Salt la continut

Fotografie

Transplant de par

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
1749 replici la acest subiect

#1 davidromania

davidromania

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 20 mesaje

Scris 20 October 2009 - 01:03 AM

Salut tuturor,acest forum a avut un topic transplant de par care din pacate a disparut;fie sters de administrator fie sters de cel care l-a deschis,daca se poate asa,si asta pt ca nu se vb exclusiv de clinica HDC ci se analizau si alte variante mai ieftine,pt buzunarul romanului;
nu doresc sa promovez nici o clinica,nu lucrez in domeniul transplantului de par, parerile voastre sunt bine venite,postati tot ce credeti despre transplant,daca a-ti facut, unde, ce metoda, cat v-a costat, rezultate, poze;pe mine acest forum m-a ajutat f mult, si asa am ales o clinica din Turcia dupa un esec in Romania;sper ca topicul acesta sa nu mai fie sters;din pacate in afara de a posta pataniile mele nu o sa fiu activ prea mult, vreau doar sa creez un loc unde sa sa poate discuta si informa liber despre transplatul de par.
David
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 Florin-F-Florin

Florin-F-Florin

Boboc

• Members
  • Strica
  • 8 mesaje

Scris 20 October 2009 - 02:12 AM

Salut David, asemenea tie am citit pareri, polemici, reclame mascate sau ne- , pe acest forum. In final mi-am formulat propriile opinii si am facut transplantul, la un pret de 4000 euro, tot la o clinica din Turcia.
Pretul a inclus transplantul a 6000 "grafts" metoda FUE, hotel, transport, 2 mese/zi timp de 3 zile.
E prea devreme sa pot pune rezultatele in discutie. Acum se pot vedea doar linia frontala a parului, densitatea si orientarea firelor implantate pe scalp.
Imaginea de ansamblu pentru tot ce a insemnat interventia, e de departe pozitiva. De la atentia lor fata de clientul ce le eram, pana la felul in care au rezolvat interventia ca metoda si timp. In intervalul de 3 zile am avut si o alta interventie care nu face obiectul topicului, dar au rezolvat-o tot ei, desi tinea de chirurgie si nu de estetica. Evident asta cu pretul ei, separat.
Parti negative: Greu de precizat. Fiind turci, inteleg si vorbesc engleza cum pot, asa ca apeleaza la translator , ori de cate ori ai dubii, intrebari, sugestii . Dar asta nu pare a fi ceva negativ la adresa lor. La fel de bine poate fi la adresa mea, ca nu stiu turceste. :crazypilot: . Altceva: nu au fost transplantate EFECTIV 6000 , ci putin peste 5000 "grafts". Asta pentru ca initial au desenat o linie a parului pe care sa fie siguri ca o pot acoperi cu densitatea parului ramas. Iarasi nu stiu daca asta e o parte negativa la adresa lor, ci doar indica transparenta cu care au lucrat. Cred ca exista oricum o toleranta, nu poate fi un calcul foarte exact. Important este ca la final toata portiunea care trebuia acoperita, a fost ! S-a dovedit ca densitatea firelor ramase, permitea toate cele 6000 grafts. Atentie, pretul discutat a fost pentru intreaga operatie, nu pentru unitati foliculare transplantate , minigrefe, etc...

Parti pozitive: Toate. Pe toata perioada au avut grija sa ma simt bine, sa nu duc lipsa de absolut nimic, si ce e mai important, au tratat foarte serios toate interventiile pe care le-am suportat. La intrebarile la care nu am fost deplin lamurit de raspuns sau metoda, doctorul a venit cu un tratat de chirurgie in care a exemplificat metoda aleasa de el, cum se face si de ce . Acum daca cealalta interventie a fost facuta exclusiv de doctor, transplantul de par a fost facut exclusiv de asistente. Ideea fiind ca transplantul nu are nici un grad de dificultate chirurgicala, ci necesita doar un bun tehnician. Doctorul studiaza initial problema, decide ce trebuie facut, deseneaza zonele de extractie si zonele ce vor primi implant (pe stadii ale operatiei) si supravegheaza la rastimpuri.
  • 0

#3 davidromania

davidromania

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 20 mesaje

Scris 20 October 2009 - 03:56 AM

Salut Florio,azi am intrat pe forum sa postez pozele de la 4 luni dupa transplant,si numai acum am vazut mesajul tau in privat,cat si alte mesaje;ai ales aceeasi clinica ca si mine, si Andrei_lex, Kulis Estetik;nu mai tin minte cine a fost primul care a vb despre aceasta clinica,dar cert este ca a avut repercursiunui; am avut un soc sa vad ca topicul a disparut si asta dupa ce am postat atatea mesaje si am scris cum am putut mai bine experientele mele din Timisoara si Istanbul. Cu toate ca discutam chear de la inceput despre clinica kulis,tin sa precizez ca exista multe clinici in Europa f bune; ramane la atitudinea cititorului in a alege ce i se potriveste; sper ca toti care utilizeaza acest topic sa se informeze,sa aduca si ei un aport,impartasindu-ne experienta lor, cu clinica pe care au ales-o;fac un rezumat al celei de-a 2 experiente din Istanbul;clinica se numeste Kulis Estetik,au un site unde gasiti date de contact;mi s-au transplantat 6170 de grefe;operatia s-a tinut in trei sesiuni succesive,(3 zile succesive),si a costat 4 mii euro;plata e pe sesiune si nu pe grefa! pretul a inclus totul,cazare la hotel 4 stele, 2 mese pe zi,transport hotel- aeroport- clinica, cat si tratamentul postoperator,o crema,sampon,etc etc ;mi s-au transplantat 2 mii de fire in zona tamplelor,acolo unde fac barbatii retractie,cate o mie in fiecare parte;inca 2 mii in zona de mijloc a capului, si un pic din vertex,retul de 2 mii in zona vertexului;toate sesiunile au fost facute prin tehnica FUE, au utilizat micromotorul pt extractie;prima sesiune a durat aprox 8 ore,a doua si a treia cate 6.5 ore;zonele omise de transplant:zona intre frontal si parietale,precum si zona parietalelor;zona intre frontal si parietal cam avea nevoie,insa chirurgul spunea ca nu e prioritate,ca ii trebuiesc grefele sa acopere prioritatile,si apoi zona se acoperea cu parul crescut din lateral;abia acum la 4 luni incep sa vad rezultatul;pozele sunt exclusiv ale mele,cu mutra mea,nu sunt copiate de pe nici un site;zona cea mai putin acoperita acum la 4 luni e de fapt zona care nu a primit transplant si care urmeaza sa fie acoperita dupa spusele chirurgului din zonele laterale,ale tamplelor;il rog si pe Andrei_lex sa mai scrie inca o data experienta sa,cat si pe toti care au facut sau vo sa faca transplant;nu ma deranjeaza daca se discuta despre alte clinici, chear va rog, e in interesul celor care vor sa-si faca transplant in a face cea mai buna alegere si potrivita buzunarului lor.Sper ca pozele atasate sa apara;in ordinea atasarii:inainte de transplant, imediat dupa, la 2S dupa ce au cazut crustele,la 2L3S , la 3L1S, si 4 L;succes tuturor

pozele s-au incarcat;sunt mult prea ocupat pt a verifica site-ul frecvent,insa promit ca la 6 si 8 luni de la transplant voi atasa poze noi;rezultatul se vede dupa 6 luni,atunci se judeca reusita sau nu a transplantului;pana la aproape 3 luni mai nimic n-a crescut,apoi diferente semnificative de la o saptamana la alta;linia parului a fost in intregime reconstruita,sunt de nerecunoscut acum pt familie si cunoscuti;in ceea ce ma priveste consider ca am facut o alegere buna dupa esecul din Timisoara (nu s-ar fi intampat acest esec din Timisoara daca cei care si-au facut acolo transplant,si sunt f multi,ar fi scris si ei 2 randuri,si ma indoiesc ca sunt mai ocupati ca mine);site-ul acesta m-a ajutat, si la randul meu vreau sa intorc gestul;ne vedem peste 2 luni cand revin cu urmatoarele poze;sper ca topicul sa nu mai dispara!

Fisiere atasate

Aceast mesaj a fost editat de davidromania: 20 October 2009 - 04:01 AM

• 0

#4 Allessio

Allessio

Ghiocel

• Members
  • 3 mesaje

Scris 21 October 2009 - 12:19 AM

Salut tuturor . Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine sa mi gasesc o clinica undeva in europa unde sa mi rezolve si mie problema . Am 28 de ani si de pe la 19 ani incep sa pierd din podoaba mea capilara . In special zona frontala ...cum se spune ca "mi s a latzit fruntea " dupa calculelel mele as avea nevoie de 2000 de grefe ...
Daca se poate DAVIDROMANIA sa mi dea si mie o addresa unde pot contacta clinica unde el si a facut transplantul de par .
  • 0

#5 andrei_lex

andrei_lex

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 42 mesaje

Scris 21 October 2009 - 09:27 AM

Salut.
Nu stiu sigur care a fost cauza disparitiei vechiului forum si de aceea nu ma pronunt.

Insa rugam un moderator sa ne spuna daca a fost o decizie a unui moderator (administrator) si atunci n-avem nici o problema sau daca a fost decizia initiatorului vechiului forum si atunci se schimba datele problemei.

In fine, revin si eu cu povestea mea.
Dupa lungi cautari pe net despre transplantul de par, am gasit vechiul forum de unde am aflat de mai multe clinici (Hdc Cipru, Asmed Turcia, Esteworld Turcia, Euroclinic BUC si Kulis Estetik Turcia) si am obtinut multe informatii despre transplantul de par.
Am trimis cerere de oferta la clinicile respective:

Hdc Cipru: 6600 eur pentru 1700-2000 grefe metoda FUT
Asmed istanbul: 5250 eur pentru 2400 grefe metoda FUE
Esteworld Istanbul: 1950 eur: 1500 grefe metoda FUE
Euroclinic Bucuresti: 1200 eur pentru 800 grefe metoda FUT
Kulis Estetik: 1750 eur pentru 2000 grefe

Am ales Kulis Estetik si pentru faptul ca David urma sa mearga acolo pt transplant dar si datorita pretului.
Transplantul a avut loc pe 23 septembrie. Pe 22.09 dupa amiaza am fost luat de la aeroport si condus la un hotel de 5 stele. Micul dejun inclus.
A doua zi dimineata am fost luat de la hotel si dus la clinica. Transplantul a durat 6 ore. S-au recoltat 1900 grefe prin metoda FUE. Masa de pranz inclusa, am servit-o la clinica. Seara am fost dus la hotel. A treia zi am fost luat de la hotel si condus la aeroport.

Parti bune: Pretul, indemanarea asistentelor, tratament super-prietenos (in seara tranplantului am iesit la o pizza, in ultima zi am fost cu ferifotul peste Bosfor, stc)

Parti rele: Comunicarea; ei nu vorbesc engleza aproape deloc, insa pt straini au un apropiat (capitan de vas) care ii ajuta cu traducerea; de aici si raspunsurile foarte intarziate la e-mailuri sau ...deloc.

Si acum pozele:
Inainte
Fisier atasat  1.JPG   13.03KB   2306 descarcari
Asteptarea la aeroport
Fisier atasat  2.JPG   49.59KB   1834 descarcari
Hotelul
Fisier atasat  3.JPG   38.81KB   1330 descarcari
Camera de hotel
Fisier atasat  4.JPG   49.47KB   1179 descarcari
Spitalul in cadrul caruia e clinica.
Fisier atasat  5.JPG   60.66KB   1264 descarcari
Echipa Kulis
Fisier atasat  6.JPG   46.1KB   1539 descarcari
Prelucrarea grefelor extrase
Fisier atasat  7.JPG   43.91KB   1541 descarcari
Implantul grefelor
Fisier atasat  8.JPG   25.67KB   1774 descarcari
Dupa transplant
Fisier atasat  9.JPG   39.29KB   2112 descarcari
Medicamentele oferite de clinica
Fisier atasat  10.JPG   41.7KB   1844 descarcari
Zona donatoare a doua zi dupa transplant, cad mi-am scos bandajul.
Fisier atasat  11.JPG   32.93KB   2587 descarcari
Ultimele 2 poze sunt facute la 3 saptamani.
Fisier atasat  12.JPG   28.79KB   3118 descarcari
Fisier atasat  13.JPG   43.13KB   2444 descarcari

Cum am spus si in ultimul meu post din vechiul forum, am un prieten turc care initial mi-a recomandat sa merg la Esteworld. Eu am ales totusi Kulis din cauza pretului si pt faptul ca David a fost multumit.
Turcul respectiv a vorbit de mai multe ori cu cei de la Kulis pt a se asigura ca se poarta ok cu mine si ca nu-mi lipseste nimic pe perioada celor 3 zile petrecute acolo.
In urma convorbirilor pe care le-a avut cu cei de la Kulis, i s-a propus sa faca o colaborare cu ei pentru relatia cu Romania, principalul motiv fiind usurarea comunicarii. El ar urma sa primeasca e-mailurile celor interesati, sa le traduca in turca si sa le trimita la Kulis, urmand ca raspunsul lor sa vi-l trimita in romana.
Daca vor bate palma va voi tine la curent.

Toate cele bune si mocheta deasa!

Aceast mesaj a fost editat de bydy: 31 October 2009 - 01:01 AM
Sters reclama.

• 0

#6 Allessio

Allessio

Ghiocel

• Members
  • 3 mesaje

Scris 21 October 2009 - 11:34 PM

Merci mult pentru informatiile tale Andrei_lex care pentru mine sunt deosebit de importante . I- mi sustin ideea de a face acest transplant si plus ca ma incurajeaza . Mi ar placea daca mi ai da add in lista ta de mess pentru a putea discuta un pic cu tine pe tema asta .. aceasta este addresa mea de mail : boglvd at yahoo com .

Vreau sa mai stiu ceva daca se poate . Ultimele 2 poze sunt la 3 saptamani dupa interventie . Poti sa mi spui dupa cat timp ti au trecut de tot . Nu vreau sa mi spui dupa cat timp a aparut rezultatul final ..ci doar cand ti au trecut ranile si pielea capului a devenit la aceeasi culoare normala .
merci mult
  • 0

#7 andrei_lex

andrei_lex

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 42 mesaje

Scris 22 October 2009 - 03:28 PM

Merci mult pentru informatiile tale Andrei_lex care pentru mine sunt deosebit de importante . I- mi sustin ideea de a face acest transplant si plus ca ma incurajeaza . Mi ar placea daca mi ai da add in lista ta de mess pentru a putea discuta un pic cu tine pe tema asta .. aceasta este addresa mea de mail : boglvd at yahoo com .

Vreau sa mai stiu ceva daca se poate . Ultimele 2 poze sunt la 3 saptamani dupa interventie . Poti sa mi spui dupa cat timp ti au trecut de tot . Nu vreau sa mi spui dupa cat timp a aparut rezultatul final ..ci doar cand ti au trecut ranile si pielea capului a devenit la aceeasi culoare normala .
merci mult

Normal la 2 saptamani se vindeca pielea. Pozele respective sunt facute la 3 saptamani, iar acum am 4 saptamani!
  • 0

#8 Johnny_S

Johnny_S

Boboc

• Members
  • Strica
  • 8 mesaje

Scris 25 October 2009 - 08:46 AM

Salutare tuturor, cred ca forumul are ceva probleme, personal neputand accesa mesageria, implicit trimite pm-uri catre voi...

Intr-un fel poate e mai bine ca vechiul topic s-a sters, in felul asta don'soara HDC poate va posta aici doar pareri contructive. Tot la Kulis, ma voi opera si eu, deocamdata sunt la strangere de fonduri, am nevoie de 4000-4500 de grefe dupa spusele celor de acolo. Felicitari David pentru "mocheta" frumoasa, arata f bine. Felicitari si lui Andrei, asteptam poze si de la Florio. Poate in curand sa beneficiem si de ceva discount-uri de grup, la Kulis. Presimt eu ca vom fi din ce in ce mai multi.

Cu stima,
Ionut - momentan un chelios :cheer:
  • 0

#9 heidy

heidy

Miss Bitch

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 13723 mesaje

Scris 25 October 2009 - 07:06 PM

Salutare tuturor, cred ca forumul are ceva probleme, personal neputand accesa mesageria, implicit trimite pm-uri catre voi...

Intr-un fel poate e mai bine ca vechiul topic s-a sters, in felul asta don'soara HDC poate va posta aici doar pareri contructive. Tot la Kulis, ma voi opera si eu, deocamdata sunt la strangere de fonduri, am nevoie de 4000-4500 de grefe dupa spusele celor de acolo. Felicitari David pentru "mocheta" frumoasa, arata f bine. Felicitari si lui Andrei, asteptam poze si de la Florio. Poate in curand sa beneficiem si de ceva discount-uri de grup, la Kulis. Presimt eu ca vom fi din ce in ce mai multi.

Cu stima,
Ionut - momentan un chelios :cheer:

Mesageria nu iti merge pentru ca nu ai minimum de postari pentru a putea trimite/primi un mesaj personal. Numarul minim este de 15 postari, iar tu ai abia 5.

Referitor la celalalt topic deschis, nu stiu ce s-a intamplat cu el, dar promit ca il voi cauta. Tot ce pot spune este ca nu l-am vazut pana acum.
  • 0

#10 visatorrr

visatorrr

Garoafa

• Full Members
  • StricaStrica
  • 70 mesaje

Scris 26 October 2009 - 11:55 PM

Salutare , Felicitari Andrei si David . Si va multumim pentru pozele postate. Andrei dupa 3 saptamani , se vede a fi un transplant reusit si ne da multa incredere aceasta clinica. Spunemi in zona primitoare dupa cat timp dispar petele acelea rosii ? care inca se mai observa dupa 3 saptamani ( sau te'ai dat cu vreo solutie ceva pentru ca nu imi dau seama). Mersi.
  • 0