Salt la continut

Fotografie

Facultatea de relatii internationale

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
8 replici la acest subiect

#1 phibye

phibye

Ghiocel

• Members
  • 3 mesaje

Scris 05 June 2009 - 10:33 PM

va salut pe toti. sunt studenta anul 2 la relatii internationale. intrebarea este cat se poate de dincera. ce anume pot sa fac cu ea mai departe? am sanse sa lucru in domeniu, sau sa ma reprofilez pe altceva/ astept parereri sincere. va multumesc
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 fitzroy

fitzroy

Orhidee

• Silver Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 3152 mesaje

Scris 05 June 2009 - 10:42 PM

Esti in anul 2 si intrebi ce faci cu ea pe un forum, nici macar de specialitate?

Imagine adaugata
  • 0

#3 phibye

phibye

Ghiocel

• Members
  • 3 mesaje

Scris 05 June 2009 - 11:55 PM

Esti in anul 2 si intrebi ce faci cu ea pe un forum, nici macar de specialitate?

pai formul trateaza diferite subiecte, nu vad care ar fi problema. inca nu sunt anul 2 mai am 2 saptamani pana trec in anul 2 si astepatam unele pareri de la cei care au terminat. ce poti face cu ea? fara mistouri va rog!
  • 0

#4 Naeema

Naeema

Color me impressed...

• Gold Member
  • 18065 mesaje

Scris 06 June 2009 - 09:09 AM

pai formul trateaza diferite subiecte, nu vad care ar fi problema. inca nu sunt anul 2 mai am 2 saptamani pana trec in anul 2 si astepatam unele pareri de la cei care au terminat. ce poti face cu ea? fara mistouri va rog!

Inainte sa incepi aceasta facultate te-ai informat macar in ce domenii te-ai puta angaja dupa absolvire sau la ce fel de studii te-ar ajuta mai departe daca decizi sa-ti continui educatia ? Pot sa te intreb de ce ai ales acest profil daca nu stii ce poti face cu el ?

Dar daca totusi ai facut efortul sa intri aici si ai nevoie de ceva informatii:

"...cariera diplomatică, de consilieri sau experţi īn probleme internaţionale şi de integrare europeană care să lucreze īn instituţiile şi organizaţiile ţinānd de structurile europene (la nivel local, naţional sau internaţional), in mass media sau īn cadrul partidelor politice, de negociatori specializaţi īn gestiunea conflictelor, mediatori europeni şi internaţionali, formatori īn domeniul integrării europene, , analişti, specialişti care sa elaboreze si sa implementeze strategii si programe post-aderare, funcţionari internaţionali etc."

Citatul este extras din acest articol "Cuvantul Decanului" de pe pagina Facultăţii de Relaţii Internaţionale şi Studii Europene a Universităţii „Danubius” din Galaţi! Sper sa-ti fi fost de ajutor.Succes in continuare.
http://www.univ-danu...i...&Itemid=278

Aceast mesaj a fost editat de Naeema: 06 June 2009 - 09:10 AM

• 0

#5 Dingo25

Dingo25

Orhidee

• Advanced Member
  • 1137 mesaje

Scris 06 June 2009 - 12:31 PM

Facultatea de relatii internationale e o facultate unde pot sa aiba o diploma si cei care nu sunt foarte inzestrati din punct de vedere intelectual (nu e obligatoriu sa fie asta si in cazul tau). Ideea e ca daca vrei sa ramai cu ceva dupa facultate, e bine sa mergi la una serioasa, nu la facultati in care inveti sa "barbieresti" cartofi.
  • 0

#6 s_s_s

s_s_s

daddy's girl

• Gold Member
  • 5299 mesaje

Scris 06 June 2009 - 12:40 PM

Facultatea de relatii internationale e o facultate unde pot sa aiba o diploma si cei care nu sunt foarte inzestrati din punct de vedere intelectual (nu e obligatoriu sa fie asta si in cazul tau). Ideea e ca daca vrei sa ramai cu ceva dupa facultate, e bine sa mergi la una serioasa, nu la facultati in care inveti sa "barbieresti" cartofi.

si care sunt alea serioase ?
  • 0

#7 phibye

phibye

Ghiocel

• Members
  • 3 mesaje

Scris 06 June 2009 - 04:22 PM

va multumesc pentru raspunsuri. am o prietena care a terminat acum 3 ani facultatea asta si acum lucreaza in consiliul judeatean tulcea ( de de acolo e). mai am colege de la facultate care au terminat anul trecut si s-au angajat pe la primarie si una lucreaza in mass medea la un post local tv. ideea e ca poti safaci ceva cu ea, sau ei au avut noroc? :flowers:
  • 0

#8 Dingo25

Dingo25

Orhidee

• Advanced Member
  • 1137 mesaje

Scris 06 June 2009 - 05:08 PM

va multumesc pentru raspunsuri. am o prietena care a terminat acum 3 ani facultatea asta si acum lucreaza in consiliul judeatean tulcea ( de de acolo e). mai am colege de la facultate care au terminat anul trecut si s-au angajat pe la primarie si una lucreaza in mass medea la un post local tv. ideea e ca poti safaci ceva cu ea, sau ei au avut noroc? :flowers:

Ca sa lucreze la un post local de televiziune sau la consiliul judetean, nici macar nu ai nevoie de studii superioare. Bine, conteaza si ca ce sunt angajate, ca asta nu ai specificat.

si care sunt alea serioase ?

Alea mai serioase? Alea mai serioase sunt facultatile in domeniul in care poti sa faci si cariera. Exemple: drept, medicina, psihologie, jurnalism si multe altele in domenii in care poti sa continui.

Si ca sa raspund si la topic, slujbele care poti sa le obtii dupa ce termini facultatea de relatii internationale se impart in 2 categorii:
-slujbe care nu necesita studii superioare. Ex: vanzator, chelner etc.
-slujbe in care e nevoie de absolventi de studii superioare generalisti. Slujbele astea sunt platite ceva mai bine decat prima categorie, dar nu necesita sa ai o facultate anume. In aceasta categorie se incadreaza slujbe ca: secretara, asistent executor judecatoresc etc.

Si dupa cum am zis mai sus. Daca vrei sa faci o cariera, mergi la o facultate dupa care iti permite asta. Aici conteaza ce vrei si tu. Dar daca vrei doar sa obtii o diploma fara prea mare stres, atunci ai ales foarte bine facultatea de relatii internationale.
  • 0

#9 babs

babs

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 222 mesaje

Scris 08 June 2009 - 10:09 PM

va multumesc pentru raspunsuri. am o prietena care a terminat acum 3 ani facultatea asta si acum lucreaza in consiliul judeatean tulcea ( de de acolo e). mai am colege de la facultate care au terminat anul trecut si s-au angajat pe la primarie si una lucreaza in mass medea la un post local tv. ideea e ca poti safaci ceva cu ea, sau ei au avut noroc? :roll:

faci relatii internationale la timisoara? :lol2: daca erai din bucuresti iti sugeram sa intri pe site-urile ambasadelor sa vezi care fac angajari si sa faci asta periodic. dar in timisoara,, sa lucrezi in domeniu sansele sunt cred 0%. acuma cu criza financiara si companiile mari din oras au probleme. si cate dintre ele angajeaza economisti? si mai ales de REI?

eu zic ca poti face urmatoarele: 1. pui ochelarii roz si speri la ce e mai bine dupa faculta, 2. cauti un job serios si incerci s afaci un cv beton, 3 te TRANSFERI, cred ca se poate. mergi si tu la secretara cu o 'atentie', ii zici ca ai pus optiunile aiurea etc, 4. faci REI si pleci la mastre in alta tara

cu un cv beton ai avea sanse sa prinzi un job la societe generale.

am o intrebare: de ce ai ales REI?
  • 0