Sari la conținut
Forum Roportal
octipopp

Psihologia bolnavului de hepatita B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atunci cand vrei sa incurajezi un om, nu trebuie sa ii spui "lasa ca va fii bine! Stiu eu, ai sa vezi tu ...". Astfel de atitudine nu are darul de a linisti un om, ci de a-l stresa si mai mult pentru ca nu are motive sa te creada. Pe buna dreptate. In schimb, daca vrei sa ai un impact pozitiv asupra lui, trebuie neaparat sa vii cu argumente. Astfel, ii castigi increderea.

Daca a inceput sa puna putina grasime pe el, nu e din cauza regimului pentru ca, din ce inteleg eu, e un regim hipocaloric. Deci, explicatia este sedentarismul. Chiar daca regimul este hipocaloric, se adauga mai mult decat energia consumata si, logic, e normal sa se depuna grasime.

Mai mult decat atat, grasimea depusa pe abdomen dauneaza organelor interne, deci si ficatului.

Faptul ca prietenul tau are trigliceridele scazute acum e normal (nu mananca decat carne slaba). Dar ar fi interesant de stiut cum avea trigliceridele cand nu tinea regim.

Balonarea nu e din cauza ficatului ci din cauza colecistului. Clar!

In viremie, fluctuatii de ordinul 200, 1000 copii/ ml sunt nesemnificative. Ele sunt dictate de raspunsul imun al organismului. Daca sistemul imunitar e bine pus la punct, replicarea virala e inhibata corespunzator (valabil pt. Ag HBe negativ). Cum sistemul imunitar scade putin, creste si viremia. Dar faptul ca nu am viremie de 1000 copii/ ml acum si 100.000 copii/ ml peste o luna, e un lucru bun.

Faptul ca transaminazele au crescut de peste 10 ori fata de valoarea normala, e un factor important si trebuie continuate investigatiile sa se stabileasca cauza. Personal, nu cred ca ele au fost de 10x valoarea normala din cauza virusului B (viremia este prea mica pt. o valoare atat de crescuta a transaminazelor).

Despre activitatea fizica unii spun, pe buna dreptate, ca e de evitat total. Dar trebuie mentionat ca repaos total e recomandat pacientilor cu ciroza decompensata. Atata timp cat ficatul isi indeplineste functiile, e bine sa fii activ. Nu trebuie sa te obosesti, dar in nici un caz sa fii sedentar.

De cat timp a aflat ca are infectie cu VHB? Pentru ca daca a aflat recent, e normal sa se simta dezarmat. De altfel, in timp, se va obisnui cu ideea, va intelege mai bine boala si va constientiza ca nu e dracu' chiar atat de negru pe cat vede el acum. Atunci va visa din nou, isi va face planuri. Nu trebuie decat sa ai rabdare si lucrurile se vor aranja de la sine.

Bafta si sanatate!

 

P.S. Tu te-ai vaccinat?

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aproape un an a aflat de virus.De cand a aflat i-a zis ca e deja cronic deci nu stie nici el sigur cand s-a infectat.Intr-un an a fost la nenumarati doctori,a facut nenumarate analize si inafara de virus nimic altceva nu era iesit din comun.

Acum ne-am intors de la Sporea care i-a recomandat punctie fiindca zicea ca fibroscanul nu e relevant,iar pt bilirubina indirecta crescuta a zis ca s-ar putea fi bolala gilbert.In rest i-a spus sa nu mai dispere cu analizele ca el trebuie doar monitorizat in cazul in care la biopsie ar iesi o fibroza minima si nu ar depista si alte cauze pt fibroza.Daca in schimb la biopsie i-ar iesi un grad mare de fibroza cam cum a iesit pe fibroscan atuci abia ii va recomanda un tratament.Nici hepatoprotectoare nu i-a recomandat.

De cand a aflat de bolala tine regimul asta si cu toate astea a avut transaminazele crescute deci nu cred ca e din cauza regimului

Crede-ma ca am incercat sa vin si cu argumente sa ma creada ca nu are aia sau aia sau ce mai credea el ca are dar e tipul de om care iti distruge imediat argumentele si nici eu nu ma pot tine tare pt prea mult timp.

Eu am fost vaccinta in liceu,am inteles ca tine 5 ani si din cate calculez acum ar cam trebui sa mi se gata anticorpii deci ar trebui sa fac si eu analizele.Cand am aflat de virusul lui mi-am facut analizele sa vad daca nu am si eu si au iesit negative.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se chema sindrom Gilbert, nu boala Gilbert. Sindromul Gilbert nu se trateaza si nici nu e grav.

Nu stiu cine e Sporea, dar banuiesc ca aveti incredere in el. Deci, daca fibrotesul si fibroscanul nu s-au corelat intre ele, atunci sa faca biopsie. Eu daca as fi in locul vostru, as mai face odata fibroscanul si fibromaxul, de data asta. Deci nu fibrotest. Abia in ultima instanta as recurge la biopsie. Daca inconvenientul il reprezinta banii, atunci sa faca direct biopsie care e suportata de Casa.

Faptul ca nu i-a recomandat hepatoprotectoare, ma face sa cred ca intr-adevar acest Sporea e un medic bun. Hepatoprotectoarele nu ajuta mai deloc.

Ceea ce ai spus in finalul ultimului tau comment, ma face sa spun ca ma dezamagesti. Ce atitudine e asta: am fost vaccinata in liceu, am inteles ca tine 5 ani, ar cam trebui sa mi se gate anticorpii?!?!?!!? Cum de esti atat de naiva?

Pai cand ti-ai facut testul de Ag HBs, nu ai putut sa mai dai 30 de lei si sa iti verifici titrul de anticorpi Ac HBs cantitativ? Cine ti-a spus tie ca bolile infectioase sunt matematica? Cine ti-a spus ca un vaccin te tine 5 ani? Iti spun eu ca un vaccin iti poate asigura imunizarea pe toata viata sau, dimpotriva, se poate ca dupa o vaccinare "ca la carte" tot sa nu ai titrul de anticorpi necesari imunizarii. Si atunci se face rapel.

Ufff ... sunteti niste oameni greu de inteles. Va cautati de toate prostiile, bolile, mai putin de ceea ce e important. Nu te juca cu astfel de chestii pentru ca ai putea sa regreti amarnic mai apoi. Macar sper ca in momentul de fata va protejati cu prezervativul.

Nu mai spun nimic ...

Sanatate!

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da Sporea e doctorul la care mergem,m-ai mai intrebat odata la cine mergem si ti-am raspuns in mesajele de mai sus ca la el.Da ar fi si problema banilor pt fibroscan si fibromax,dar in acelasi timp prietenului meu ii e frica de conditiile de asepsie prezente in spital cand se face o manevra din asta.Facusem de atunci anticorpii dar a intervenit ceva si a trebuit sa plec din oras si pana m-am intors nu mai aveau analiza mea.Cat despre protejat nu se pune problema pt ca orisicum nu facem nimic.

Multumesc pentru sfaturi,o sa te tin la curent cu ce se mai intampla.Sper sa se intample numai lucruri bune.:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cony,ca sa intelegi,Sporea e un fel de Streinu Cercel la scara mai mica,adica la nivel de judet aici la noi.Pentru mine personal e un fel de.......... "pomul laudat".

 

 

 

Octipopp,daca ti-ai facut analizele la bioclinica(si asa banuiesc,dupa cate nenumarate si diversificate ati facut),chiar daca ai fost plecata 2 ani,tot au rezultatul tau in baza de date....!

Sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna octipopp,

 

inteleg perfect prin ce trece prietenul tau. Dar lucrurile nu stau chair asa rau precum are el tendinta sa creada. Nu am prea multe detalii despre cazul lui, dar din incarcatura virala de pana acum (1000 copii/ ml) lucrurile nu sunt grave deloc. Faptul ca la fibromax si fibroscan e o neconcordanta, inseamna ca undeva s-a gresit.

Posteaza te rog toate analizele pe care le-a facut pana acum (inclusiv valorile de referinta ale laboratorului) si pot sa imi exprim o parere. Nu sunt medic, dar din experienta mea de pana acum pot sa spun cam care e situatia.

Asadar, te astept cu noi informatii si te pot ajuta cu niste sfaturi.

In ceea ce te priveste pe tine, urmeaza sfatul Aidei si vaccineaza-te (asta daca nu ai facut-o deja)!

Prietenul tau nu trebuie sa intre in depresie. Poate sa isi reia job-ul, va puteti casatorii si puteti avea copii.

Deci, astept sa postezi rezultatele analizelor si sa imi spui la ce medic/ spital a fost.

Pe curand!

 

 

 

deci daca prietenul meu are hepatita si eu nu am si ma vaccinez pot face copii fara sa iau si eu virusul?dar din moment ce el are si am facut sex neprotejat nestiind ca el e bolnav sunt 90% sanse sa fiu si eu bolnava?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci daca prietenul meu are hepatita si eu nu am si ma vaccinez pot face copii fara sa iau si eu virusul?dar din moment ce el are si am facut sex neprotejat nestiind ca el e bolnav sunt 90% sanse sa fiu si eu bolnava?

 

de unde ai scos procentul asta de 90%?

Hm ... hai sa o luam cu inceputul.

Hepatita nu se ia. Hepatita este boala, adica afectarea hepatica care poate sa aiba diverse cauze: alcool, dislipidemie, infectii cu virusuri hepatice etc. Deci, in cazul prietenului tau, inteleg ca el are infectie cu virusul B care poate i-a provocat ceva leziuni hepatice sau nu i-a provocat leziuni hepatice. Dar asta e alta discutie despre care momentan nu pot spune nimic pentru ca nu ne-ai oferit nici un fel de date.

Deci, intrebarea ta este daca poti sa te infectezi si tu cu virusul B? Raspuns: in principiu, orice persoana care nu a dezvoltat imunitate impotriva virusului hepatitic B poate sa infecteze prin diverse mijloace: raport sexual neprotejat, saliva sau sange infectat etc.

Faptul ca ai avut contact sexual neprotejat cu partenerul tau care este purtator de virus B te-a expus si pe tine infectarii. Se poate sa ai si tu virusul B sau se poate sa nu il ai. Depinde de incarcatura virala a partenerului tau. Cu cat cantitatea virala (numarul de copii virale/ mililitru de sange) este mai mare, cu atat ai fost mai expusa infectarii (incarcatura virala mare se considera de la 100.000 copii/ ml in sus).

Eu de exemplu, am o cantitate virala mica 100-200 copii/ ml. Nu stiu de cand am "achizitionat" panarama asta de virus, dar pana sa aflu de prezenta lui am avut raporturi sexuale cu sotia mea in mod constant fara ca virusul sa se fi transmis si la ea.

Dar trebuie sa ai mare atentie pentru ca virusul hepatitei B este de 100 de ori mai infectios decat HIV-ul. Este de fapt una dintre cele mai infectioase afectiuni.

Sfaturile mele:

1. du-te la un laborator si cere sa iti faca urmatoarele analize:

- AgHBs (daca e negativ, inseamna ca nu ai infectie cu VHB; daca e pozitiv, ai infectie cu VHB)

- Ac HBs (daca e pozitiv inseamna, fie ca ai facut vaccinul in copilarie si ai dezvoltat imunitate, fie ca ai avut candva boala si s-a vindecat spontan. Daca e negativ, inseamna ca nu ai imunitate si trebuie sa te vaccinezi)

- Ac HBc totali (daca sunt pozitivi inseamna ca ai avut infectie cu VHB; daca sunt negativi, nu ai avut niciodata infectie cu VHB)

2. Vaccineaza-te doar in situatia in care Ag HBs - negativ si Ac HBs - negativ. Altfel, consulta un medic infectionist pentru ca ai trecut printr-o infectie cu VHB sau infectia inca persista)

3. Pana te vaccinezi, protejeaza-te cu prezervativul, nu folosi instrumente de igiena cu ale partenerului (unghiera, forfecuta, periuta de dinti etc)

4. Dupa ce te vaccinezi si dobandesti imunitatea (Ac HBs cantitaiv > 10 mUI/ ml) atunci poti sa te apuci de facut copii. Tu nu vei mai fi expusa infectiei iar copii sunt vaccinati inca de la nastere.

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da ai dreptate multi vad putin pricep si la ecograful ala.Cu trigliceridele si colesterolul sta bine ca stiu ca le-a facut si nu era nici o problema.Alfa 1 antitripsina a iesit si ea bine,s-a gandit si la hemocromatoza si nici analizele acelea nu au iesit rau.Pt hashimoto si-a facut analize si nici aia nu era.De plinut nu era deloc plinut chiar mai slab,dar de cand cu regimul asta a inceput sa puna putina grasime mai ales pe burta,el isi inchipuie ca e defapt balonare din cauza ficatului ca asa a citit pe undeva nici de cum ca ar fi doar grasime.Ce sa mai zic inafara de fibromax a facut cam tot felul de analize posibile pt tot felul de boli care s-ar fi potrivit cu ce simte si ce oese rau in analize.In general toate au iesit ok.La inceput cand a aflat de hepatita a facut adn-ul si era 3000 de copii,in cateva luni cam 4 cred a scazut la 1600 si ceva iar acum peste 5 luni a crescut cu 200 de copii.Antigenu s-a mentinut si el in aceleasi limite tot cam 3000 a fost intotdeauna.Singura problema au fost transaminazele care au crescut de 10 ori in cateva saptamani dar apoi au scazut iar cat de cat la normal si acum sunt tot asa.Da imi dau seama ca il stresez cand vin si ii mai zic ceva ce am citit chiar daca e o veste buna dar daca nu o fac e si mai rau fiindca are impresia ca nu imi pasa de el atat de mult incat sa caut informatii despre boala lui.La inceput am incercat sa fiu tare si sa il convig ca totul vafi bine ca nu e bine sa renunte dar nu am facut decat mai rau fiindca lui ii dadeam impresia ca tratez situatia superficial asa ca am renuntat cat de cat sa mai fac asta.Si eu as vrea sa il conving sa vorbeasca cu voi ca deobicei statea tot timpul si citea pe forumuri sau eu mai stiu pe unde tot felul de chestii,cum se agrava la unii cum faci ciroza sau carcinom si mori si era si este si acum convins ca el mai are cativa ani de trait ,ca nu ajunge nici la 30 de ani si ca atare a incetat sa isi mai faca planuri pt nimic fiindca zice ca oricum nu se vor implini.Deci cam asta e situatia,ma mir cum nu a reusit cu tot stresul pe care si-l provoaca sa isi faca si mai rau.Cat despre regim nu il pot convinge de contrariu orice as face,ba se mai si supara pe mine daca cumva ii dau un aliment pe care nu ar avea voie sa il manace gen mazare sau ciuperci sau un ou si ma acuza de faptul ca nu imi pasa de sanatatea lui.Despre activitate fizica unii ii zic sa nu o faca deloc altii spun ca e bine activitate moderata,el a ales vrianta cu deloc fiindca crede ca are mai putin de riscat si in plus senzatiile care le are si oboseala si durerile il conving si mai mult de faptul ca ar trebi sa nu faca nici o activitate.

De aia am inceput subiectul asta,ma gandeam ca mai sunt oameni care au un bolnav asa mai dificil si ar putea sa ma sfatuiasca ce sa mai fac ,cum sa ii readuc bucuria de a visa,de a-si face planuri ,de a-si trai viata.Voi incerca sa vorbesc cu el sa il conving sa intre sa vorbeasca cu oameni in aceeasi situatie dar nu stiu daca voi reusii.

#

 

#

 

Buna ziua.

Nici nu stiu cum sa incep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Offf ... cand citesc mesaje ca ale tale, precum "medicii spun ca sa stau linistit ca in Romania sunt 5 mil de oameni infectati ..." parca ma ia durerea de cap. E o tampenie sa crezi ca poti linisti un om spunandu-i ca nu este singurul, ci mai sunt inca 5 mil, de parca asta il incalzeste pe om.

 

OK! Hai sa o luam cu inceputul:

1. ce naiba inseamna Australia Antigen din comment-ul tau?

2. Ag HBS = Antigenul de suprafata al virusului hepatitic B. Infectia cu virus B poate sa duca la heptita (adica afectarea ficatului) din cauza activitatii virale cu virus B. Pe de alt parte, sunt oameni care sunt doar purtatori de virus B si nu au nicio afectare hepatica, deci nu au hepatita. Astia pot trai mult si bine fara nicio problema, cu conditia sa isi monitorizeze functia hepatica pentru a se asigura ca nu cumva virusul sa se activeze si sa conduca la leziuni hepatice ulterioare.

Cateva notiuni despre virusul B:

1. virusul B este alcatuit din cateva invelisuri:

a. invelisul de suprafata (o proteina - Ag HBs), care este cel mai formidabil invelis si cel mai greu de decodat de catre sistemul imunitar

b. Ag HBe care este un al doilea invelis responsabil cu replicarea (inmultirea virala)

c. Ag HBc (antigenul core "c", miezul) care este detectabil in serum la aproximativ 2 sapt. de la momentul infectiei si care nu mai este detectat dupa aceea in sange, dar el poate fi gasit in tesutul hepatic.

Dupa momentul infectarii, sistemul imunitar depisteaza prezenta virusului in organism (apropos, organul preferat este ficatul pe care il foloseste foar pentru a se inmultil; virusul nu produce leziuni hepatice, dar organismul este cel care poate duce la o afectare hepatica prin raspunsul imunologic violent in incercarea de a elimina virusul odata cu celula hepatica invadata). deci, organismul depisteaza prezenta virusului si incepe sa produca anticorpii necesari anihilarii virusului.

Si aici vorbim de:

- Anticorpii Ac HBc care duc la negativarea Ag HBc (Ac HBc se produc in toate cazurile)

- urmeaza aparitia anticorpilor Ac Anti HBe care duc la negativarea Ag HBe (nu se produc in toate cazurile, ci doar la un anumiot numar de pacienti). Adica, la pacientii cu Ag HBe pozitiv (deci fata anticorpi anti HBe), virusul continua sa se replice. La pacientii cu Ag HBe negativ (cu prezenta Ac HBe) virusul nu se mai replica, ceea ce poate insemna viremie nedetectabila. Sigur, exista complicatii - virus mutant, adica Ag HBe negativ, dar el se inmulteste in continuare

- in final vorbim de aparitia antiropilor Anti HBs care conduc la pierderea Ag HBs. Asta se intampla la 90% din cazuri in infectia acuta cu virus B intr-o perioada de 6 luni. Daca au trecut mai mult de 6 luni de la debutul infectiei si Ag HBs este prezent in continuare, exista indicatie cum ca infectia devine cronica si omul nu mai are sanse decat de 1% de a negativa Ag HBs. Atentie: Ag HBs - negativ se considera vindecare. Desigur ca virusul continua sa exista in organism, dar intr-o forma inactiva pentru ca este suprimat de anticorpii Anti HBs.

Acum cate ceva despre tine:

- din analizele tale ceva nu se pupa: Ag HBe negativ si Anti HBe negativ. Asta nu se poate. Ori Ag HBe negativ si Ac HBe pozitiv ori Ag HBe pozitiv si Ac HBe negativ.

- transaminaza (TGP) este mare (mai mult decat dublul valorii normale). Asta nu e prea bine, dar nu dispera: hepatita e o boala de cursa lunga, adica nu inseaamna ca in viitorul foarte apropiat se va intampla ceva grav. Poate sa nu se intample nimic niciodata, sau pot aparea complicatiile. Ar fii bine sa continuu cu investigatiile si sa obtii tratament, daca e cazul

- de ce spun daca e cazul? pentru ca inca nu stiu daca esti in faza acuta sau cronica a hepatitei B. Daca esti in faza acuta, inseamna ca sunt sanse de 90 % sa scapi de boala prin vindecare prin propria lupta a sistemului imunitar. Daca esti in faza de hepatita cronica, lucrurile se complica, pentru ca e clar ca organismul nu a reusit sa eradicheze virusul in cele 6 luni de gratie, si nici nu o va mai face singur, adica fara ajutor.

- de aceea, ca sa stii cum stai: ori astepti 6 luni si iti verifici Ag HBs sa vezi daca nu s-a negativat intre timp; fie iti mai faci o analiza: Ac HbC tip IgM. Daca aceasta analiza iese negativa, inseamna fza ccronica. Daca e pozitiva - faza acuta, ceea ce e bine.

- faptul ca ti-ai facut electroforeza si ti-am iesit bine e imbucurator. Inseamna ca in momtnul de fata ficatul functioneaza bine, adica functia hepatica e compensata. Raportul albumina/ globuline (A/ G) sa nu scada sub valoarea de referinta a laboratorului

- TGP - ul poate fluctua, dar tot mare e la tine. Asta ca sa raspund la intrebarea ta: de ce sunt diferente.

- daca la eco abdominal toate ti-au iesit bune, atunc ie OK. Dar asta e o investigatie superficiala. Adica din punct de vedere ecografic, nu se poate vedea afectarea hepatica. La ecografie se pot vedea numai afectiunile grave care deja au luat amploare. Totusi, dimensiunile organelor sunt imporante (ficat + splina), dar ecografie mai inseamna, printre dimnesiuni, si dilatarea unei cai biliare intrahepatice etc.

- viremia este maricica, dar nu foarte mare: 16600 UI/ ml inseamna 16600 x 5.9 = 97940 copii/ ml. O viremie mare se considera de la 100000 copii/ ml in sus.

- totusi, afectare hepatica exista (demonstrata prin TGP marit), dar ficatul isi indeplineste bine functiile.

- Ai mai putea sa faci urmatoarele analize

1. GGT (gama glutamil transpeptidaza)

2. fosfataza alcalina (ALKP)

3. bilirubina totala

4. bilirubina directa

5. fibrinogen

6. timp quick de protrombina

7. foarte importanta este hemoleucograma cu formula leucocitara completa

8. cel mai bun doctor e trenul spre Bucuresti. Iti recomand spitalul de boli infectioase Matei Bals, caut-o pe Dr. Liliana Preotescu

- la cum ti-a iesit Anti HCV si Anti HD demonstreaza ca nu ai coinfectie cu virusuri hepatitice C sau D (D-ul face casa buna cu B-ul)

- Hopa!!!! Am ajuns la analiza in care TGP s-a normalizat (63 fata de maxim 72)/.

Asta inseamna ca la momentul respetiv nu era citoliza, adica fra afectare hepatica. Asta e foarte bine.

Sfaturi generale:

- nu te gandi la prostii precum:

1. transplant hepatic

2. clinici specializate care sa te ajute sa scapi de virus. In momentul de fata 2 lucruri sunt importante: a. sa iti faci analize care sa reflecte exact starea ta generala si b. sa intelegi sa afli cat mai bine boala

3. sub nicio forma sa nu te increzi in sarlatani care vor sa te atraga pe terapie alternativa (plante, gandaci, dr. Mircea Ciuhri etc). Te rog sa ramai adeptul medicinei alopate, conventionale, adica medici si spitale adevarati

4. daca se demonstreaza ca esti in faza cronica, ai putea sa iti faci o biopsie sau un fibromax + fibroscan care sa evidentieze gradul de afectare hepatica (daca exista fibroza hepatica si in ce grad de afectare)

5. daca e cazul de tratament, probabil se va incepe cu interferon, dar e scump si nu il vei suporta decat prin casa de asigurari de sanatate. La fel se intampla si cu antivirale care sunt nucleosid analogi (entecavir), etc

6. Sanatate! Nu te stresa prea tare, dar ocupa-te de tine. Incearca sa inveti aceasta boala si iti va fi mai usor. Eventual tine-ma si pe mine la curent. Daca mai intrebari, iti raspund cu placere.

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×