Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Istoria Statului Israel pe scurt

Postări Recomandate

"Evreul"

QUOTE (VEMANS @ Feb 25 2010, 07:06 AM)

1.United Nations General Assembly Resolution 181 session -1 Future government of Palestine on 29 November 1947 :

 

The United Nations Partition Plan for Palestine or United Nations General Assembly Resolution 181 (II) Future Government of Palestine was a resolution adopted by the General Assembly. It was approved by a vote of 33 to 13, with 10 abstentions on November 29, 1947

 

Dupa cum observi Israelul NU a fost infiintat dupa cum spui pentru ca :

- rezolutia 181 0NU aproba impartirea teritoriului Palestinei nu doar infiintarea statului Israel;

-ea a fost data in 1947 nu 1948:

-dupa ce intr-un post anterior te luase gura pe dinainte si afirmasei altceva (Israelul a fost infintat in urma votului a toate tarilor membre in acel timp ) acum o dai cu "votul si asentimentul" majoritatii . Ti-am dat rezultatul exact ca sa se stie.

 

2. Chestia cu invatatul la carciuma ma lasa rece ; prietenul meu evreu din tinerete avea o vorba:nu exista evrei prosti , or sunt destepti ori sunt avortati spontan in primele trei luni de sarcina . Pina astazi ii dadeam dreptate dar m-am inselat , exista cel putin unul !

La chestia cu Ierusalimul nu vii cu argumente ci doar cu jigniri drept pentru care am raspuns la fel cu riscul de a fii suspendat de moderatori .

 

 

Esti cam in deficit cu stirea istoriei asa ca ia,citeste:

Am ajuns la concluzia ca sunt multi care cunosc istoria Israelului numai din propaganda araba asa ca voi aduce aci pe scurt povestea acestui popor minunat care este inca popor,2000 de ani dupa expulzarea sa din tara sa si imprastierea lui in lume. Nu innchizitia , nu progromurile si nu restrictile care le-au suferit in lungul anilor nu i-au facut sa dispara.Asta datorita firea si religia lor.

 

Luat de pe alt forum: (scris de Cerbu care este profesor de istorie de origine romana la Universitatea Ontario din Canada)

 

cateodata ma mira ca sunt cartitori asupra formarii si recunoasterii Eretz Israelului....stim ca statul s-a creat intr-un mod legal sub egida Natiunilor Unite, ca teritoriul nu era palestinian ci era parte din Imperiul Otoman (care au pierdut aceste teritorii in primul razboi mondial), ca atunci nu era niciun palestinian in tara pentru ca nimeni nu se considera palestinian...toti se vroiau sirieni...

 

cand au preluat teritoriile de la turci, francezii si englezii au format intr-un mod artificial Iordania, Siria, Liban si Irak, dandu-i Iordaniei 80 % din teritoriul Palestinei Mandatorii,- cu toate ca acesta a fost recunoscut oficial de Liga Natiunilor drept teritoriu al evreilor - si evreilor li s-a interzis dreptul de proprietate pe teritoriul regatului...

doar stim ca-n Iordania sunt doua treimi cetateni palestinieni, ca toate ca la conducere e monarhia hashemita.

 

asa ca in 1947 s-a hotarat ca cincimea ramasa de pe urma Palestinei Mandatorii sa fie impartita in doua, una pentru evrei (Israel) si alta pentru arabi (Palestina).

dar statele arabe au zis pas si au declansat razboiul impotriva Israelului.

hai s-o luam ca prima cauza a refugiatilor, cam vreo 700000 de arabi care au fugit datorita razboiului declansat de cele 8 state arabe.

 

binenteles ca evreii au cerut pacea si au incercat sa duca tratative, dar totul a esuat...pana si razboiul lor, cu toate ca erau mult mai numerosi decat evreii.

Arabia Saudita si Irakul au refuzat sistematic sa semneze tratatul de pace cu Israelul , asa ca au ramas doar cu Nakba= catastrofa, pana in zilele noastre.

eu cred ca daca nu ar fi fost acest razboi, daca statele arabe nu s-ar fi incapatanat sa distruga Israelul inca din fasa, nimeni n-ar mai fi fost refugiat si ca ar exista astazi statul Palestina in Cisiordania si Gaza inca din 1948.

_Israelul a cucerit teritorii si conform legii natiunilor si lipsei unui tratat de pace cu statele care ne-au atacat, se permite anexarea teritoriilor cucerite ca urmare a cuceririi lor in razboi.

la conferinta de la Lausanne din 1949 sau la negocierile de pace de la Rhodos, israelienii au oferit teritoriile inapoi, dar arabii au preferat sa mentina o stare de razboi decat sa accepte oferta, in scopul clar de a distruge intr-un final statul nostru.

repet, daca s-ar fi acceptat, problemele din ziua de astazi nu si-ar mai fi avut rostul.

dupa victorie, s-a adoptat o lege care permitea revenirea refugiatilor arabi in israel cu conditia sa semneze o declaratie de non-violenta si sa jure credinta statului Israel, asa ca in decursul timpului sunt peste 150.000 de arabi care s-au reintors si au primit drepturile de cetateni si profita de legile si bunastarea singurei tari democratice din Orientul Mijlociu.

 

Suplimentul meu: Votul la ONU in 1947 a fost afirmativ la intemeierea a doua state, unu evreu si unu arab in acord cu planul impartirii tarii facut de ONU. Evreii au acceptat,arabi au refuzat si au inceput un razboi care nu sa terminat pana azi.

De aceia, Israelul exista si Palestina inca nu.Israelul socoteste infintarea statului din timpul sfarsitului luptelor in acel razboi de independenta din 1948 in care 5 tari arabe au navalit ca sa arunce evreii in mare dar nu prea au reusit cum se vede. Sa nu spui ca azi nu ai invatat ceva nou.

 

Acest mesaj a fost editat de catre Evreul: Astazi, 05:44 PM

 

 

Aceasta parte a postarii dvs de pe topicul "Transilvania pamant romanesc din 1918" isi are locul cel mult aici.

Editat de Burel001
Precizare regulamentara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti cam in deficit cu stirea istoriei asa ca ia,citeste:

.....................

 

Luat de pe alt forum: (scris de Cerbu care este profesor de istorie de origine romana la Universitatea Ontario din Canada)

 

cateodata ma mira ca sunt cartitori asupra formarii si recunoasterii Eretz Israelului....stim ca statul s-a creat intr-un mod legal sub egida Natiunilor Unite, ca teritoriul nu era palestinian ci era parte din Imperiul Otoman (care au pierdut aceste teritorii in primul razboi mondial), ca atunci nu era niciun palestinian in tara pentru ca nimeni nu se considera palestinian...toti se vroiau sirieni...

. Sa nu spui ca azi nu ai invatat ceva nou.

 

Acest mesaj a fost editat de catre Evreul: Astazi, 05:44 PM

 

1 . Nu esti in masura sa ma inveti istorie , nici macar cea a statului Israel . Tot ce ai postat imi era cunoscut si nu raspunde la ceea ce afirmasem in postul anterior.

2. Referitor la materialul scris de Cerbu este doar un punct de vedere . Ma mir ca n-ai citat un evreu sau cumva este vorba de un cerb circumcis?

3. Pentru a fi vorba de "creare legala" trebuia ca planul de partajare sa fie admis de toate partile implicate , altfel nu are valoare juridica . Iti amintesc ca Tratatul de la Trianon -ca de aici a plecat discutia-a fost acceptat de toate partile implicate ( e drept ca Ungaria n-a facut-o de buna voie).

4. Pentru a preintimpina eventuale denaturari afirm ca sunt dintre acei locuitori ai Transilvaniei care s-au simtit romani de sute de ani pentru ca "gandeau , vorbeau si simteau romaneste" nu pentru ca mincau "mamaliga si dansau hora" . Cred ca si tu ai mincat mamaliga dar asta nu te face roman !

 

Nu sunt antisemit , ii admir pe evrei din unele puncte de vedere si ii detest din altele . Per ansamblu rezultatul este pozitiv.Consider ca infiintarea statului Israel a fost un rezultat al puterii financiare pe care o au evreii la nivel mondial cu complicitatea puterilor militare ale primei jumatati a sec XX . Asta nu inseamna ca am ceva cu existenta statului Israel .

Ca o concluzie nu IHWE a redat Israelul evreilor ci "ochiul dracului"

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

evreul pari baiat inteligent ... vemans a spus doar ca banii au creat israelul (in folclorul romanesc banii = ochiul dracului ) ... de ce trebuie acum sa va certati si din presupuse erori de comunicare

 

sunt un admirator al ceea ce percep eu despre poporul evreu: oameni cu nivel ridicat de educatie si un marketing eficient ca natie care intr-o societate capitalista au asigurat o sporire a averii si influentei lor.

 

cred si sper insa ca viitorul nu mai poate fi unul atat de simplu ... sper ca pe viitor nivelul crescut de educatie al marii majoritati a populatiei lumii precum si globalizarea sa faca anacronice discutiile de acest gen

Editat de mau77mau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
evreul pari baiat inteligent ... vemans a spus doar ca banii au creat israelul (in folclorul romanesc banii = ochiul dracului ) ... de ce trebuie acum sa va certati si din presupuse erori de comunicare

 

sunt un admirator al ceea ce percep eu despre poporul evreu: oameni cu nivel ridicat de educatie si un marketing eficient ca natie care intr-o societate capitalista au asigurat o sporire a averii si influentei lor.

 

cred si sper insa ca viitorul nu mai poate fi unul atat de simplu ... sper ca pe viitor nivelul crescut de educatie al marii majoritati a populatiei lumii precum si globalizarea sa faca anacronice discutiile de acest gen

 

Replica mea a fost trecuta de mine la un nou topic cu numele Globalizarea.

Editat de Evreul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmm...ete la el

Tu vrei globalizare Mau mau?

 

vreau globalizare in sensul in care sa dispara sentimentele astea de superioritate ale unora pentru ca ei sunt x popor, x religie, x tara, x oras sau chiar x familie ... sa fim fiecare superiori sau nu prin ceea ce suntem noi ... sa nu mai tinem partea cuiva chiar daca nu are dreptate doar pentru ca este din haita noastra iar celalalt nu are dreptate din principiu

 

vreau sa nu mai datoram parintilor nasterea ci cresterea ... sa nu datoram unei societati cetatenia ci educatia ... si vreau ca educatia sa fie in sfarsit inteleasa asa cum a descris-o Galileo Galilei "Nu poţi să

Editat de mau77mau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Subscriu pe deplin cu ce ai scris.

Ca un patefon stricat scriu aci la forum educatie,instruire,educatie ,instruire incontinu si ce mi se raspunde? Ca tu ai nasu-in sus ca tu te crezi si bineinteles ca si evreii, sarmanii sunt bagati in "discutie" fara alta vina ca numai ca evrei, ei sunt capul la toate rautatile si tot raul facut romanilor, de evrei este facut. Patetic ca un popor,ca poporul roman care asa a suferit in ultimii 70 de ani,in special in urma greselilor colosale ale lui, inca nu a inteles ca istoria nu iarta si daca nu se va trezi din cosmarul lui si va incepe sa faca ce trebuie ,nu sa caute tapi ispasitori ca pe aceia ii vor vedea numai in oglinda, Romania va deveni o tara pe care totii o vor ocoli.

Israelul a fost infintat oficial in 1948 insa inca de la sfarsitul secolului 18,oameni care au inteles nevoia acuta a poporului evreu de o tara a lor,acei oameni au inceput sa pregateasca poporul sa fie apt a avea o tara a lui. O societate a strans donatii de la evreii din toata lumea si cu acei bani au cumparat de la locuitorii arabi pamanturi,uneori cu pret piperat insa fiecare hectar cumparat a inaintat data infintarii tarii. O actiune unica in lume pana azi a fost invierea limbii ebraice si a facerea sa o limba ca toate altele si nu numai pentru rugaciuni. Inca o actiune care sa facut a fost invatarea evreilor a lucra pamantul si a cladi. Au fost facute tabere de munca si instruire si in strainatate unde au invatat evreii sa fiu tarani. Totul cu ajutorul donatilor evreilor din lume. Ista a fost numit" Zionismul".

Azi dupa 62 de ani de la infintarea oficiala a statului,suntem foarte multumiti de reusitele noastre in toate domenile. Suntem singurul stat adevarat democratic in Orientul Apropiat si cu toate ca suntem inconjurati partial de dusmani,asta nu ne jeneaza sa ne perfectionam tara incontinu.Reusita noastra se datoreste la instruirea si educatiei la care noi dam cea mai mare importanta. In bugetul Israelului,cele mai importante cote sunt armata si servicele de securitate si dupa ea este ministerul educatiei

Editat de Burel001
Scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreau globalizare in sensul in care sa dispara sentimentele astea de superioritate ale unora pentru ca ei sunt x popor, x religie, x tara, x oras sau chiar x familie ... sa fim fiecare superiori sau nu prin ceea ce suntem noi ... sa nu mai tinem partea cuiva chiar daca nu are dreptate doar pentru ca este din haita noastra iar celalalt nu are dreptate din principiu

 

vreau sa nu mai datoram parintilor nasterea ci cresterea ... sa nu datoram unei societati cetatenia ci educatia ... si vreau ca educatia sa fie in sfarsit inteleasa asa cum a descris-o Galileo Galilei "Nu poţi să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Despre poporul evreu ,vreau sa spun si eu ceva de bine,ceva ce admir si eu la ei: Performanta. Ceea ce au creat evreii in statul Israel ,in cativa ani la scara istorica ,este remarcabil. Lasand la o parte sustinerea de care au avut parte,contributia lor ca natiune si ca indivizi este de admirat . Daca nu ar exista conflictul israeliano-arab ,Israel ar fi una dintre tarile cu cele mai ridicate standarde de viata.

 

Domnule Burel001,mata esti sigur ca nu esti clona mea? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu o de deosebita placere vreau sa anunt doua noutati despre Israel,noutati care ne evidentiaza fata de multe alte state.

Inainte cu doua zile a fost anuntat ca rezervele de valuta a tarii au ajuns la un nivel care este cel mai inalt de la infintarea tarii. Valuta in valoare de 92 miliarde de dolari se afla la banca israeliana. Aceasta suma nu are nici o legatura cu bugetul anual al tarii.Bineinteles ca gradul de incredere a bancilor si marilor siocietati in economia tarii este unul din cele mai inalte.

Adoua noutate este ca unu din cei mai mari concerni din Israel,care se ocupa cu fabricarea de medicamente si este evaluat international la 46 miliarde de dolari,a cumparat in ultimul timpcea mai mare fabrica farmaceutica din Germania si prin asta a devenit principalul producator de medicamente generice din Europa.

 

Intrebarea este cum si dece au reusit evreii decat alte popoare. Poate deoarece ei sunt mai "smecheri". Ce inseamna a fii smecher? Iata ce pretinde un vocabular roman:

1. SM'ECHER, -Ă, smecheri, -e, adj. (Adesea substantivat) Care stie să iasă din

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×