Sari la conținut
Forum Roportal
bogdanbn

cum setez windows sa nu mai imi arate extensiile la fisiere

Postări Recomandate

Am si eu o problema de fiecare data cand vreau sa schimb numele la un fisier , poza etc imi da o eroare ( if you change a file name extension ,the file may become unusable . Are you sure you want to change it ? ) si as vrea sa scot aceasta setare dar nu stiu de unde ! va rog sa ma ajutati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deschizi Windows Explorer. Te duci pe Tools->Folder Options. Apoi alegi foaia "View". Apoi selectezi din lista casuta "Hide extensions for known file types". Apesi apoi OK.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o problema de fiecare data cand vreau sa schimb numele la un fisier , poza etc imi da o eroare ( if you change a file name extension ,the file may become unusable . Are you sure you want to change it ? ) si as vrea sa scot aceasta setare dar nu stiu de unde ! va rog sa ma ajutati

Mesajul pe care il primesti nu este o eroare. Este o atentionare ca tu schimbi partea de extensie din numele unui fisier, parte care este folosita de sistemul de operare pentru a asocia fisierul la o aplicatie, sau altfel spus, daca din numele unui fisier stergi extensia .doc, Windows-ul n-o sa mai stie ca fisierul ala trebuie deschis cu Microsoft WORD.

Ca sa nu poti modifica partea de extensie pentru extensiile deja asociate unor aplicatii, faci ce ti-a recomandat Pippo.

 

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Windows Explorer e fereastra aia in care incerci tu sa modifici numele fisierelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unde gasesc windows explorer ?

 

 

Windows Explorer e de fapt My Computer. Dai click acolo, pe My Computer, şi, mai departe urmezi paşii scrişi de Pippo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×