Sari la conținut
Forum Roportal
verushka_b

Informatii despre profilul filologie

Postări Recomandate

as vrea sa stiu ce materii si cate ore din fiekre se fac la filologie simplu; la ce se dau teze si la ce se da bac.

La filologie se pune mult accent pe limba rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Am aproape 15 ani si sunt in clasa a VIII-a.Imi place foarte mult limba engleza,si as dori sa am un serviciu legat de asta,cum ar fi traducator de filme,translator,profesor de engleza..dar iau in calcul si jurnalismul.Cum imi place foarte mult limba engleza,am o problema cu franceza,deci e mai complicat.La filologie bilingv-engleza din cate am aflat se da teza/bac si la franceza.Unde , cum am mai mentionat , sunt praf.As dori sa aflu o sectiune a filologiei in care nu dau teza si bacul la franceza si nu se pune asa mult accent.O ora sau doua de franceza pe saptamana e de ajuns,dar repet fara sa dau bac sau teza la aceasta materie.Mai mentionez ca imi place si limba romana,istoria,si ma descurc bine cat de cat,zic eu,la geografie,dar de preferabil,istoria.Puteti sa-mi recomandati o sectie de filologie bazata pe preferintele mele ?

 

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti incepe sa inveti franceza cu un profesor, la meditatii. Daca esti "praf" cum spui, nu inseamna ca e o stare definitiva.

Editat de Sarah N....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti alegi un liceu bun, cu o sectie de uman prestigioasa.

acum sunt sectii de uman cu profil de limba engleza intensiv.

ai de unde alege daca esti bun si cu drag de carte.

multa bafta.

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti alegi un liceu bun, cu o sectie de uman prestigioasa.

acum sunt sectii de uman cu profil de limba engleza intensiv.

ai de unde alege daca esti bun si cu drag de carte.

multa bafta.

:)

Multumesc.Si la intensiv engleza mai dau bacul la franceza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.Si la intensiv engleza mai dau bacul la franceza?

 

Asta nu as putea sa-ti spun.

Decat ca nu poate fi doar engleza la bac, sper ca iti dai seama...

 

Nu inteleg de ce ti-e frica de franceza.

E o limba destul de usoara si atat de frumoasa.

Plus ca mai tarziu s-ar putea sa regreti ca nu ai invatat-o in scoala.

 

Si te mai rog sa te informezi mai amanuntit si mai serios despre optiunile legate de admiterea in liceu ca timpul e scurt si poti intra in panica nestiind ce liceu si profil sa alegi pe ultima suta de metri.

 

Consulta-te si cu ai tai. Ai incredere in ei.

 

Mult succes inca odata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Am aproape 15 ani si sunt in clasa a VIII-a.Imi place foarte mult limba engleza,si as dori sa am un serviciu legat de asta,cum ar fi traducator de filme,translator,profesor de engleza..dar iau in calcul si jurnalismul.Cum imi place foarte mult limba engleza,am o problema cu franceza,deci e mai complicat.La filologie bilingv-engleza din cate am aflat se da teza/bac si la franceza.Unde , cum am mai mentionat , sunt praf.As dori sa aflu o sectiune a filologiei in care nu dau teza si bacul la franceza si nu se pune asa mult accent.O ora sau doua de franceza pe saptamana e de ajuns,dar repet fara sa dau bac sau teza la aceasta materie.Mai mentionez ca imi place si limba romana,istoria,si ma descurc bine cat de cat,zic eu,la geografie,dar de preferabil,istoria.Puteti sa-mi recomandati o sectie de filologie bazata pe preferintele mele ?

 

Va multumesc.

Esti abia in clasa a VIII-a, urmeaza 4 ani de liceu in care ai timp sa-ti reglezi conturile cu limba franceza.

Daca ai vointa si rabdare, se poate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Am aproape 15 ani si sunt in clasa a VIII-a.Imi place foarte mult limba engleza,si as dori sa am un serviciu legat de asta,cum ar fi traducator de filme,translator,profesor de engleza..dar iau in calcul si jurnalismul.Cum imi place foarte mult limba engleza,am o problema cu franceza,deci e mai complicat.La filologie bilingv-engleza din cate am aflat se da teza/bac si la franceza.Unde , cum am mai mentionat , sunt praf.As dori sa aflu o sectiune a filologiei in care nu dau teza si bacul la franceza si nu se pune asa mult accent.O ora sau doua de franceza pe saptamana e de ajuns,dar repet fara sa dau bac sau teza la aceasta materie.Mai mentionez ca imi place si limba romana,istoria,si ma descurc bine cat de cat,zic eu,la geografie,dar de preferabil,istoria.Puteti sa-mi recomandati o sectie de filologie bazata pe preferintele mele ?

 

Va multumesc.

La filologie bilingv-engleza vei da teza din romana, engleza si istorie sau geografie, depinde de materia din care alegi sa dai bacul. Daca nu iti place franceza, probabil e si din cauza profesorului, asa ca nu uita ca la liceu ti se vor schimba profesorii si e posibil sa ai un profesor de franceza foarte bun, care va reusi sa-ti trezeasca interesul pentru aceasta materie. Oricum, din franceza vei da doar oral la bac, ceea ce nu e atat de dificil pe cat pare. La oral sunt mult mai indulgenti evaluatorii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×