Sari la conținut
Forum Roportal
otilia*

Un moment din zi pentru Pamant

Postări Recomandate

Ma tot gandesc de mult timp sa incercam sa facem ceva, sa constientizam ca Pamantul nostru se afla in suferinta si ca in noi sta forta care poate schimba traiectoria nu tocmai fericita spre care ne indreptam o data cu Terra.Nu prea stiu cum sa se desfasoare actiunea noastra.

Ma gandeam ca oricare dintre noi poate acorda un moment din fiecare zi pentru meditatie,rugaciune sau orice alta practica energetica care sa formeze un egregor benefic destul de puternic.Cu cat vom fi mai multi,cu atat mai bine.

Suntem responsabili de tot ce se intampla acum pe Pamant,suntem responsabili de viitorul nostru.

 

Astept orice fel de propuneri privind modul de desfasurare a acestei actiuni,orice sugestie constructiva este binevenita.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma tot gandesc de mult timp sa incercam sa facem ceva, sa constientizam ca Pamantul nostru se afla in suferinta si ca in noi sta forta care poate schimba traiectoria nu tocmai fericita spre care ne indreptam o data cu Terra.Nu prea stiu cum sa se desfasoare actiunea noastra.

Ma gandeam ca oricare dintre noi poate acorda un moment din fiecare zi pentru meditatie,rugaciune sau orice alta practica energetica care sa formeze un egregor benefic destul de puternic.Cu cat vom fi mai multi,cu atat mai bine.

Suntem responsabili de tot ce se intampla acum pe Pamant,suntem responsabili de viitorul nostru.

 

Astept orice fel de propuneri privind modul de desfasurare a acestei actiuni,orice sugestie constructiva este binevenita.

Draguta si bine intentionata. Dar cred ca mai multa reusita ar avea o actiune practica, de exemplu, voluntariat pentru strangerea gunoaielor lasate in urma de altii si care fac rau poluand mediul.

Meditatia nu strange gunoaiele!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draguta si bine intentionata. Dar cred ca mai multa reusita ar avea o actiune practica, de exemplu, voluntariat pentru strangerea gunoaielor lasate in urma de altii si care fac rau poluand mediul.

Meditatia nu strange gunoaiele!

 

Eu consider ca ambele genuri de actiuni sunt binevenite.

M-am revoltat de foarte multe ori in toate peregrinarile mele cand intalneam munti de gunoaie.Si am facut voluntariat ori de cate ori am avut ocazia si o sa mai fac.Dar stii ce-i dureros? Faptul ca dupa ce reveneam gaseam iarasi gunoaie lasate peste tot.E un fel de lupta cu morile de vant.

 

Ma bucura insa ca incepem sa fim mai aproape in ganduri comune.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu consider ca ambele genuri de actiuni sunt binevenite.

M-am revoltat de foarte multe ori in toate peregrinarile mele cand intalneam munti de gunoaie.Si am facut voluntariat ori de cate ori am avut ocazia si o sa mai fac.Dar stii ce-i dureros? Faptul ca dupa ce reveneam gaseam iarasi gunoaie lasate peste tot.E un fel de lupta cu morile de vant.

 

Si eu am patit acelasi lucru!

Incerc de mai mult timp sa implic oameni in a face lucruri concrete, indreptate in directia reciclarii materialelor si a cercetarii in vederea gasirii unor variante de utilizare a energiilor nepoluante, dar implicarea este minima!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am patit acelasi lucru!

Incerc de mai mult timp sa implic oameni in a face lucruri concrete, indreptate in directia reciclarii materialelor si a cercetarii in vederea gasirii unor variante de utilizare a energiilor nepoluante, dar implicarea este minima!

 

Vezi,din acest motiv am propus o actiune la nivel energetic.Se stie foarte bine ca orice actiune la acest nivel influenteaza si la nivel fizic.

 

Asa ca haideti sa dam un contur,propuneri va rog.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi,din acest motiv am propus o actiune la nivel energetic.Se stie foarte bine ca orice actiune la acest nivel influenteaza si la nivel fizic.

 

Asa ca haideti sa dam un contur,propuneri va rog.

 

Felicitari pentru cele de mai sus si pentru orice initiativa concreta sau energetica!

 

Ma gandeam, spre exemplu, cum ar fi daca toti cei care doresc sa faca o rugaciune / meditatie / similare, ar face asta, in fiecare zi (ca principiu) 5-10 minute, sa spunem la ora 21:00, ora Romaniei. Si daca e mai bine sa ne concentram toti pe acelasi lucru, spre exemplu o tema comuna, ca: "traiesc in armonie cu semenii mei si toate fiintele si doresc sa le fie bine", sau "planta se regenereaza", nu stiu, ceva de genul asta - evident mai inteligent formulat. Ma rog, e o prima propunere, poate cam naiva ...

 

Va doresc numai bine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si am facut voluntariat ori de cate ori am avut ocazia si o sa mai fac.Dar stii ce-i dureros? Faptul ca dupa ce reveneam gaseam iarasi gunoaie lasate peste tot.E un fel de lupta cu morile de vant.

 

Si sa te speli e o lupta cu morile de vant... :flowers:

Indiferent cat de mult stai in cada sau sub dus... la ceva timp dupa... iar trebuie sa te speli.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Felicitari pentru cele de mai sus si pentru orice initiativa concreta sau energetica!

 

Ma gandeam, spre exemplu, cum ar fi daca toti cei care doresc sa faca o rugaciune / meditatie / similare, ar face asta, in fiecare zi (ca principiu) 5-10 minute, sa spunem la ora 21:00, ora Romaniei. Si daca e mai bine sa ne concentram toti pe acelasi lucru, spre exemplu o tema comuna, ca: "traiesc in armonie cu semenii mei si toate fiintele si doresc sa le fie bine", sau "planta se regenereaza", nu stiu, ceva de genul asta - evident mai inteligent formulat. Ma rog, e o prima propunere, poate cam naiva ...

 

Va doresc numai bine.

 

Asta era ideea! :flowers:

Constituirea unui grup cat se poate de numeros care sa actioneze la unison,nu haotic.

Si suna chiar bine,cand complicam formularea incurcam Universul :roll:

 

Si sa te speli e o lupta cu morile de vant... :)

Indiferent cat de mult stai in cada sau sub dus... la ceva timp dupa... iar trebuie sa te speli.

 

Mi se pare cam fortat exemplul tau :roll:

Planeta se poate curata singura,dar cred ca nu vom fi prea incantati de cum o va face.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ideea ta Otilia! Haideti sa concretizam aceasta idee si sa o facem de fiecare data cu o anumita tema, chiar daca unele par naive incetul cu incetul abordam si altele mai serioase. Primul pas e greu ca pe urma totul vine de la sine.

Deci cand incepem?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×