sa dea sfaturi si informatii , studenti/absolventi ai acestei facultati :doh:

 

Problema e ca nu au fost 2 prosti care au zis asta, ci cateva zeci de persoane care au zis asta. Persoane care au absolvit acolo in perioada 2004-2009. In rest UBB-ul e o universitate buna. Doar de sectia de informatica am auzit ca e bine de evitat.

Culmea ca eu nu am auzit asa ceva..si dupa cum am spus am colegi de servici care au absolvit aceasta facultate ..si prieteni absolventi/studenti...

Editat de s_s_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×