Sari la conținut
Forum Roportal
fefeswim

Certificat de Casatorie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca cineva stie.....ce fel de acte sunt necesare pentru transcrierea certificatului de casatorie eliberat in SUA?

 

Nu inteleg ce vrei sa spui.

Vrei sa-l traduci ca sa fie recunoscut de Romani ca esti maritata??? ca altceva nu poti sa faci cu acest document.

Cand te-ai casatorit trebuia sa mergi in State la Consulatul Roman sa ti-l recunoasca si sa te inregistreze in evidentele diplomatice pe baza caruia esti legal recunoscut si de autoritatile din Romania ca si casatorita.

Dar inainte sa mergi la Consulat te interesezi in localitatea americana unde locuiesti, la care birou se pune stampila aia imprimata pe document, ca fara asta nu te primesc la Consulat.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut asta in germania, nu stiu daca e la fel pt SUA dar iti zic ce mi-a trebuit mie.

 

Certificatul de casatorie international cu apostila, Certificatul de nastere cu apostila, Pasaportul, si hartia/ dovada de domiciliu. cel mai simplu e sa dau un telefon la Consulatul cel mai apropiat de tine si te lamuresc ei. Aici mi-au dat cerificatul romanesc pe loc, Pasaportul nou a durat 2 sapramani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×