Sari la conținut
Forum Roportal
Andradada

Scuipat cu sange

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ms oricum da sa dea dumnezeu sa iasa bine, o sa ma duc la medic sa verifice dupa aia va zic si voua ce am da sper sa nu am ulcer sau ceva mai rau de atata ca creka si mor... Problema mai ii ca am niste dureri ciudate in stomac, ceva ca o durere continua da lenta... Nu stiti nici cu aproximatie ce as avea, nu? Oricum ii ok si asa, ma duc sa ma verifice da cum am zis dupa revel ca chiar nu pot acuma... Am lasat tigarile, cafa si alcolul pana ma verific, nu mor eu creka pana atunci...

Editat de Sonny Daniel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:dance2: ma faci sa rad... i-am spus ca daca prezinta ale simtome sa mearga la doctor ... Avand in vedere ca acest incident a aparut dupa ce a consumat alcool ma face sa cred ca a avut o reactie neplacuta si doar atat. Nu sperii omul degeaba. O sa isi faca analizele si vede ce are.

A varsat sange negru - asta numesti "reactie neplacuta"?

In plus e mai bine sa tratezi in faza initiala decat dupa alte complicatii.....dar in fine fiecare cu parerea si experienta lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e de joaca, eu nu suspectam nimica cu mine pana intr-o zi cand mi s-a facut rau, am vomitat fara sanga de mai multe ori am inceput sa ametesc fara sa mai stau drept in picioare, cand am ajuns pe masa la spital mia crescut foarte mult temperatura, eram dezorientat, ma miscam si gandeam lent. Am stat cateva zile in spital si mi-au zis ca am gastrita. De atunci nu-mi permit sa nu bag ceva in gura cel putin o data la 4-5 ore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa a vomitat si maicamea(la vreo 36) sange (dupa ce mai avusase niste episoade pe la 20 de ani) si pana la urma a luat-o salvarea si am operat-o de urgenta. a avut noroc de un chirurg k lumea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, in cazul in care nu vrei sa mergi la doctor, si vrei sa faci revelionul in pat ingrijorat si speriat, nemiscat, dar totusi in patul tau, e sa bei lichide reci, ceaiuri, si sa faci cat mai putina miscare, sa eviti, in sesnul niic sa nu te duca gandul la tigari, cafea, alcool.

Durerile le ai imediat dupa masa sau sunt calmate de alimente?

Daca sangele era negru, era digerat... ai avut si scaun negru sa inteleg?Ce grupa de sange ai?

Nu stiu de ce pun toate intrebarile astea, mai bine te intinzi in pat si imi raspunzi la anul. Oricum, nu te inteleg.:dance2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea, in cazul in care nu vrei sa mergi la doctor, si vrei sa faci revelionul in pat ingrijorat si speriat, nemiscat, dar totusi in patul tau, e sa bei lichide reci, ceaiuri, si sa faci cat mai putina miscare, sa eviti, in sesnul niic sa nu te duca gandul la tigari, cafea, alcool.

Durerile le ai imediat dupa masa sau sunt calmate de alimente?

Daca sangele era negru, era digerat... ai avut si scaun negru sa inteleg?Ce grupa de sange ai?

Nu stiu de ce pun toate intrebarile astea, mai bine te intinzi in pat si imi raspunzi la anul. Oricum, nu te inteleg.:flowers:

Din cate stiu eu grupa sanguina ii AB4 cea mai naspa din cate am auzit... Oricum la analize mi-a iesit:

Hemograma - Leococite: 14.400 in loc de 5000-8000;

Hemograma - Trombocite: 47.000 in loc de 150.000-300-000;

Glicemie: 5,1 in loc de 70-105;

Uree serica: 2,7 in loc de 50-50;

Creatinina: 46 in loc de 0.5-1.2;

C-am asa mi-a iesit din analizele care mi-au iesit, in schimb nu mi-au facut restul analizelor care trebuia sa imi arate exact ce am. Mai am o trimitere cu diagnostic: Hemoptizie

C-am astea is datele de la Spital si trebuie sa plec in Italia imedeat si nu stiu ce pot face...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, despre hemoptizie...cand ai vomat ai simtit efortul de a varsa...sau sangele pur si simplu a venit pe gura si poate si pe nas?Daca sangele era aerat, cu toate ca nu cred ca ai vazut asta, la cat de speriat erai, e posibil sa fie hemoptizie.

Parerea mea, e sa mergi sa faci o ecografie cel putin...si sa nu pleci asa in Italia. Ea va ramane acolo si la anul. Stiu cat de greu este sa recunosti ca ai o prb de sanatate si mai mult decat atat sa te duci si la doctor...dar gandeste ca dupa ce scpai cu bine...poti s amergi oriunde vrei tu, liber, fara sa stai cu frica.

 

Te stii cu prb de sanatate? In familia ta?

Cu grupa de sange ma gandeam la grupa de sange care e intalnita cel mai des la ulcer...si care nu e ab4. :flowers:

Eu zic ca ai putea sa iti calci pe inima si sa mergi la spital...sa vezi ce e si cu analizele alea. :lol::D:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate stiu eu grupa sanguina ii AB4 cea mai naspa din cate am auzit... Oricum la analize mi-a iesit:

Hemograma - Leococite: 14.400 in loc de 5000-8000;

Hemograma - Trombocite: 47.000 in loc de 150.000-300-000;

Glicemie: 5,1 in loc de 70-105;

Uree serica: 2,7 in loc de 50-50;

Creatinina: 46 in loc de 0.5-1.2;

C-am asa mi-a iesit din analizele care mi-au iesit, in schimb nu mi-au facut restul analizelor care trebuia sa imi arate exact ce am. Mai am o trimitere cu diagnostic: Hemoptizie

C-am astea is datele de la Spital si trebuie sa plec in Italia imedeat si nu stiu ce pot face...

Hemoptizia se refera la eliminarea dupa tuse a sangelui provenind din aparatul respirator.

Cauzele hemoptiziei:

Amiloidoza

Tromboza venoasa profunda si embolism pulmonar

Cancer de plamani

Pneumonie

Tuberculoza

Granulomatoza lui Wegener

 

 

 

Alte cauze ale hemoptiziei:

Bronsita acuta sau cronica

Tulburari de coagulare si terapia anticoagulanta

Adenom bronsic

Bronsiectazie

Corp strain in plamani

Infectie fungica a plamanilor, precum: coccidioidoza, histoplasmoza, blastomicoza,

Sindromul lui Goodpasture

Hemosideroza Pulmonara Idiopatica

Abces pulmonar

Stenoza mitrala

Paraziti, precum: schistosomiaza, paragonimus westermani

Tumori pulmonare rare

Traumatism al plamanilor

(preluare www.romedic.ro)

Eu zic incearca sa gasesti cauza hemoptiziei.Dupa cum vezi, is destule boli care pot provoca expectoratie cu sange.

 

Ar fi o idee sa ai asigurare de sanatate in Italia. Daca tot e urgenta plecarea. Ar mai fi o solutie sa astepti acel card de sanatate gratuit, care ar fi distribuit fiecarui asigurat si care ar asigura tratament medical de urgenta.

Insa, cel mai bine, amana plecarea si vezi cauza tusei cu sange. Sa nu fie ceva grav.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici am picat rau pe ganduri... A trecut ceva timp si pot zice ca nu mai am probleme cu stomacul, chiar nu ma mai doare nimik, nu am fost inca la doc ca nu mi-am putut vedea capu de treburi si inca nu am plecat in Italia, posibil plec Vineri, acuma intrebarea ii ca daca nu mai am probleme cu stomacu ii posibil sa mai am vreo ceva? Desi imi c-am pierd pofta de mancare si mananc fortat... Ii din cauza tigarii sau am o problema cu stomacu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×