Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

De cateva luni am descoperit contorsionismul. Contorsionismul este arta de a-ti lasa corpul liber sa se rasuceasca in pozitii improprii dar extrem de confortabile (in ciuda aparentelor) .

Din pacate, in prezent exista doar o scoala de contorsionism in Mongolia .

Expertii spun ca oricine se poate contorsiona dupa o incalzire lunga si buna, armonioasa si in nici-un caz dusa la extreme. Corpul trebuie sa fie permanent relaxat si incalzit.

Stiu ce vine in mintea tuturor atunci cand vad un clip cu cineva contorsionandu-se : " Asta clar are o coloana vertebrala distrusa :) " - insa adevarul e exact opusul.

Un studiu arata cum coloana vertebrala precum si alte oase din corpul unui contorsionist sunt mult mai sanatoase ca a unui om normal si mult mai relaxate - contorsionistii nu isi pierd flexibilitatea nici la 60 de ani!

 

Si eu am inceput contorsionismul vara trecuta , initial am inceput sa fac gimnastica dar a derivat in contorsionism . Nu eram o persoana flexibila si nu m-am nascut cu oase lipsa sau hipermobile , rabdarea a fost singura arma.

Pe internet sunt inca putine informatii despre contorsionism , insa sunt de ajuns pentru cineva ce vrea sa isi puna fundul pe cap :cheer: .

 

Intrebarea mea e: Voi ce parere aveti?

 

Oh, era sa uit - pentru a face lucrurile mult mai clare, un video ar ajuta :

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca si tu stai in pozitil acelea ciudate..... te iau de nevasta :huh:

Oricum, e de munca si nu gluma pt a capata mobilitate.... vorbesc din experienta :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca si tu stai in pozitil acelea ciudate..... te iau de nevasta :huh:

Absolut.

Pe urma, daca nu va mai intelegeti, o impachetezi si o trimiti la o adresa necunoscuta.

Oricum, e de munca si nu gluma pt a capata mobilitate.... vorbesc din experienta :)

Mobilitate ca mobilitate, dar nu conteaza si bagajul nativ, ca sa zic asa?

Ca sunt unii oameni care isi intind pielea (nu, nu aia) fetei 10 cm...sau altii care...mai stiu eu ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(...)Contorsionismul este arta de a-ti lasa corpul liber sa se rasuceasca in pozitii improprii dar extrem de confortabile (in ciuda aparentelor) .(...)

Si eu am inceput contorsionismul vara trecuta , initial am inceput sa fac gimnastica dar a derivat in contorsionism (...)

Intrebarea mea e: Voi ce parere aveti?(...)

Mobilitate ca mobilitate, dar nu conteaza si bagajul nativ, ca sa zic asa?

Ca sunt unii oameni care isi intind pielea (nu, nu aia) fetei 10 cm...sau altii care...mai stiu eu ce.

Da,eu de exemplu am putut dintotdeauna,fără să fac nu ştiu ce sport, să

Editat de Alexeevna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu faceti si yoga? -eu fac,si mi-as dori sa fiu atat de flexibil...(sunt si capricorn,o zodie nu tocmai flexibila...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni stati, s-a creat o neintelegere =))

 

Baa'l: SUNT BAIAT.Am dat exemplu acel video doar pentru a clarifica ce e mai exact contorsionismul, fata aceea e exemplul perfect. For God's sake, I can't be a bride xD. Si nu, nu am zis niciodata ca pot sta in pozitiile acelea, am zis ca ma pot contorsiona doar. Contorsionismul poate consta si intr-un pod de sus de exemplu sau un pod cu picioarele lipite si perfect drepte. Mobilitatea se capata greu si se pierde usor, nu am zis ca sunt the rubber guy sau ceva de genul. Daca asa a sunat, imi pare foarte rau, dar nu am vrut sa sune.

K0ntr0VerSy: Oamenii care isi intind pielea au EDS (Ehlers Danlos Syndrome). EDS-ul este o boala cu care te nasti si e incurabila - avand-o, capeti flexibilitate extrema in fiecare parte a corpului fara sa te antrenezi, dar daca iti fortezi prea mult corpul in tinerete, atunci cand imbatranesti o simpla intindere a mainii poate rezulta o luxatie.

Alexeevna: Probabil ai o flexibilitate nativa. Si eu imi pot duce picioarele dupa cap de mic si nu simt nicio durere. Probabil ai flexibilitatea marita in coloana vertebrala si picioare, lucru foarte bun. Si referitor la progresul meu, cele mai grele exercitii pe care le pot face sunt:

- Stand pe burta, picioarele duse pe cap si rostogolire din acea pozitie <nu ii stiu numele>. Majoritatea oamenilor fac aceasta pozitie stand direct pe burta, dar secretul ei este sa stai in genunchi, cu spatele aplecat aproape de un pod din genunchi si pe urma sa iti iei avant si sa te arunci din pozitia asta pe burta, impingand cu mainile in saltea.

- Podul de sus pe coate

- Heel stretch sau balans din picioare pe piciorul drept (= imi pot duce piciorul drept pe cap stand in picioare)

- Sfoara si spagat cu ambele picioare

Si atat - mi-as fi dorit sa pot face mai multe sarituri, insa am glezna sensibila de cand mi-am rupt piciorul la 6 ani si daca fac spre exemplu roata risc sa imi luxez piciorul la aterizare.

Secretul e sa te antrenezi zi de zi. La cerere, voi pune incalzirile pe care le fac zi de zi pentru fiecare parte a corpului (mai mult pentru spate fiindca sunt backbender si nu frontbender).

Arcangelo: Salut! Yoga e, intradevar, o alternativa buna. Cu multa concentrare si calm se poate ajunge la flexibilitate extrema prin caile ei.

 

Sper ca am lamurit totul :crazy:

Editat de CobraContortion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pune-le

 

Bun. Incep incalzirea cu rotiri de gat, in jur de 10 ajung. Multa lume le neglijeste insa sunt cruciale pentru contorsionism.

Dupa,

-rotiri ale mainilor (exercitiu cunoscut ca si “ moara “) in fata si in spate

-din stand in fund cu picioarele incrucisate, ridicarea corpului in maini (10 ridicari).

-pozitia de rugaciune (palmele lipite exact ca intr-o rugaciune si coatele indoite) dar pe spate, pe coloana.

-stand cu mainile sprijinte de o masa, un pat, un scaun (orice corp solid), 20 de sarituri in sus <gen “mingea”> , corpul fiind usor aplecat. Asemenea sarituri sunt executate si pe lada, la probele de educatie fizica.

-rotiri de bazin (10-15)

-stand drept, aplecare in fata cu capul (scuza-ti cacofonia) lipit de genunchi (genunchii sa fie drepti). 10 aplecari, dupa care aceeasi pozitie numai ca din stand in fund (tot de 10 ori – in total 20 de ori).

-minim 30 de abdomene; dupa ce ultimul e efectuat, ridicare in lumanare si rostogolire pe spate.

-din lumanare, desfacerea picioarelor in lateral, asemeni unei sfori (cunoscuta si ca spagat orizontal – picioarele desfacute in lateral, nu in fata si spate).

-fandari din genunchi cu o deschidere relativ mare, aproape de 180 de grade, lipind capul de degetele piciorului din fata (in fandarea laterala) – pozitia se va mentine 1 minut.

-rostogoliri in fata pe gat, din genunchi

-tot din genunchi, cumpana pe un picior de 20 de ori.

-stand intins pe o parte a corpului , balans lateral cu ambele picioare pe rand (= ducerea picioarelor pana la cap in lateral fara a se folosi mainile – important! Pozitia se executa doar din stand in fund, niciodata din picioare)

-stand in fund, ducerea ambelor picioare , pe rand , cat mai aproape de cap (nu in lateral ca in pozitia anterioara, ci in fata, picioarele spre exemplu atingand nasul si nu urechea)

-pozitia fluturas cu genunchii apropiati de sol / dupa mentinerea pozitiei timp de 1-2 minute, lasare usoara pe spate <pana capul atinge podeaua/salteaua> cu picioarele incontinuare in fluturas si ridicarea capului printre picioare pe cat posibil

-spagat : 1. capul lipit de piciorul din fata

2. dupa executarea pozitiei 1, aplecare spre piciorul din spate.

-sfoara cu burta lipita de podea/saltea si genunchii drepti

-5-10 poduri normale ; in ultimul pod, apropierea picioarelor unul de altul pe cat posibil, fara a se pierde echilibrul – daca picioarele reusesc sa se lipeasca, mentineti pozitia timp de un minut+

-2 sau 3 poduri pe coate >daca dupa efectuarea podului pe coate apar dureri ale umerilor, se reia incalzirea de maini<

Incercati ca, dupa fiecare set de incalziri, sa faceti cateva inspirari si expirari. Respiratia e cruciala in contorsionism atunci cand incercati un exercitiu. La sfarsitul sesiunii de incalzire obligatoriu 9-10 inspirari si expirari.

Acestea sunt incalzirile pe care le fac eu la momentul actual. Nu e nimeni obligat sa efectueze exercitiile de cate ori le efectuez eu sau sa tina o pozitie la fel ca mine. In general, daca muschii ajung sa doara, puteti renunta sa mai stati in acea pozitie (pentru a nu se risca o intindere).

Link-urile care m-au ajutat in contorsionism :

http://www.youtube.com/watch?v=hGohjDZ_4CM

http://members.fortunecity.com/tchbse/index/ (in meniul din stanga sunt de asemenea cateva exercitii pe care le fac si le recomand)

Alexevna, sper ca am fost de ajutor :roll:

Editat de CobraContortion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna...lume eram plecat din tara pt o sap.......

vad ca a aparut si viitoarea mea soptie pe forum f intersant.... altceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×