Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Antioxidantii, radicalii liberi, suplimente nutritive

Evaluează acest topic

folosesti suplimente nutritive?  

12 membri au votat

  1. 1. folosesc:

    • polivitamine din supermarket, zilnic
      0
    • polivitamine din supermarket, ocazional
      1
    • suplimente nutritive "de marca"-zilnic
      2
    • suplimente nutritive "de marca"-ocazional
      4
    • incerc metode naturiste
      7
    • nu folosesc deloc
      3
  2. 2. fumator?

    • DA
      3
    • NU
      10


Postări Recomandate

Se stie ca lungimea si calitatea vietii noastre depinde in mare masura de antioxidantii din organism. De regula antioxidantii ii procuram din fructe, legume, carnuri, de regula din ceea ce cunoastem ca se cheama "mancare sanatoasa". Radicalii liberi rezulta din metabolism, suplimentati dramatic de stres, efort intens, fumat, alcool, mediu toxic, anumite alimente. In corpul nostru este mereu razboi. Intre oxidanti si antioxidanti. Poanta este ca lipsa antioxidantilor nu doare si nu se fac teste cu privire la concentratia lor. Nivelul scazut al antioxidantilor poate cauza imbolnavirea, care la randul ei determina consumul de medicamente, unele cu efecte deosebit de nocive. Ar fi interesant de vazut daca vegetalele de azi care le cumparam ( si nu au gust) mai pot acoperi necesarul nostru de antioxidanti sau daca vrem sa ne conservam sanatatea vom fi nevoiti sa apelam la antioxidanti comercializati cu care sa ne suplimentam dieta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se stie ca lungimea si calitatea vietii noastre depinde in mare masura de antioxidantii din organism. De regula antioxidantii ii procuram din fructe, legume, carnuri, de regula din ceea ce cunoastem ca se cheama "mancare sanatoasa". Radicalii liberi rezulta din metabolism, suplimentati dramatic de stres, efort intens, fumat, alcool, mediu toxic, anumite alimente. In corpul nostru este mereu razboi. Intre oxidanti si antioxidanti. Poanta este ca lipsa antioxidantilor nu doare si nu se fac teste cu privire la concentratia lor. Nivelul scazut al antioxidantilor poate cauza imbolnavirea, care la randul ei determina consumul de medicamente, unele cu efecte deosebit de nocive. Ar fi interesant de vazut daca vegetalele de azi care le cumparam ( si nu au gust) mai pot acoperi necesarul nostru de antioxidanti sau daca vrem sa ne conservam sanatatea vom fi nevoiti sa apelam la antioxidanti comercializati cu care sa ne suplimentam dieta?

 

Atata timp cat nu locuiesc intr-um mediu rural si nu imi cultiv singura vegetalele, nu pot sa am incredere ca ceea ce cumpar in piata sau in market imi asigura necesarul de antioxidanti.

Din acest motiv au "Picnogenol"- un extract de pin marin cu proprietati antioxidante si absorbtie celulara rapida Cred ca stimuleaza si imunitatea - am aproape 3 ani, de cand nu am mai racit si nu am fost bolnava de gripa.

 

Totusi, pe lagna Picnogenol, cred ca ma ajuta mult faptul ca am foarte mare grija, ce fel de apa beau. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atata timp cat nu locuiesc intr-um mediu rural si nu imi cultiv singura vegetalele, nu pot sa am incredere ca ceea ce cumpar in piata sau in market imi asigura necesarul de antioxidanti.

Din acest motiv au "Picnogenol"- un extract de pin marin cu proprietati antioxidante si absorbtie celulara rapida Cred ca stimuleaza si imunitatea - am aproape 3 ani, de cand nu am mai racit si nu am fost bolnava de gripa.

 

Totusi, pe lagna Picnogenol, cred ca ma ajuta mult faptul ca am foarte mare grija, ce fel de apa beau. :spiteful:

Felicitari, subscriu la capitolul cu apa. Acum citesc niste rapoarte care arata cat de mult a scazut continutul alimentelor in vitamine ( antioxidanti) in ultimii 10 ani. Ar trebui sa consumam cantitati care fizic nu le putem ingera ca sa putem acoperi necesarul de antioxidanti. Asta pentru ca toti cei care cultiva pentru comercializare se ingrijesc de volum, culoare, masa. Restul...nu conteaza. Pentru ei, bineinteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar stii oamenii ce importanta au antioxidantii, mai ales cei naturali, ar fi revolutie reala in alimentatie. Iarna normal ca trebuie sintetici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar stii oamenii ce importanta au antioxidantii, mai ales cei naturali, ar fi revolutie reala in alimentatie. Iarna normal ca trebuie sintetici.

exista o singura cale: sa le poti demonstra. Dar cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista o singura cale: sa le poti demonstra. Dar cum?

 

numai prin exemple. Omul e in asa fel facut, incat sa spuna "Pana nu vad, nu cred!"

Se pot lua persoana de aceeasi varsta,mai inaintata, evident! care iau antioxidanti si care nu iau.....si urmarita starea sanatatii, evolutia afectiunilor si, nu in ultimul rand, aspectul exterior, mentinerea sau pierderea aspectului tanar.. Daca diferenta e mare, cel putin la femei ar functiona, te asigur! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Le demonstreaza viata.

Metodele de testare ar fi atat de invazive si cronofage incat ar descuraja pe oricine (recoltari de tesut timp de 60 zile, probe de sange etc) incat aceasta determinare pana la urma se face numai cand situatia o cere. Cind "arde". Preventiv? nu cred...

 

numai prin exemple. Omul e in asa fel facut, incat sa spuna "Pana nu vad, nu cred!"

Se pot lua persoana de aceeasi varsta,mai inaintata, evident! care iau antioxidanti si care nu iau.....si urmarita starea sanatatii, evolutia afectiunilor si, nu in ultimul rand, aspectul exterior, mentinerea sau pierderea aspectului tanar.. Daca diferenta e mare, cel putin la femei ar functiona, te asigur! :o:

Aspectul exterior - da, dar asta se vede dupa ani si ani de zile! Poate sa arate omul super si sa aiba nivelul mult sub limita "de avarie"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci? care ar fi solutia din punctul tau de vedere? Pe termen lung - educatia, probabil....dar pe termen scurt? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista o singura cale: sa le poti demonstra. Dar cum?

De ce sa le demonstrezi ?

Daca pe ei nu ii intereseaza de viata lor, de ce sa te chinui ?

Plus ca e vorba de mentalitate. Sunt multe nevoi nesatisfacute la timpul lor, ce au creat frustrari la nivelul mentalitatii colective. Deci, sunt fara scapare. :o:

Si atunci? care ar fi solutia din punctul tau de vedere? Pe termen lung - educatia, probabil....dar pe termen scurt? :o:

Locul de veci ! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×