Sari la conținut
Forum Roportal
mR.Rainman

Nodulele un motiv de panicare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ma numesc Claudiu.As avea si eu o mica intrebare.Sunt nodulele un motiv de panicare ?Pana acuam o saptamana am urmat un tratament injectabil intramusculare ( Gentamicina + Ampicilina )avand pneumonie acuta si prin ajutorul carora mia trecur, dupa care am realizat ca am nodule ( in partea in care injectiile au fost facute - sholduri,putin mai jos ). Multe persoane miau spus ca nu e nevoie sa fac nimi si ca vor trece de la sine.Am incercat sa un de vreo 2 ori comprese cu spirt dar se pare ca nimic deocamdata.Stie cineva ce ar fi de facut? Trebuie deja sa ma gandesc pe viitor la cutit?Adica o mica operatie pentru inlaturare? Sau ar mai fi alte metode sau retete cu ajutorul carora sa intervin complicatiile.Daca e cineva care a mai avut asa ceva sau stie,se pricepe, rog ajutor,informatii,sfaturi mult de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca acele galme nu sunt de dimensiuni mari, foarte tari, umflate si de un rosu-vinetiu, nu trebuie sa te panichezi. Incearca compresele cu gheata. Ori batista/laveta udata si lasata in congelator pentru juma de ora-o ora, ori cuburi de gheata intr-o laveta si aplicata pe portiunea de care amintesti.

De regula trec de la sine, asa cum ti-au zis acele persoane. Eu am avut problema asta timp de o luna dupa terminarea tratamentului injectabil. Au trecut cu gheata, asa cum iti ziceam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de tot pentru informatie am sa incers ceea ce tu tocmai miai spus.Eu pana acuma am urmat comprese cu spirt dar se pare ca nu sunt chiar asa de eficente..am mai auzit de la cineva spuand parca sa pun compresa cu apa rece..na nu credeam ca ajuta mai mult decat cea cu spirt.Nu la mine nu e inca cazul..eu numai ce am terminat acum 1 saptamana tratamentul injectabil. Ms mult e tot pentru sfat/replay.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intradevar, trec de al sine, dar daca va maifi nevoie de tratament injectabil sa ai grije sa faca in jurul lor orice sbstanta ar fi si ar trebui s afie bine, nu ca ar fi vreo problema dar ar fi f dureros si in plus s-ar mari si ar trece mai mult timp pana s-ar vindeca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ma numesc Claudiu.As avea si eu o mica intrebare.Sunt nodulele un motiv de panicare ?Pana acuam o saptamana am urmat un tratament injectabil intramusculare ( Gentamicina + Ampicilina )avand pneumonie acuta si prin ajutorul carora mia trecur, dupa care am realizat ca am nodule ( in partea in care injectiile au fost facute - sholduri,putin mai jos ). Multe persoane miau spus ca nu e nevoie sa fac nimi si ca vor trece de la sine.Am incercat sa un de vreo 2 ori comprese cu spirt dar se pare ca nimic deocamdata.Stie cineva ce ar fi de facut? Trebuie deja sa ma gandesc pe viitor la cutit?Adica o mica operatie pentru inlaturare? Sau ar mai fi alte metode sau retete cu ajutorul carora sa intervin complicatiile.Daca e cineva care a mai avut asa ceva sau stie,se pricepe, rog ajutor,informatii,sfaturi mult de tot.

 

 

Eu am avut! La mine era rosu soldul, tare. Cu gheata s-a retras.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×