Sari la conținut
Forum Roportal
Andreyvrj

Hard Sata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau sa comand un hard Sata de pe net http://www.pcgarage.ro/hard-disk-uri/weste...b-caviar-black/

doar ca astia nu imi dau si cablurile pt el.... zic ca trebuie sa le am cu placa de baza, dar nu le am..... zice-ti mi si mie va rog de ce cabluri am nevoie.

app cum vi se pare hdd-ul?

 

Adica aceste cabluri ar fi destule si ar merge la acest hard?

http://www.pcgarage.ro/cabluri-si-adaptoar...ablu-sata-data/

http://www.pcgarage.ro/cabluri-si-adaptoar...related_product

vad ca sunt facute de samsung, dar cred ca ar merge si la western nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai asigurat ca ai sloturi SATA pe placa de baza? (asta ar fi un motiv pentru care nu ai primit aceste cabluri impreuna cu placa de baza).

Pentru ca daca nu ai, va trebui ori sa renunti la placa de baza, ori la HDD.

Cablurile sunt cele pe care le-ai pus in mesaj si sunt suficiente pentru conectare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am sloturi SATA. 4 sloturi chiar....deci spui ca daca iau si cablurile astea e de ajuns s ail conectez?

si mai am o intrebare: dupa ce il conectez si asa.... cum o sa apara hardul? trebuie sa il formate? sa intru la control panel acolo la add hardware?(e prima oara cand pun singur un hdd si nu ma prea pricep).

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte sa il formatezi trebuie sa ii faci partitii. Pentru asta faci click-dreapta pe My Computer->Manage->Disk Management

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand nu iti recomand WD ci Hitachi sau Seagate din seriile DiamondMax (fostele Maxtor). Deasemenea stai departe si de Samsung (mecanica WD + electronica Samsung = relativ des se pierd partitiile).

 

Hardul o sa ti-l vada cand il conectezi daca mergi acolo unde a spus Paul. Dar inainte sa ai ce sa formatezi, trebuie sa creezi partitii. Adica inainte ca tractoristul sa are, trebuie sa ii spui tractoristului cat e de mare gradina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Le-am comandat deja......

Deci conectez hardul, dau drumu la pc si ma duc la my computer- manage- disk management, iar de acolo ce fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Le-am comandat deja......

Deci conectez hardul, dau drumu la pc si ma duc la my computer- manage- disk management, iar de acolo ce fac?

In panoul din dreapta o sa vezi (si) HDD-ul tau nou introdus, pe care dai click-dreapta->Create partition.

In dialogul care apare ii spui tipul de partitie, dimensiunea etc. Te descurci tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In panoul din dreapta o sa vezi (si) HDD-ul tau nou introdus, pe care dai click-dreapta->Create partition.

In dialogul care apare ii spui tipul de partitie, dimensiunea etc. Te descurci tu.

Ms mult de informatii :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In panoul din dreapta o sa vezi (si) HDD-ul tau nou introdus, pe care dai click-dreapta->Create partition.

In dialogul care apare ii spui tipul de partitie, dimensiunea etc. Te descurci tu.

Dar hardul pe care il introduc eu acum nou nu o sa apara ca o singura partitie? daca nu vreau sa il partitionez, ca eu vreau sa il las pe ala vechi de 160 gb ca o partitie, iar pe asta nou ca o alta partitie.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×