Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

Rosii cherry in ghiveci

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am cumparat niste seminte de rosii cherry pe care l-am crescut...Au iesit multe plantute pe care le-am donat cunostintelor la "tara".

 

Am pastrat pentru mine plantutele cele mai vivace pe care le-am mutat in doua ghivece spatioase (3 plante in fiecare ghiveci de 5 litrii pamant), in balcon.

 

Plantutele sunt acum ditamai balariile de vreo 30 cm inaltime si cresc in continuare...

Ma tot uit daca dau muguri de flori...dar nu este nici un semn...inca.

 

Cand infloresc rosile?

Ce inseamna copilire?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copilirea inseamna ruperea lastarilor care ies din "subtioara" frunzelor mai mari, si se face pt ca planta sa nu piarda energie degeaba...

 

Rosiilor le place daca le pui frunzele rupte la radacina.

 

De inflorit, habar nu am depinde de soi si de vreme.

 

3 Plante/ ghiveci 5L e foarte mult, in general rosiile se planteaza la 50 cm distanta pe rand. Poate le rezolvi cu un ingrasamant cu eliberare lenta gen Osmocote, dar la maturitate nu cred ca au sa aibe destul spatiu.

Editat de Anca.S

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca au deja 30 cm inaltime ar trebui in 2-3 sapt. sa apara primele flori. Asa cum ti-a zis si Anca, 3 plantute intr-un ghiveci sunt prea multe. In general ele se dezvolta bine daca sunt plantate in gradini, unde au spatiu mult, lumina si aer , dar merita totusi sa incerci si pe balcon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Copilirea inseamna ruperea lastarilor care ies din "subtioara" frunzelor mai mari, si se face pt ca planta sa nu piarda energie degeaba...

 

Rosiilor le place daca le pui frunzele rupte la radacina.

 

De inflorit, habar nu am depinde de soi si de vreme.

 

3 Plante/ ghiveci 5L e foarte mult, in general rosiile se planteaza la 50 cm distanta pe rand. Poate le rezolvi cu un ingrasamant cu eliberare lenta gen Osmocote, dar la maturitate nu cred ca au sa aibe destul spatiu.

 

Multumesc pentru raspunsuri...inclusiv oana_tm de mai jos.

 

- Acum rosioarele au vreo 50 cm inaltime si fiecare are bobocei mici...Teoretic, la prima recolta, dupa numarul de bobocei ar trebui sa culeg vreo 40 rosii :)

- Oricum nu imi pun baza in ele pentru cei 20-30 litrii de suc de rosii pe care ii fac in toamna in fiecare an ...just for fun.

- Am tratat rosile, ca si multitudinea de alte plante pe care le am in balcon si sufragerie, cu un ingrasamnat lichid "pentru crestere si stimularea infloriri" gasit intr-un supermarket.

 

"Rosiilor le place daca le pui frunzele rupte la radacina" - adica cum...frunzele moarte devin ingrasamant pentru planta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- Acum rosioarele au vreo 50 cm inaltime si fiecare are bobocei mici...Teoretic, la prima recolta, dupa numarul de bobocei ar trebui sa culeg vreo 40 rosii :)

"Rosiilor le place daca le pui frunzele rupte la radacina" - adica cum...frunzele moarte devin ingrasamant pentru planta?

Asa cum spunea si Anca, trei rosii in fiecare ghiveci sunt deja multe, asa ca trebuiesc rupti toti lastarii, altfel exista riscul de a pierde din flori.

La acest soi, rosiile sunt de dimensiuni mici si de aceea au multe flori.

Nu este recomandat sa pui la radacina eventualele frunze moarte, deoarece ar putea fi contaminate si asta nu va duce decat la imbolnavirea masiva a tuturor plantelor.

Ar fi mai indicata indepartarea frunzelor moarte sau galbene.

Editat de Indyy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spre deosebire de alte plante, rosiilor le place "ingrasamantul propriu" un nene de la sera de la care am cumparat rasadurile mele de rosii mi-a recomandat sa pun la radacina frunzele si lastarii copiliti. Adevarul e ca eu am numai hibrizi rezistenti la boli.. asa ca nu au ce sa transmita la planta mama. Nu am avut probleme, ba chiar mi s-a parut ca le merge mai bine decand le-am pus fruzele.

 

Ingrasamantul din supermarket (pt flori) nu este suficient pt fructificare, mai ales ca tu le ai in ghiveci. Iti recomand un ingrasamant special pt legume sau exista ingrasaminte speciale pt tomate. Ale mele sunt in gradina si le-am pus ceva ce se numeste COMPO Blaukorn ENTEC, un ingrasamant universal cu eliberare lenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×