Sari la conținut
Forum Roportal
Mona6662

Oameni superficiali

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu am zis ca ar fi un lucru rau faptul ca are un astfel de anturaj. Daca privesti imaginea in ansamblu, o sa observi ca ii face chiar bine, o ajuta sa realizeze anumite aspecte ale vietii pe care cei din jur nu le concep macar.

Nu stiu cum sa zic mai clar, dar: noi suntem suma tuturor acestor influente. Bune sau rele, dupa cum le percepem noi, ele ne ajuta. :crazypilot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi o idee ca sa-si cunoasca fiecare propria natura,nu sa depinda de ceilalti.Abia atunci esti puternic si discerni bine,cind iti cunosti propria persoana.

 

Gasesti atunci,comori nebanuite in tine insati,care te ajuta sa intelegi care e rostul tau pe lume,care te ajuta sa cresti,intr-adevar,sa te iubesti pe tine,si sa vezi iubirea si in ceilalti.

 

Cind nu-ti cauti propria fire,risti sa te imbraci in hainele sfatuitorilor de ocazie,ei insisi superficiali,neglijenti,cu masti sau manipulatori,cu interese proprii,de obicei,de a se erija in lideri si de a-si masca propriile lipsuri.

De a le completa.Aceia sint oamenii superficiali...paraziti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am zis ca ar fi un lucru rau faptul ca are un astfel de anturaj. Daca privesti imaginea in ansamblu, o sa observi ca ii face chiar bine, o ajuta sa realizeze anumite aspecte ale vietii pe care cei din jur nu le concep macar.

Nu stiu cum sa zic mai clar, dar: noi suntem suma tuturor acestor influente. Bune sau rele, dupa cum le percepem noi, ele ne ajuta. :crazypilot:

face si nu face bine pentru ca pe de o parte te deziluzioneaza, sa vezi atata lume superficiala; pe de alta parte... te face sa arunci o privire introspectiva si asupra ta in ideea de a face ceva sa nu fii la fel ca acestia.

dar ai dreptate, ceea ce suntem e ceea ce am invatat din aceleasi experiente prin care trecem toti la un moment dat. daca invatam din ele (ce e bine) de noi depinde. :help:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

daca esti nemultumita de cei din jurul tau, de ce stai pe langa ei? oameni superficiali au fost si vor fi mereu, e alegerea fiecaruia sa ii accepte pe langa el sau nu. n-ai sa reusesti niciodata cu puterea exemplului, asa cum posta cineva mai sus.

dar daca tu vezi numai oameni de felul asta in apropierea ta, nu cred ca asta inseamna ca s-a intors lumea cu fundu-n sus si toti sunt superficiali, poate insemna foarte bine si ca ai tu ghinionul sa fi nimerit fix in mijlocul lor. partea buna e ca ti-ai dat seama, iar asta inseamna ca nu-i pericol sa ajungi asa si chiar ai sansa sa te rupi de ei.

spui ca vrei sa schimbi ceva. incepi prin a-i schimba pe cei pe care-i ai acum cu unii pe placul tau, dupa care cu aceia poti arunca sticle incendiare fara numar, sau planta plopi fara sot, vorba poetului.

multa bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Propria fire e in sinea proprie,nu in a altora. :crazypilot:

E grea asta..

Este asul tau din manecuta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu esti obligat. Poti sa alegi sa nu interactionezi cu ei. Chiar si la scoala, ca tot s-a adus vorba.. este obligatoriu sa discuti cu toti colegii?

Nu te inconjura de superficialitate pentru ca "n-am ce face". Ai!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E grea asta..

Este asul tau din manecuta?

 

Asul meu este as,intr-adevar,tocmai pentru ca NU-L TIN IN MINECUTA.

Il tin in ...sinea proprie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

Pentru ca asa e societatea. Am 25 de ani si m-am impacat cu ideea asta. Impaca-te si tu. Exista oameni, care si gandesc (ca mine, ca tine, ca altii, dar foarte putini) si exista animale bipede care au darul vorbirii - cum sunt cei pe care ii descrii si pe care ii cunoastem cu totii. Solutia - daca trebuie sa intri in contact cu ei, cauta ca acel contact sa fie cat mai limitat, in rest, iti spun sigur ca exista si cei cu care ai ce discuta, cei care sunt interesati si de filosofie, si de cultura si de inovatii tehnice si de multe altele, oameni care nu citesc nici Click! nici Libertatea, nici nu asculta manele, nici nu se uita la emisiunile patetice de "divertisment" de la televiziunile noastre. Aceia sunt oameni, restul - cu clubul, hainele, sexul, superficialitatea pe primul loc nu sunt prea diferiti de caini, doar ca merg pe 2 picioare, pot vorbi si arata cam ca noi.

 

E o tendinta a zilelor noastre - cei mai multi vor doar sa simta, nu vor sa mai gandeasca - d-aia si merge societatea in directia in care merge. Nu te lasa si nu renunta la modul tau de a fi. Intotdeauna gasesti persoane cu care sa ai ce discuta, doar ca trebuie cautate... un pic mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×