Sari la conținut
Forum Roportal
avolina

1 Decembrie

Postări Recomandate

In primul rand sper ca nu a mai propus nimeni aceasta tema :yes:

Ei bine,ce semnificatie are pentru voi aceasta zi? stiti voi ce sarbatorim la aceasta data? oara mai suntem mandrii ca suntem romani? citeam zilele acestea ,,Povestea vietii mele"scrisa de Regina Maria si va marturisesc ca la un moment dat m-a emotionat ce spunea :"> cat de mult au luptat soldatii nostri pentru ca un vis sa devina realitate! singuri,fara aliatii lor rusi, in fata germanilor! pe cand eu de multe ori imi este rusine ca sunt romanca! :) si din pacate am auzit multi spunand acelasi lucru :D

Ce faceti joi?cum sarbatoriti Ziua Nationala a Romaniei?faceti ceva special sau e o zi ca oricare alta? :dance4:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand sper ca nu a mai propus nimeni aceasta tema :yes:

Ei bine,ce semnificatie are pentru voi aceasta zi? stiti voi ce sarbatorim la aceasta data? oara mai suntem mandrii ca suntem romani? citeam zilele acestea ,,Povestea vietii mele"scrisa de Regina Maria si va marturisesc ca la un moment dat m-a emotionat ce spunea :"> cat de mult au luptat soldatii nostri pentru ca un vis sa devina realitate! singuri,fara aliatii lor rusi, in fata germanilor! pe cand eu de multe ori imi este rusine ca sunt romanca! :) si din pacate am auzit multi spunand acelasi lucru :D

Ce faceti joi?cum sarbatoriti Ziua Nationala a Romaniei?faceti ceva special sau e o zi ca oricare alta? :dance4:

Pentru mine reprezinta inca un vis neimplinit. Voi sarbatorii cu adevarata bucurie atunci cand vom readuce toate teritoriile romanesti sub stapanirea statului raman: Basarabia, sudul Basarabiei, Bucovina de nord, Partiumul, Voievodina. Voi sarbatori cu adevarat cand romanii vor fi stapani in tara lor!

La multi ani, Romania!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine reprezinta inca un vis neimplinit. Voi sarbatorii cu adevarata bucurie atunci cand vom readuce toate teritoriile romanesti sub stapanirea statului raman: Basarabia, sudul Basarabiei, Bucovina de nord, Partiumul, Voievodina. Voi sarbatori cu adevarat cand romanii vor fi stapani in tara lor!

La multi ani, Romania!

Multumesc frumos pt raspuns thunami! :) credeam ca nu o sa mai raspunda cineva la acest topic,pt unii de-a dreptul plictisitor! :dance4:

Ai mare dreptate! noi sarbatorim Ziua Nationala,sarbatorim Marea Unire de la 1918,desi nu mai avem toate teritoriile pe care le detinea Romania la acea data! important e ca si romanii din aceste teritorii sa se simta romani,ceea ce nu prea se simt,ei se cred moldoveni de exemplu,cica ei vorbesc o alta limba nu romana! :D

Si sa nu uit:La multi ani Romania si toate cele bune pt toti romanii de pretutindeni! :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa simt sau ce as putea sa simt pentru ca sunt ingropat in dezgustul pe care societatea romana mi-l prezinta in fiecare zi, in fiecare loc. Probabil daca m-as gandi efectiv doar la Romania ca tara cu munti, ape, vai si oamenii din trecutul indepartat m-ar patrunde un sentiment de mandrie (probabil).

E ciudat cum de mai bine de 2000 de ani nu s-a gasit dusman care sa distruga tara asta si poporul roman asa cum alte neamuri au fost sterse de pe fata pamantului. Dar e si mai ciudat cu cata voiosie se distruge romanul pe el (sau pe capra vecinului).

De 1 Decembrie voi avea un moment de tristete pentru ca inevitabil ma voi gandi ca este Ziua Nationala A Romaniei, tara in care traiesc, muncesc si probabil o sa si sfarsesc candva.

si romanii din aceste teritorii sa se simta romani,ceea ce nu prea se simt,ei se cred moldoveni de exemplu,cica ei vorbesc o alta limba nu romana!
Pana la urma este ceva normal, americanul din state nu spune ca este englez, australianul isi spune australian.. si este aceeasi limba engleza (cu accentele caracteristice).. din partea mea sa se considere ei moldoveni si nu romani, e optiunea fiecaruia.

 

faceti ceva special sau e o zi ca oricare alta?

Voi sarbatori prin munca si devotament.. :D dar probabil ca toata lumea din birourile de p'acilea va :)"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

evenimentul este o sarbatoare doar pentru bugetari si mass-media

bugetarii obtin astfel o zi libera platita

mass-media se alege cu subiecte care sa creasca audienta

 

mandria de a fi roma^n se manifesta doar in perioadele de criza

prefer sa nu trecem prin crize in care sa demonstram cat de roma^ni suntem

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e ok.

chiar si pentru cei de afara, undeva, chestia asta reprezinta "ceva"...

dar credeam ca e zi libera, oricum, chiar si la firmele cu sefi americani :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cred ca va fi o zi ca oricare alta :D ... Sefii mei sunt americani, deci nu sunt prea curiosi.

1 Decembrie este zi libera prin lege si americanii aia ar trebui sa respecte asta. Acum stiu ce voi face de ziua nationala: sigur voi arde un steag american!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 Decembrie este zi libera prin lege si americanii aia ar trebui sa respecte asta. Acum stiu ce voi face de ziua nationala: sigur voi arde un steag american!

Zi libera prin lege! ar trebui s-o spui si sefilor mei,care nu sunt nici ei romani! deci mai avem de ars inca un steag si nu cel american! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×