Sari la conținut
Forum Roportal
Kahila

Korea de Nord

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu credeam ca voi deschide un topic despre Korea de Nord si sa scriu despre ratonul de KIm Jong. O tara

in care oamenii se hranesc cu radacini ,catei, unde libertatile individuale nu exista, dar il omagiaza pe ratonul lor iubit. Am citit ca la moartea lui Kim Ir SEn plangeau...plangeau,de ce?

Iar acum fac teste nucleare si provoaca cutremure. Pe acolo prin Asia sunt numai arme nucleare. Cum se va termina aventura asta asiatica? Mesiah va face ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa imi dau seama daca topicul tau este unul scris intentionat provocator cu tenta de starnire a polemicilor sau chiar vorbesti serios.

 

Asia (pe care o cunosc putin) nu inseamna nici pe departe doar arme nucleare ci o cultura ci civilizatie cel putin fascinante. Din cate stiu eu doar China, India, Pachistan si de putin timp Coreea de Sud au pretentii nucleare in Asia.

 

Situatia este mai delicata decat ai spus tu in cateva cuvinte si efecte adverse datorita testelor nucleare au fost semnalate in toate tarile care au experimentat aceasta bomba (vezi testele subacvatice ale francezilor)

 

Este intradevar grav insa ca aceasta tara este sub un regim totalitar 100% si la carma ei sta un om bolnav din toate punctele de vedere. Cred ca sunt si interese rusesti si chinezesti in zona de nu reuseste acel popor sa iasa de sub acea dictatura cum nu prea mai gasesti in zilele noastre.

 

Nu inteleg faza cu mesiah ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand a murit Stalin a plans o lume intreaga.

O lume rosie, ce-i drept.

 

In al doilea rand, care e problema cu armele nucleare?

Cand mai provoaca piticii cu ochi mici cutremure ne zgaltaie spiritul umanitar, iar cand o face Unchiul Sam binecuvantam lupta contra antiimperialistilor?

 

oamenii se hranesc cu radacini ,catei, unde libertatile individuale nu exista, dar il omagiaza pe ratonul lor iubit.

Atunci sa trimitem o petitie la americani sa le faca o transfuzie de democratie a la Iraq.

Ca doar ei sunt chirurgi care inlocuiesc totalitarismul cu democratia.

Bine, asta doar daca prin capilare curge ulei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incerc sa imi dau seama daca topicul tau este unul scris intentionat provocator cu tenta de starnire a polemicilor sau chiar vorbesti serios.

 

Asia (pe care o cunosc putin) nu inseamna nici pe departe doar arme nucleare ci o cultura ci civilizatie cel putin fascinante. Din cate stiu eu doar China, India, Pachistan si de putin timp Coreea de Sud au pretentii nucleare in Asia.

 

Situatia este mai delicata decat ai spus tu in cateva cuvinte si efecte adverse datorita testelor nucleare au fost semnalate in toate tarile care au experimentat aceasta bomba (vezi testele subacvatice ale francezilor)

 

Este intradevar grav insa ca aceasta tara este sub un regim totalitar 100% si la carma ei sta un om bolnav din toate punctele de vedere. Cred ca sunt si interese rusesti si chinezesti in zona de nu reuseste acel popor sa iasa de sub acea dictatura cum nu prea mai gasesti in zilele noastre.

 

Nu inteleg faza cu mesiah ...

 

De acord ci civilizatia Asiei. Dar nu despre asta vorbeam. Asa ii zic eu lui Obama :cheer: care nu va face nimic

este ocupat cu alte razboaie, iar atat timp cred eu cat Korea are sprijinul Chnei nu o sa se intample nimic. Nici nu ar fi de dorit..

 

 

Cand a murit Stalin a plans o lume intreaga.

O lume rosie, ce-i drept.

 

In al doilea rand, care e problema cu armele nucleare?

Cand mai provoaca piticii cu ochi mici cutremure ne zgaltaie spiritul umanitar, iar cand o face Unchiul Sam binecuvantam lupta contra antiimperialistilor?

 

 

Atunci sa trimitem o petitie la americani sa le faca o transfuzie de democratie a la Iraq.

Ca doar ei sunt chirurgi care inlocuiesc totalitarismul cu democratia.

Bine, asta doar daca prin capilare curge ulei.

 

Mda, si la Stalin au plans...dar eu tot nu inteleg "de ce'. :lol: Prea multa indoctrinare? Se poate.

Lasa-ma, si Unchiul Sam si KIm Jong sant ratoni. Dar vezi tu...poate a avea arma nucleara iti confera putere

poate si de-aia fac atatea teste. I-or fi ajutat prietenii iranieni ;)

Nu se va intampla nimic, doar niste negocieri...esuate, ce-i drept...

In Irak au stiut ca nu ar arme de distrugere in masa,si erau interese.Petrolul. Aici....cateii...probabil...

Asa ca degeaba,petitia.... :o:

Eu cel putin, il vad pe Kim Jong mai raton ca Saddam. Asta e in stare de a arunca mingia in curtea altuia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut stirile in dimineata asta. tehnic vorbind kroeea de nord si cea de sud sunt inca in razboi, nu au semnat niciodata un acord de pace. e doar o intelegere tacita intre cele 2 parti sa nu fie in conflict. in zona demilitarizata sunt mai multe trupe onu si koreene (de sud),,,urmaresc mai atent ce se intampla peste granita plus se pregatesc de un posibil conflict.

 

pe mine ma sperie orice tara care are arme nucleare. prea multa putere in mainile unei singure persoane. mna s-a tremimnat un razboi (sri lanka),,, (incepe) altul. doar ca acum miza e mult mai mare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
wtf este raton asta de care ne tot spui si in ce context il folosesti aici ?

 

 

Ce cuvant nu intelegi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. Pe acolo prin Asia sunt numai arme nucleare. Cum se va termina aventura asta asiatica? Mesiah va face ceva?

 

Mesiah ? :cheer:

 

Nici Dumnezeu nu poate interveni in Korea aia si sti de ce ?

Pentru ca NIMENI nu are interes .

 

Korea este bau'bau Asiei ... .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu , asta am spus si eu intr-un post mai sus :lol:

Mesiah ,da :cheer:

Nu asa era privit? Acum nu cred ca mai este...sau? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, stiu , asta am spus si eu intr-un post mai sus :lol:

Mesiah ,da :cheer:

Nu asa era privit? Acum nu cred ca mai este...sau? ;)

 

Nu cred ca au auzit de Mesiah si chiar daca au auzit, Kim Jong-Il e mai tare decat el .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×