Sari la conținut
Forum Roportal
FreakyKitty

O voce mai frumoasa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca ai ureche muzicala, solutia pentru perfectionarea vocii e canto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ai ureche muzicala, solutia pentru perfectionarea vocii e canto

cant si cant cantece ca imi place sa le cant...le cant din suflet...dar nu iese...am o voce...de.... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si vocea, si urechea muzicala se poate antrena. insa, trebuie sa ai multa rabdare. pt voce, e bine sa nu bei acidulat, alcool, sa fii odihnita cand canti ;) trebuie sa respiri corect si bineinteles, sa canti corect. eu zic sa iei letii de canto. corzile vocale sunt, sa zicem, ca si corzile de chitara. chitara trebuie acordata ca sa sune bine, asa si corzile vocale. cu cat ai mai mult antrenament, cu atat iese sunetul mai puternic, mai clar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bun...uite am citit despre ce vrei sa faci si visul tau si iti zic ca si io am acelasi vis...uite eu cant rep....e mai comod si nu solicita asa multa pregatire decat ca nu ai voie sa te incurci si sa canti mai repede pa cand partea vocala e cea mai grea deoarece trebuie sa mentii aceiasi nota in cazul in care trebuie sa canti mai lent si e mai greu acest lucru din moment ce spui ca nu te suporti cum auzi...ai intrebat pe cineva cum canti?...poate crezi ca se v'a speria dar nu v'a fii asa...sa ii spui sa iti zica sincer..acelasi lucru l'am facut si io si mi s'a zis de multe ori ca am voce frumoasa dar trebuie lucrata...faza cu oul nu prea merge ca am incercat si nu face decat sa poti prinde toate notele dar mai greu e sa le mentii nu iti spun sa nu bei dar doar doza recomandata...uite iti dau niste sfaturi...bea in fiecare zii minim 2 litri de apa dar bei la interval scurt de timp si putin mai bine ai o sticla cu apa cu tine pentru a nu lasa corzile vocale uscate ca la distrugi...nu abuza de voce evita sa vorbesti tare sau mult poate agrava foarte mult corzile deci evita locurile zgomotoase unde esti nevoita sa tipi pentru a fii auzita evita acest lucru....cand e frig poarta mereu un fular la gat pentru a nu lasa sa ti se raceasca gatul tinel mereu cald....fara fumat fara cofeina fara alcool fara bautari acidulate apa suc natural facut in casa sau apa cu lamaie fara nimic in ea asa simpla desii e acra trebuie sa o bei si pentru sanatatea ta, te vei obisnuii cuea si vei ajunge sa iti placa....cand canti note inalte capul il tii in sus iar la note jose capul in jos(nu intreba e mai complicata chestia asta)....incearca sa iti antrenezi vocea doar pe tipul de muzica pe care il canti....incearca sa cantii sau sa faci exercitii vocale in fiecare zii....ai grija la felul in care vorbesti sau respirii deoarece poti agrava gatul..cand esti bolnava evita sa vorbesti deoarece esti ragusita si asta iti v'a dauna...cu cat mai umed cu ata mai bine pentru gat...cand canti trebuie sa ai muschii relaxati sa faci exercitii de respiratie nu te sufoca in timp ce canti ca poti ramane imediat fara voce si ramai muta....fatoata este pentru o luna sau doua si trimitemi un mesaj dak simti ceva diferit sau auzii...sper sa te ajute:x:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cant si cant cantece ca imi place sa le cant...le cant din suflet...dar nu iese...am o voce...de.... :jester:

 

Nu sa canti.Sa iei ore de canto.Inveti cum sa canti din diafragma si tot felul' de trucuri.Dar daca vocea ta nu e cat de cat, degeaba.

Ai vise mari, sau vrei asa doar?Pentru ca nu se merita sa dai banii doar pentru ca nu iti place tie cum canti.

Eu inainte de vre'un concert beam putin vin grin.gif.

 

nu abuza de voce evita sa vorbesti tare sau mult poate agrava foarte mult corzile deci evita locurile zgomotoase unde esti nevoita sa tipi pentru a fii auzita evita acest lucru....

Sa sti ca urlatu' ajuta.Eu faceam exercitii tipand(bineinteles nu inainte de concert).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sa canti.Sa iei ore de canto.Inveti cum sa canti din diafragma si tot felul' de trucuri.Dar daca vocea ta nu e cat de cat, degeaba.

Ai vise mari, sau vrei asa doar?Pentru ca nu se merita sa dai banii doar pentru ca nu iti place tie cum canti.

Eu inainte de vre'un concert beam putin vin grin.gif.

 

 

Sa sti ca urlatu' ajuta.Eu faceam exercitii tipand(bineinteles nu inainte de concert).

 

Pentru uni asa merge treaba dar difera de fiecare persoana in parte...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca pare ciudat ce spun dar as vrea sa am o voce frumoasa adica sa pot canta.Credeti-ma ca nu vreti sa ma auziti cum cant am o voce urata!Si totusi am o pasiune infocata sa cant :P dar nu pot in cauza vocii.Am auzit multe chestii prin care poti face ca vocea sa iti sune frumos ma puteti ajuta? :P Sau sunt doar niste mituri ? :pardon:

Nu cred ca nu poti,este posibil ca cineva sa fi facut doar o gluma nu prea placuta la un moment dat si te-ai inhibat acel ceva urat care ti-a displacut sa fi blocat ceva la nivelul creierului care sa impiedice iesirea sunetelor de teama ca nu va fi pe placul cuiva.Iti voi spune ceva poate iesit din comun:sotul meu acum vreo 13 ani a facut o gluma ca sunt mataita,invatam piesa Underneath your clothes a lui Shakira pentru o preselectie Popstar si auzind sunetele acelea cam inalte lui care asculta manele i s-au parut cam deranjante si nu a facut decat sa ma tachineze.Au treccut 13 ani si eu nu am mai cantat in prezenta sotului iar daca auzi ce voce am din luna martie anul asta nu iti vine sa crezi.Totul e in tine dar ai retineri de teama de ridicol sau ca poti displacea cuiva.Nu m-ar surprinde sa realizezi foarte curand ca doar nesiguranta a fost si nimic altceva:Daca vrei cu adevarat poti,mai poti spune si un Tatal Nostru din tot sufletul si face uneori minuni atunci cand crezi cu adevarat.D-zeu sa-ti redea vocea draga mea ca sunt convinsa ca e acolo,poate intr-o zi te voi face sa asculti voce care se ascundea de glumele ex sotului care nu ma sustinea in nimic din ce faceam si imi taia avantul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×