Sari la conținut
Forum Roportal
Aladin882001

Se inchide laptopul dintr-o data

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut!

Am un DELL Inspiration 1501. De vreo 2 saptamani se tot inchide dintr-o data, fara vreun mesaj sau altceva. Din bios nu pot seta temperatura la care se stinge automat, pentru ca nu are optiunea asta. Am bagat mai multe programe cu ajutorul carora sa vad temperata CPU, care e intre 39 si 54, din cate am vazut. Am setat cu un program sa ma anunte la 60 grade, dar pana acum nimic, si tot se stinge la o anumita perioada, 1-2-3 ore, chiar daca joc numai solitaire sau stau pe mess, nu e nevoie sa rulez multe programe sau vreun joc, el tot se stinge. Mai am garantie 1 an, insa nu mai am cutia si e posibil sa nu il primeasca fara ea, am decat zapada aia artificiala in care era pus sa stea fix, si cutiuta cu cdurile si cablurile, aia mica, pe cea mare a lui nu. Daca poate sa ma ajute cineva as fi recunoscator. Ms

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca din cauuza unui component harware cel mai bine ar fi sal duci la service daca tot ai spus ca e in garantie.si oricum cred ca til primeste si fara cutie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!

Am un DELL Inspiration 1501. De vreo 2 saptamani se tot inchide dintr-o data, fara vreun mesaj sau altceva. Din bios nu pot seta temperatura la care se stinge automat, pentru ca nu are optiunea asta. Am bagat mai multe programe cu ajutorul carora sa vad temperata CPU, care e intre 39 si 54, din cate am vazut. Am setat cu un program sa ma anunte la 60 grade, dar pana acum nimic, si tot se stinge la o anumita perioada, 1-2-3 ore, chiar daca joc numai solitaire sau stau pe mess, nu e nevoie sa rulez multe programe sau vreun joc, el tot se stinge. Mai am garantie 1 an, insa nu mai am cutia si e posibil sa nu il primeasca fara ea, am decat zapada aia artificiala in care era pus sa stea fix, si cutiuta cu cdurile si cablurile, aia mica, pe cea mare a lui nu. Daca poate sa ma ajute cineva as fi recunoscator. Ms

Daca nu apare o numaratoare inversa (virus "velcia") atunci du-te la un service, e o chestiune de hard...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-ai dus la curatat ? Si al meu avea aceeasi problema , cand ma uitam la filmulete pe youtube se inchidea singur . Dupace l-am dus la curatat s-a rezolvat problema .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
L-ai dus la curatat ? Si al meu avea aceeasi problema , cand ma uitam la filmulete pe youtube se inchidea singur . Dupace l-am dus la curatat s-a rezolvat problema .

 

Inca nu l-am dus, mi-au cerut cei de la firma de unde l-am cumparat sa le zic ce scrie pe cutie ( pe care nu o mai am) ca sa imi zica la ce service sa ma duc cu el, total technologies sau it&s. Logic ca nu am cum sa le zic asta. Mai are sora mea acelasi model de laptop, are cutia, dar e trecuta seria laptopului si e cumparat din alta parte. As incerca sa ma duc cu laptopul meu in cutia ei, imi lipseste decat cutia mare, cea cu cd-urile si carticelele si ate cabluri o am (sta deasupra laptopului) si am si bucatile de zapada artificiala intre care sta laptopul. L-ai dus in garantie? sau contracost? cat te-a dus toata treaba, si ca timp si ca bani? Era doar o problema de praf sau era ceva legat de vreo componenta hardware? Ms

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fa o scanare full sa vezi daca nu cumva ai virusi. Dupa ce se stinge brusc,cand il deschizi nu-ti apare nicio eroare?

 

Nu imi apare nici o eroare, se stinge brusc si nu apare nimic nici dupa ce il deschid. Am dar scan, dar nimic. Creste cam repede temperatura,de la 39-45 grade creste la 60 dintr-o data, am bagat everestul si am setat sa ma anunte cand atinge 60 grade. Mai mult de 63 niciodata nu mi-a afisat, temperatura maxima a procesorului, cf producatorului e 73 grade. Nu stiu care e cauza, si daca il las fara sa fac nimic pe el il gasesc stins, cateodata se stinge mai repede cand il las linistit decat atunci cand ma joc sau altceva. Ms de sfaturi, o sa incerc tot ce mi se recomanda si consider ca m0ar ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Il folosesti pe modul High Performance? Daca nu,poti incerca o curatare insotita de schimbarea pastei termoconductoare. (asta necesita desfacerea laptopului,ceea ce e posibil sa duca la pierderea garantiei)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×