Sari la conținut
Forum Roportal
tass

Romanul lup pentru Roman

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ai patit-o? Ti-a facut vre-un romam figura? Te-ai imprietenit cu multi romani in strainatate?????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai patit-o? Ti-a facut vre-un romam figura? Te-ai imprietenit cu multi romani in strainatate?????

 

 

Ce sa fi patit???

 

La ce fel de figura sa ma gandesc ... nu stiu, precis nu inteleg bine intrebarea???

 

Eu ma imprietenesc cam greu, dar sotul colecteaza prietenii romani si-mi aduce in casa ... la masa!!!!

Cunosc pe mai multi dar de la locuri oficiale: de la tradus acte sau VERBAL in spitale care nu prea devin

prietenii mei. Doar un numar limitat mai are acces si cu care mai tin legatura.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar un numar limitat mai are acces si cu care mai tin legatura.

 

 

Ce te-a facut sa limitezi numarul?????

 

Dupa atitia ani prin strainataturi, am invatat ca trebuie sa am MAAAREE gija cu romanii. Inexplicabil???? Daca am avut neplaceri pe aici, a fost din cauza vre-unui roman!!!

Intrebarea mea este: DE CE?????????'

 

WHY CAN'T WE BE FRIENDS? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
WHY CAN'T WE BE FRIENDS? :lol:

 

 

E ceva cu caracterul personal al romanilor .... (romani consider exclusiv cunostintele mele despre care scriu, NU populatia din intreaga Romania + cei din diaspora)

De cand acest topic e in picioare, cel putin 7 persoane m-au suparat dar eu nu consider NIMIC actiunile lor.

Gelozia, ura, sau chiar prostia sta la baza jignirilor spontane, n-am idee, dar parca toate la un loc si inca ceva!!!!

 

Poate ajungem la o concluzie :)

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
WHY CAN'T WE BE FRIENDS? :o:

Prietenii se gasesc greu indiferent de locul in care traiesti, indiferent de nationalitate.

Nu trebuie sa ai mare grija cu ROMANII, ci cu OAMENII.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietenii se gasesc greu indiferent de locul in care traiesti, indiferent de nationalitate.

 

 

Din experientele mele, oamenii difera foarte mult, selectati pe nationalitate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Senzatia pe care o am eu este ca in momentul in care afla ca esti roman/romanca situatia se schimba: pe tine DA, te poate calca in picioare, te poate insela, te poate jigni, poate face ce are chef pt ca esti "de-al lui". :think:

Chiar sa mi s-a spus in Metrou, fara ca eu sa fac nici un gest (!!! ) " Ce? Esti romanca,nu? Hai zi!" rinjind si privindu-ma ca pe o CIRPA!!! Cum e posibil asa ceva????? :lol:

E ca si cum singurul fapt de a fi roman confera dreptul de a te dispretui. Si vorbesc de un procentaj de 85% (vi se pare mult????) care se comporta asa (restul de 15% se comporta normal, CIVILIZAT - vi se pare putin???). Asta este realitatea. Asta este ceea ce vad si traiesc de 8 ani de zile!!!! Iar cei care nu v-ati intilnit cu asemenea specimene, sincer, sinteti niste norocosi! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar din experientele mele pot afirma ca niciun om nu merita prea multa incredere.

 

Ai dreptate!!! Sint de acord cu tine!!!

Sint aparata de scuturi bune si n-am nevoie de NIMIC si incredearea se transforma in ... maruntis.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E ca si cum singurul fapt de a fi roman confera dreptul de a te dispretui.

 

La unii conceptia asta este a doua natura la inceput intr-o tara noua, pana se acomodeaza cu ideile locale si trebuie sa schimbe tactica ca altfel sta singur cuc. Dupa ce a intrata sub pielea ta incepe cu etalatul talentelor bine stiute. De obicei are viata scurta asemenea relatie pe aici. Inafara de biserici, comunitati, restaurant romanesc, rar sint locurile unde poti intalni romani sau prin magazine destul de rar sau la aeroport, in avion .... n-ar fi o problema prezenta lor, mai mult o raritate ... si totusi .... de multe ori regreti ca l-ai recunoscut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×