Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Adevarul despre "unirea" Transilvaniei,Bucovinei si Basarabiei.

Postări Recomandate

Romanii sunt un popor naiv care a inghitit in cursul vremii nenumarate "galuste" care le-a inclus in istoria romana.

Am sa dovedesc asta cu ajutorul documentelor romane din timpuri trecute.

"Unirea" Transilvaniei cu Romania a fost numai un basm, cum a fost cu Bucovina si Basarabia. Aceste teritoare nu au facut parte din Regatul Roman inainte de 1918 si de fapt au fost plata aliatilor Romaniei care in acel razboi a avut minte cu cine sa se alieze.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

CRONOLOGIA EVENIMENTELOR 1914 - 1918

ROM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-mi permit sa va recomand un site scris de Facultatea de istorie din Bucuresti care se bazeaza pe documente si scrisori care au fost gasite in Arhivele Statului.

Dupa parerea mea,informatile sunt de mare importanta istorica.

La cine ii place istoria va fi o lectura foarte interesanta.

 

http://www.cimec.ro/istorie/unire/index2.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stim si noi in mare parte cam ce s-a intamplat la 1918.

Mersi de statisticile alea demografice din 1930, chiar le cautam zilele acestea.

 

Ai citit ca evreii erau 30% din populatia urbana in multe locuri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stim si noi in mare parte cam ce s-a intamplat la 1918.

Mersi de statisticile alea demografice din 1930, chiar le cautam zilele acestea.

 

Ăsta ne

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe mine ma mira altceva, trebuie sa studiem arhivele statului, sa ne dam seama ca suntem tarani ? :o:

Adica sa ma obosesc pentru ceva care sa ma faca sa ma simt prost... ce idee aiurea.

 

Ma, că ne-njurăm noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei lasa, ca asa se prinde un lup batran si abil... ii pui oaia cea mai frageda sub nas, nu stiai ?

 

 

Nu. Eu ştiam că lupu' se prinde c-un glonte bine ţintit, nu risc viaţa mioarei mele de-a-n lupulea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×