Sari la conținut
Forum Roportal
Daniela Ctl

Operatie Lasik

Postări Recomandate

Ma numesc Daniela Catlabuga si as dori sa impartasesc experienta mea, tuturor persoanelor care au probleme oculare.Am fost diagnosticata cu o miopie de -3,50 ochiul stang / -5,00 ochiul drept .

Mi-a fost recomandata o clinica din Bucuresti,Oculus ,asta dupa ce am fost la 10 clinici , unde doctorii mi-au spus ca nu pot face nimic pentru mine deoarece am ochii foarte mici.Pana si pupila , normal este de 13 , a mea este de 9 , chiar dupa ce mi-au pus picaturile.Asadar,oriunde am fost in Romania, doctorii se balbaiau cand trebuiau sa-mi dea pana si dioptriile , d-apai sa mai fac si operatia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Nu imi vine sa cred ca nu gasesc pe internet nici macar o informatie de incredere cu privire la experienta celor care au fost supusi unei proceduri Lasik in Romania sau in strainatate. Cei care posteaza parca fac reclama ori scriu din aduceri aminte (am o verisoara care parca a facut operatia asta..). Presupun ca sunt romani care au decis sa se opereze si ii rog sa posteze aici care este rezultatul. Adica - a avut succes? a revenit miopia? Mai mult, as dori sa fac si eu o operatie Lasik, am o miopie de -2,5 la ambii ochi care a evoluat in 10 ani de la varsta de 15 ani si nu imi dau seama unde ar fi mai bine sa fac, in Romania, unde ar fi mai simplu, sau in strainatate, si aici bineinteles ca ma gandesc la o clinica din Turcia pe care presupun ca toti care sunt interesati de Lasik o cunosc datorita publicitatii. Ma gandesc ca au trecut ceva ani de cand primii oameni au facut operatia asta si ar trebui sa se deduca unele concluzii. Personal sunt tentat sa merg in Turcia pentru ca primesc si o asigurare a ochilor pe viata, adica pot reveni pentru o alta procedura fara sa mai platesc, dar.. din cate stiu o alta procedura este putin probabil de a mai putea fi realizata datorita subtierii corneei.Asa ca.. astept opinia celor care au mai facut - este mai bine in alta tara? sau este mai bine in Romania? sau este acelasi lucru?

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident comunitatea pacientilor din Romania nu exista. Intre timp am facut singur unele cercetari pe site-uri din SUA si am ajuns la concluzia ca LASIK face mai mult rau decat bine. Mai mult, nu poti gasi surse sigure pentru ca evident interesele sunt mari. Unele site-uri sustinute de clinici LASIK sustin ca 98 la suta din pacienti sunt multumiti de operatie. Alte site-uri care sunt impotriva LASIK sustin ca sunt 20% sanse ca operatia sa aiba complicatii. Adica 1 din 5 oameni dezvolta efecte secundare precum senzatia de ochi uscat, halouri, sensibilitate la lumini puternice, vedere neclara. Inca nu sunt sigur daca cornea se vindeca vreodata dupa ce este taiata de microkeratom. Site-urile care sustin LASIK arata ca exista un proces de vindecare care se incheie undeva la 2 ani de la operatie. Alte site-uri arata ca au fost cazuri in care bucata de cornee taiata s-a desprins in urma unor traumatisme chiar si la 6 ani dupa LASIK. In orice caz.. atunci cand exista site-uri care militeaza pentru interzicerea unei operatii.. e clar despre ce vorbim.

Revenind la ideea mea cu Turcia. Evident era o prostie. Ce clinica serioasa face greseli de ortografie pe site? Sa nu mai zic ca au o sectiune in care sunt link-uri la asa zise articole din presa in care este prezentata aceasta clinica de "succes" (este vorba despre clinica Eyestar). Un link arata un articol fotografiat dintr-un ziar din Romania (Vocea Maramuresului, daca nu ma insel, nici nu am auzit de ziarul asta). In articol este vorba despre un tanar din Romania care merge singur in... Israel (????) si se opereaza la o clinica careia nu i se mentioneaza numele dupa care se intoarce acasa invingator... nu am reusit sa vad care e legatura cu clinica lor care se afla in Istanbul.. Ce clinica serioasa posteaza astfel de lucruri pe site?.. mai mult. Ce clinica serioasa spune ca vei fi ok dupa operatie si nu mai e nevoie de control, in conditiile in care toate clinicile LASIK le cer pacientilor sa revina la control de mai multe ori pentru investigatii si pentru tratarea neplacerilor care apar dupa operatie.

Am postat lucrurile acestea pentru ca probabil va mai fi cineva intr-o zi care va cauta ceva despre LASIK si evident nu sunt dispus sa accesez Roportal zilnic ca sa vad daca cineva raspunde la problemele ridicate de mine. Personal.. cred ca voi mai astepta sa vad daca se vor inventa alternative moderne pentru LASIK.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Hello,

 

M-am operat anul trecut in Istanbul. Nu am o parere despre ceea ce se intampla in Romania. Eu am luat o decizie obiectiva, rata de succes, numar de operatii efectuate, echipamente. Inainte de operatie mi s-a spus ca am ochii destul de uscati. Asta pentru ca foloseam de multi ani lentilele de contact permanente (noaptea si ziua) si pentru ca nu imi era usor sa le scot si sa le pun, preferam sa nu le scot decat o data pe luna. In afara de aceasta problema, nu au mai fost niciun fel de impedimente. Intr-un weekend am rezolvat problema. Imediat dupa operatie am fost destul de ametita, vreo ora m-a deranjat cumplit lumina. Apoi nu a mai fost nicio problema. Senzatia ochilor uscati a ramas si mi-au fost recomandate lacrimi artificiale. Au trecut 6 luni de la operatie si inca le mai folosesc uneori. Nu pot sa zic ca a fost din cauza operatiei, pentru ca aveam deja problema. In prima luna dupa operatie, intr-un anumit unghi, vederea imi devenea putin neclara cu ochiul stang. Dupa primele doua luni a disparut senzatia. La controlul de 3 luni, pe care mi l-a recomandat medicul, a constatat ca am ajuns la o.5, ceea ce mi s-a promis. Nu ma deranjeaza lumina puternica si nici nu am mai remarcat ceva ciudat.

 

Eu am plecat prin Medical Insight in Turcia. Mi-au prezentat mai multe oferte si eu am ales.

 

Anatolia Eye Center - aici pachetul era cel mai ieftin (1,070 de euro - cazare, transport, operatie Lasik, Lasek, PRK), fac cam 6,000 de operatii anual, spitalul arata bine - http://www.healthtravel.ro/centre_medicale/profile/98

 

Bozkurt Sener - directorul departamentului de Oftalmologie de la Acibadem. A facut cam 50,000 de operatii cu laser, opereaza in Turcia si in Olanda (http://www.bozkurtsener.com/eng/biyografi.html). Pretul era mai mare, dar opereaza si cu Femto Lasik.

 

Dunya Goz - http://www.worldeyelasik.com/. Considerat unul dintre cele mai mare spitale de oftalmologie din lume, centre in foarte multe tari. O rata de succes mult mai buna decat medica europeana.

 

Am ales Dunya Goz. Am mers destul de tematoare. N-am mai fost in Istanbul, era prima data. La spital nu mi-a placut. Totul arata foarte bine, dar nimeni nu mi-a explicat nimic. O asistenta m-a luat (nu vorbea engleza, cu greu ne-am inteles) si ma ducea dintr-un cabinet in altul, imi facea analize, dar nicio explicatie. Mai erau vreo 5 pacienti in sala de asteptare. Am intrat in cabinetul medicului si in vreo 10 minute a dat verdictul. Se poate face operatia. La fel si cu ceilalti pacienti din sala. Mi se parea ca suntem pe banda rulanta. Eram foarte ametita si desi in statistici stateau foarte bine, in realitate mi se pareau foarte putin umani. Am vorbit cu cei de la firma de turism medical si le-am spus ca nu imi place si nu mai vreau sa fac operatia, m-am razgandit.

 

Mi-au aranjat sa merg la Pr. Dr. Bozkurt Sener. Pentru mine nu a fost o problema de bani, nu voiam nicio complicatie. Aici m-am simtit pe maini mai bune si am avut incredere sa fac operatia. Trebuie sa precizez ca am decis sa fac operatia cu Femto Lasik. Domnul doctor mi-a explicat diferentele si mi s-a parut mai sigur.

 

In concluzie, nu pot sa iti zic nici sa-ti faci, nici sa nu. Pentru mine e mult mai bine, ma bucur ca am facut operatia. Sunt convinsa ca nu toata lumea e la fel de norocoasa. Inainte sa plec am citit despre o gramada de cazuri nereusite. Cred ca depinde foarte mult si de medic, si de echipamente si de felul in care respecti tratamentul de dupa si indicatiile medicului. Daca pleci in strainatate, iti recomandat sa apelezi la o firma de turism medical, asa poti conta pe ajutorul lor. De exemplu, Istanbulul este foarte mare si poate fi coplesitor. Taxiul este destul de scump si uneori este mai bine sa mergi cu barca, decat cu masina. In plus, in Istanbul sunt foarte multe spitale si clinici de oftalmologie. Este foarte greu sa faci o alegere, cand nu cunosti piata. M-am simtit in sigurata stiind ca la capatul celalalt al telefonului, cineva vorbeste romana si cunoaste Istanbulul. Ca idee, spitalele arata foarte bine. Totul mi s-a parut la alte standarde. Imi aminteam de cabinetul in care imi faceam controalele periodice si mi se parea din alta lume :rock:

Editat de Cristinick
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru interventie. Ma gandesca sa fac PRK in Romania. Si medicii romani au deja o experienta de mii de operatii. Ma gandesc la PRK pentru ca nu vreau sa am o cornee taiata asa cum se intampla in LASIK. Deocamdata mai astept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru interventie. Ma gandesca sa fac PRK in Romania. Si medicii romani au deja o experienta de mii de operatii. Ma gandesc la PRK pentru ca nu vreau sa am o cornee taiata asa cum se intampla in LASIK. Deocamdata mai astept.

 

 

O varianta mai noua, aparent mai sigura si reversibila este implantul de lentile intraoculare. Din pacate, este mai scumpa decat operatia cu ajutorul laserului.

 

Ai aici mai multe detalii: http://www.nice.org.uk/nicemedia/pdf/IPG289Guidance.PDF

 

sau aici http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/boli/...chiului-1015174

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O varianta mai noua, aparent mai sigura si reversibila este implantul de lentile intraoculare. Din pacate, este mai scumpa decat operatia cu ajutorul laserului.

 

Ai aici mai multe detalii: http://www.nice.org.uk/nicemedia/pdf/IPG289Guidance.PDF

 

sau aici http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/boli/...chiului-1015174

Multumesc, as alege mai degraba varianta implantului daca nu as face asta pentru cariera.. iar in cazul meu nu cred ca implantul ar fi acceptat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor!

 

Scoala turca de oftalmologie este printre cele mai bune din lume, asadar Ghiocel, daca te-ai operat in Istanbul ai facut o alegere foarte buna. Totusi de spitalul West Eye Hospital, spital cu medici turci, specializat pe oftalmologie ati auzit? Exista un spital foarte bun si la noi, in Bucuresti, si standardele sunt internationale, cat despre operatia cu laser Lasik, din experienta unui prieten pot spune ca functioneaza, acesta se declara vindecat. Recomand. http://www.westeyehospital.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor!

 

Scoala turca de oftalmologie este printre cele mai bune din lume, asadar Ghiocel, daca te-ai operat in Istanbul ai facut o alegere foarte buna. Totusi de spitalul West Eye Hospital, spital cu medici turci, specializat pe oftalmologie ati auzit? Exista un spital foarte bun si la noi, in Bucuresti, si standardele sunt internationale, cat despre operatia cu laser Lasik, din experienta unui prieten pot spune ca functioneaza, acesta se declara vindecat. Recomand. http://www.westeyehospital.ro

 

Buna!

 

Am inteles ca cei de la West Eye Hospital au ceva si mai bun decat Lasik, adica iLasik sau ceva de genul acesta si ca poti sa scapi de ochelari. Eu am o miopie de -3 si as vrea sa scap de ochelari, mai ales ca mi s-a stabilizat dupa varsta de 20 de ani. Intrebarea mea este daca s-a operat cineva cu iLasik la ei si cam cum sunt preturile. Am auzit ca turcii sunt buni pe operatiile cu laser, dar nu as vrea sa ma duc in Tudrcia pentru ca sunt costuri mari si cu drumul, e si problema de timp... Astept un raspuns urgent! Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Am inteles ca cei de la West Eye Hospital au ceva si mai bun decat Lasik, adica iLasik sau ceva de genul acesta si ca poti sa scapi de ochelari. Eu am o miopie de -3 si as vrea sa scap de ochelari, mai ales ca mi s-a stabilizat dupa varsta de 20 de ani. Intrebarea mea este daca s-a operat cineva cu iLasik la ei si cam cum sunt preturile. Am auzit ca turcii sunt buni pe operatiile cu laser, dar nu as vrea sa ma duc in Tudrcia pentru ca sunt costuri mari si cu drumul, e si problema de timp... Astept un raspuns urgent! Multumesc anticipat!

 

 

 

Salut,

 

M-am operat pe 9 martie la west eye hospital , deocamdata parerea mea este una foarte buna de serviciile oferite si modul cum esti tratat la acest spital , spun deocamdata pt ca recuperarea am inteles ca dureaza pana la 3 luni in cazul meu , am avut miopie OD -6.5 si OS -4,5 plus ( din pacate ) si astigmatism ( nu stiu exact cat ) , in momentul asta pot sa conduc , pot sa ma uit la TV s.a.m.d , singurul deranj care am inteles de la doctor ca se vindeca undeva la 3 luni de zile de la data operatiei este faptul ca se vede o dublura uneori mai intensa alteori mai putin intensa , sunt practic doua imagini una clara si una transparenta care nu sunt suprapuse corect una peste alta , din ce am inteles de la doctor cum spuneam si mai devreme se va remedia , in cazul in care se va vindeca si aceasta situatie voi fi pe deplin multumit ( din ce am mai citit pe forumuri tot in aceasta situatie a fost si o alta persoana si era speriat din cauza acelei dubluri a imaginii dar care sa vindecat dupa cele 3 luni de recuperare ) , am sa revin cu un mesaj dupa cele 3 luni de recuperare si va comunic situatia de atunci. Iar in legatura cu pretul unei astfel de operatii in cazul meu a fost de 700 euro prin achizitionarea unui voucher de reducere, poti sa intri pe site ul lor si ai acolo si nr de tel la care poti suna sa intrebi. Precizez ca aceasta metoda si anume iLasik era singura mea speranta pt a putea sa ma operez, dc? am incercat si prin metoda lasek dar nu s a putut din cauza ca aveam corneea mai subtire decat era recomandata in cazul unei astfel de metode. Operatia a durat destul de putin cred ca aproximativ 15,20 minute , mai mult dureaza pana te pregateste sa intri in sala de operatie, in ziua in care am fost operat a fost greu deoarece nu puteam sa tin ochii deschisi din cauza luminii chiar daca purtam si ochelari de vedere , aveam senzatia ca am nisip in ochi, cam atat daca mai aveti intrebari va raspund in alta zi , bafta.

Editat de Darly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×