Sari la conținut
Forum Roportal
ObiOne

Ecran negru la bootare - windows xp sp3

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am intrat intr-un joc (in care mai intrasem ulterior si nu se intamplase nimic) apare meniul jocului si ingheata imaginea, am asteptat catvea secunde crezand ca isi revine, muzica jocului inca mergea. Ne mai avand rabdare, am folosit tastele magice ctrl+alt+del, dar nu s-a intamplat nimic, nici alte combinatii de taste. Asa ca am dat reset, incepe sa incarce windowsul si cand sa apara screenul cu "welcome", monitorul intra in standby afisand mesajul "no signal".

 

Am reusit sa intru in safe mode si sa dezinstalez driverul placii video si sa-l instalez la loc, dar tot aceeasi problema cu ecranul negru. Am observat insa in safe mode niste dungi verticale intrerupte pe ecran (vezi pozele atasate). Am dat si un fixboot, crezand ca e asta, dar fara rezultat.

 

Am facut un print screen sa-l atasez pe forum, dar surpriza, dungile nu mai apar, deci ma gandesc ca e problema la placa video si nu la windows. Asa ca am facut poza la monitor.

Astept un raspuns, daca e intradevar placa video. Nu am cum sa schimb cu alta placa video sa verific pt ca sunt in Italia, de putin timp, si inca nu cunosc pe nimeni care mi-ar imprumuta placa video si nu prea pot sa dau banii pe alta, decat daca stiu sigur ca e placa video.

Am testat si pe al monitor si tot aceeasi problema.

Informatii despre sistem nu cred ca sunt necesare. Precizez ca nu a suferit nici o modificare in ultimul an.

 

Prima poza este cu print screenul in care nu apar dungile. Urmatoarele doua sunt poze facute la monitor.

post-223751-1257171425_thumb.jpg

post-223751-1257171534_thumb.jpg

post-223751-1257171599_thumb.jpg

Editat de ObiOne

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta fac acum, reinstalez sistemul.

A copiat fisierele si apoi si-a un restart ca sa inceapa instalarea. Si boot screenul e tot cu dungi, acum inca se instaleaza. Deci nici asta nu cred ca va rezolva ceva.

 

Am descoperit ceva, nu stiu cat de important este, dar cursorul e dupa dungi, deci dungile se vad si pe cursor.

 

L.E. Am reinstalat windowsul!

 

Prin screen si poza la monitor :lol:

post-223751-1257181620_thumb.jpg

post-223751-1257181676_thumb.jpg

Editat de ObiOne

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
placa grafica cred ca e gata.....insa...unde in italia ? poate te ajut eu

 

Cattolica, pe langa Riccione, Rimini..

 

R.I.P., atunci, life goes on :lol:

Editat de ObiOne

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am testat tot ce era de testat cu Ultimate Boot CD, si nimic. Alte pareri, propuneri de teste? :cry:

Intra in Windows in "Safe Mode", la incarcarea sistemului apesi F8 parca si alegi "Safe Mode"... daca se vede imaginea, schimba de acolo rezolutia de pe una pe alta si redeschide sistemul.

 

Asta fac acum, reinstalez sistemul.

A copiat fisierele si apoi si-a un restart ca sa inceapa instalarea. Si boot screenul e tot cu dungi, acum inca se instaleaza. Deci nici asta nu cred ca va rezolva ceva.

 

Am descoperit ceva, nu stiu cat de important este, dar cursorul e dupa dungi, deci dungile se vad si pe cursor.

 

L.E. Am reinstalat windowsul!

 

Prin screen si poza la monitor :doh:

Acum am vazut si asta. Schimba placa video.

 

Verfica si cu placa video integrata de pe placa de baza. Daca cu aia merge si cu asta nu, e clar ca te-a lasat placa video, in special ca ai reinstalat sistemul, driverele, iar problema se prezinta la fel. E defecta.

 

Fatul ca dungile sunt si deasupra cursorului, si in modalitate de instalare, arata clar ca defectul este la un nivel exterior al placii grafice, deci e foarte probabil ca nici un program sa nu detecteze defectul. De altfel defectul ar putea fi in piesa (piesele) de pe placa video care se ocupa de conversia semnalului video, deci n-are nici o treaba cu microprocesorul si functiile grafice. Asta e bine, inseamna ca probabil poate fi reparata. Piesele defecte le poate detecta si eventual inlocui un electronist cu aparate de masura. (in zona de iesire a semnalului video)

 

Asa ca poate e mai simplu si sigur sa schimbi placa, daca nu vrei sa te complici cu reparatul daca este in garantie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×