Sari la conținut
Forum Roportal
Andradada

Scuipat cu sange

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am fost intr-o seara cu un prieten la un bar si am baut 3 beri si 3 paharele de tequila. Dupa aia m-am dus la baie sa vomit si am inceput sa vomit negru, doctorul i-a zis scaun negru, dupa am inceput sa scuip o groaza de sange si am chemat salvarea. Am ajuns la spital, mi-a facut analizele care pot sa zic ca 6 din 10 au picat dramatic si nu am reusit sa mai fac restul de analize k am semnat sa plec acasa k voiau sa ma tina de revelion si am zis ca refuz. Acuma stau numai cu gandul ce as putea avea. Un prieten de a meu a murit de ulcer in 4 ore de la primele simptome si chiar nu imi doresc sa parasesc lumea acuma la 20 de ani, problema ii ca si beau multa cafea si fumez, acuma am renuntat la cafea si incerc sa renunt si la tigari si incerc sa mananc si mai mult, acuma intrebarea mea ii: Ce mai exact am si ii grav? Va rog sa ma ajutati...

ce alte simtome ai ?

Nu cred ca este ceva grav ... daca te simti rau si apar si alte simtome te intorci la spital pentru analize ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce alte simtome ai ?

Nu cred ca este ceva grav ... daca te simti rau si apar si alte simtome te intorci la spital pentru analize ..

Numa niste dureri jenante la stomac...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum nu-i grav daca ceea ce ai vomat era sange?

Copile , mergi la medic urgent , iar de revelion nu stiu cum faci cu cafeaua si tigarile ( din astea prestez si eu ) dar ai grija sa mananci intotdeauna , si mai usor cu bautura.

Apropo, mama ta stie despre situatia asta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum nu-i grav daca ceea ce ai vomat era sange?

Copile , mergi la medic urgent , iar de revelion nu stiu cum faci cu cafeaua si tigarile ( din astea prestez si eu ) dar ai grija sa mananci intotdeauna , si mai usor cu bautura.

Apropo, mama ta stie despre situatia asta ?

si eu am vomat sange ... si mi s-a expliat ca nu este ceva grav. Daca are temperatura, frisoane, stari de somnolenta, colici, etc ... poate sa se ingrijoareze... pana atunci .. eu cred ca a fost doar bautura de vina si o sa isi revina in cateva zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesti aiurea.... :blink:

 

Hematemeza - da un search pe google - e grava. Intelegeti, voi cei care il "incurajati" spunandu-i ca nu e grav........ca nu e fiziologic (adica normal) sa elimini sange nici pe nas, nici pe gura, nici prin alte parti. Poate fi un ulcer (care poate perfora, durerile sunt ingrozitoare), pot fi niste varice esofagiene (care se pot rupe, idem dureri, hemoragie masiva). Si totul incepe cu "putin "........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbesti aiurea.... :blink:

 

Hematemeza - da un search pe google - e grava. Intelegeti, voi cei care il "incurajati" spunandu-i ca nu e grav........ca nu e fiziologic (adica normal) sa elimini sange nici pe nas, nici pe gura, nici prin alte parti. Poate fi un ulcer (care poate perfora, durerile sunt ingrozitoare), pot fi niste varice esofagiene (care se pot rupe, idem dureri, hemoragie masiva). Si totul incepe cu "putin "........

Sau poate a fost din cauza bauturii. Eu vreau sa il incurajez ... poate sa isi faca toate analizele posibile... colonoscopie,endocopie, tomografie, radiografie,etc ... analize de sange.

Nu trebuie sa dau search pe google .. stiu din experiena proprie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu trebuie sa dau search pe google .. stiu din experiena proprie.

Din propria ta exprienta ar trebui sa stii ca sunt boli care au oarece semne si simptome asemanatoare si daca nu esti in cunostiinta de cauza sa nu-l incurajezi la alte prostii.Una e sa scuipi/versi sange si alta e sangele negru.

A facut deja una cand a semnat ca pleaca, nu e necesara inca una...

 

 

Scaunul a fost negru?

Probabil te suspecta de un ulcer( ceea ce e destul de frecvent la cei ce fumeaza, beau alcool iar alimentatia e necorespunzatoare) , chiar HDS( hemoragie digestiva superioara) care uneori se trateaza medicamentos alteori e nevoie de interventie chirurgicala. Asa ca cel mai indicat ar fi sa te duci la medic.

Editat de angel_cry

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si chestia asta nu poate trece asa, pur si simplu ca o durere de cap? Fara sa fie vorba de interventii mari, normal, recunosc, nu pot rade ca ma doare stomacu de ma ia dracu... si la fiecare tigara pe care o aprind ii iadu pe pamant in stomacu meu, nu zic ca nu ii periculos da nu trece asa ca o simpla durere? in ultimele 2 zile mananc cat mai mult, nu beau cafa si am fumat doua jumatati de tigara pana la 6 dupa masa, oricum nu cred ca ii mult, da nu ii prea exagerat sa intru in panica? Si plus de atat ii Revelul 2008, anu trecut afost un cosmar revelu meu din cauza unei masele, anu asta chiar nu vrea sa o iau de la capat... Sa ma duc sa ma interneze? Sau pot astepta pana dupa revel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea era bine sa ramai in observatie cateva zile (oricum mai e pana la revelion) si in functie de diagnostic poate iti dadeau drumul pana atunci, iti faceau tratament, stiai sigur despre ce este vorba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din propria ta exprienta ar trebui sa stii ca sunt boli care au oarece semne si simptome asemanatoare si daca nu esti in cunostiinta de cauza sa nu-l incurajezi la alte prostii.Una e sa scuipi/versi sange si alta e sangele negru.

A facut deja una cand a semnat ca pleaca, nu e necesara inca una...

 

 

Scaunul a fost negru?

Probabil te suspecta de un ulcer( ceea ce e destul de frecvent la cei ce fumeaza, beau alcool iar alimentatia e necorespunzatoare) , chiar HDS( hemoragie digestiva superioara) care uneori se trateaza medicamentos alteori e nevoie de interventie chirurgicala. Asa ca cel mai indicat ar fi sa te duci la medic.

:blink: ma faci sa rad... i-am spus ca daca prezinta ale simtome sa mearga la doctor ... Avand in vedere ca acest incident a aparut dupa ce a consumat alcool ma face sa cred ca a avut o reactie neplacuta si doar atat. Nu sperii omul degeaba. O sa isi faca analizele si vede ce are.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×