Sari la conținut
Forum Roportal
Laurentiu2252

INVALIZI, HANDI-CANDI SAU DISABLE PEOPLE?

Postări Recomandate

PERSOANA CU HANDICAP, DORESC SA SUPRAVIETUIESC DAR ASA-ZISA SCOCIETATE CIVILA, PRIN NORME LEGALE SI COMPORTAMENT IMI REFUZA SI INGRADESTE REAL ACCESUL LA ACEST DREPT? NAZUINTA? SPERANTA?.... DE CE SUNT NUMIT DISABLE PEOPLE? OARE VOI, CEI CE VA CREDETI NORMALI SUNTETI MAI PRESUS DE MINE? SUNT CURIOS CUM V-ATI DESCURCA IN LOCUL MEU CU 234 RON/LUNAR, CU UN PICIOR AMPUTAT, MERGAND IN CARJE, INDIFERENT CA E CANICULA, VANT, PLOAIE, POLEI... SI ASTA PENTRU A GASI UN LOC DE MUNCA STABIL, PLATIT DUPA MUNCA TA REALA, MULT MAI CONSTIINCIOASA DECAT A CELOR """NORMALI""", DE UNDE SA NU FII CONCEDIAT IN 2-3 LUNI DE ZILE PENTRU CA STRICI "" IMAGINEA""... SI CU TOATE ASTEA, SE FACE TAPAJ CA ASA SI PE DINCOLO, EXISTA LEGI, PREVEDERI, ETC..., AUTORITATI O GRAMADA... STITI CATE FONDURI INSEAMNA??? SI TOTUSI, """VOI""" SUNTETI """ENABLE"""....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PERSOANA CU HANDICAP, DORESC SA SUPRAVIETUIESC DAR ASA-ZISA SCOCIETATE CIVILA, PRIN NORME LEGALE SI COMPORTAMENT IMI REFUZA SI INGRADESTE REAL ACCESUL LA ACEST DREPT? NAZUINTA? SPERANTA?.... DE CE SUNT NUMIT DISABLE PEOPLE? OARE VOI, CEI CE VA CREDETI NORMALI SUNTETI MAI PRESUS DE MINE? SUNT CURIOS CUM V-ATI DESCURCA IN LOCUL MEU CU 234 RON/LUNAR, CU UN PICIOR AMPUTAT, MERGAND IN CARJE, INDIFERENT CA E CANICULA, VANT, PLOAIE, POLEI... SI ASTA PENTRU A GASI UN LOC DE MUNCA STABIL, PLATIT DUPA MUNCA TA REALA, MULT MAI CONSTIINCIOASA DECAT A CELOR """NORMALI""", DE UNDE SA NU FII CONCEDIAT IN 2-3 LUNI DE ZILE PENTRU CA STRICI "" IMAGINEA""... SI CU TOATE ASTEA, SE FACE TAPAJ CA ASA SI PE DINCOLO, EXISTA LEGI, PREVEDERI, ETC..., AUTORITATI O GRAMADA... STITI CATE FONDURI INSEAMNA??? SI TOTUSI, """VOI""" SUNTETI """ENABLE"""....

Laurentiu draga nu dispera.Oamenii handicapati (sa zicem asa in lipsa de alt cuvant la fel de idiot) nu sunt cu nimic mai prejos sau mai putin oameni decat cei normali - cum s-ar zice iara 8)

Doar pentru faptul ca acolo unde traiesti societatea nu a evoluat intratat incat sa nu mai existe discriminare atat sociala cat si profesionala fata de aceasta categorie de oameni,nu inseamna ca problema este cu ei ci cu societatea.

Cuvantul disabled iar ma calca pe nervi din moment ce nu toti cei cu vreun dezavantaza fizic sunt disabled.Dimpotriva cei mai mult duc vieti productive,muncesc,practica sporturi si fac tot felul de chestii pe care le faceau si inainte.Deci denumireadisabled este incorecta daca se refera la toti acesti oameni in general.

 

Imi pare nespus de rau ca treci prin ceea ce treci si nu poti face apel la un sistem social si legal bine definit si pus in practica in ceea ce priveste persoanele cu dezavantaje fizice.

Din nefericire acelasi sfatti l-as da si eu (la fel ca temporar)....EMIGREAZA cat vezi cu ochii mama draga...

A mai fost un topic din asta deschis:

http://www.roportal.ro/discutii/index.php?...entry1059772897

Editat de Nahreen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu's mai presus...si nici nu m'as descurca

dar cum de nu ai facut apel la legi in momentul in care ai fost dat afara?

chiar esti convins ca nu am incercat nimic?

dar cred ca era cu mult mai bine daca stateam ""cuminte""....

macar nu faceam acele zeci de km pe jos intre o ""institutie"" si alta, basca nu mai cheltuiam "o poala de bani" pe toate actele ce mi-ai fost date sa le completez, si asta, pentru ce? pentru a nu schimba cu absolut nimic situatia, ba mai rau, economiile s-au dus pe apa sambetei....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fa tot ce poti si emigreaza.

 

sfatul e bun, dar finalizarea? cine mai primestee handi-candi? nu vezi ca peste tot lumea fuge de noi ca dracul de tamaie? basca prefera sa plateasca la stat taxe, amenzi, cotizatii, numai sa nu angajeze persoane cu handicap... si doar au atatea avantaje fiscale daca ar face-o.... imi pare tare rau, dar trebuisa recunosc existenta unei politici globale de ""asomare"" sau exterminare a persoanelor cu handicap prin totala ingradire a accesului acestora la cele mai elementare drepturi umane... crede-ma am lucrat ani intregi ca fotoreporter si jurnalist de investigatie, am tinut pagini, rubrici de economie de piata si de coruptie, delicte, abuzuri.... cred ca inca mai stiu ce spun... nimic altceva decat ceea ce traiesc zi de zi, ceas de ceas... cat oi mai putea.... :o: crede-ma nu-l intereseaza pe nimeni... :o:, daca ar fi dupa mine, asta ar merita, asta le-as da :stars:...;)..... cat despre VOI, cei e ati reusit sa ramaneti OAMENI, 8) ;) ;)

sarbatori cu adevarat fericite si un nou an cu sanatate si implinirea tuturor gandurilor voasytre bune...

cu deosebita consideratie...

:o: :doh: :) :stars: :stars: :stars: :doh: :doh: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sfatul e bun, dar finalizarea? cine mai primestee handi-candi? nu vezi ca peste tot lumea fuge de noi ca dracul de tamaie? basca prefera sa plateasca la stat taxe, amenzi, cotizatii, numai sa nu angajeze persoane cu handicap... si doar au atatea avantaje fiscale daca ar face-o.... imi pare tare rau, dar trebuisa recunosc existenta unei politici globale de ""asomare"" sau exterminare a persoanelor cu handicap prin totala ingradire a accesului acestora la cele mai elementare drepturi umane...

Eee nu chiar globale Laurentiu.Nu as putea vorbi despre absolut toate tarile occidentale pentru ca nu cunosc situatia dar cel putin in Canada persoanele cu handicap au prioritate pentru un loc de munca daca au aceiasi calificare ca o persoana "normala" pentru job-ul respectiv.Conform legii ele trebuie sa primeasca preferinta si trebuie angajate inintea celui "normal".Absolut toate institutiile publice si majoritatea celor private sunt amenajate pentru accesibilitate in favoare persoanelor cu handicap.Drepturi egale in absolut orice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×