Sari la conținut
Forum Roportal
samoilaaa

Este oare constiinta cea mai puternica arma a omului?

Postări Recomandate

http://www.youtube.com/watch?v=aYyFmllA29M

ma rog in acest videoclip nu vorbesc despre constiinta ca fiind o arma

dar dak este adevarat ce se zice in acel videoclip cu ajutorul mintii noi putem face orice

Voi ce parere aveti

Stiu ca am mai deschis un topic cu acest videoclip dar acela a fost pt a intelege eu insumi despre ce este vorba

De data aceasta vreau sa va aflu parerea voastra dak e adevarat sau nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca aceasta tema este una destul de complexa si ca sa o intelegi trebuie sa cercetezi toate aspectele ei.

...daca realitatea in care traim si pe care o luam drept ceva concret(inradacinat in mintea noastra,in care constiinta noastra crede cu tot dinadinsul)este defapt o lume virtuala care se modeleaza dupa capacitatea noastra de interpretare?Mintea umana este capabila de multe dar nu cred ca atunci cand nu suntem atenti la ce e in jurul nostru sau cand dormim,spatiul pe care noi il consideram realitate are alta forma sau reprezinta altceva ..idee sustinuta de mecanica cuantica.Exista o limita a mintii iar aceasta depinde de fiecare persoana in parte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de parere ca aceasta tema este una destul de complexa si ca sa o intelegi trebuie sa cercetezi toate aspectele ei.

...daca realitatea in care traim si pe care o luam drept ceva concret(inradacinat in mintea noastra,in care constiinta noastra crede cu tot dinadinsul)este defapt o lume virtuala care se modeleaza dupa capacitatea noastra de interpretare?Mintea umana este capabila de multe dar nu cred ca atunci cand nu suntem atenti la ce e in jurul nostru sau cand dormim,spatiul pe care noi il consideram realitate are alta forma sau reprezinta altceva ..idee sustinuta de mecanica cuantica.Exista o limita a mintii iar aceasta depinde de fiecare persoana in parte.

care este diferenta dintre minte si constiinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.youtube.com/watch?v=aYyFmllA29M

ma rog in acest videoclip nu vorbesc despre constiinta ca fiind o arma

dar dak este adevarat ce se zice in acel videoclip cu ajutorul mintii noi putem face orice

Voi ce parere aveti

Stiu ca am mai deschis un topic cu acest videoclip dar acela a fost pt a intelege eu insumi despre ce este vorba

De data aceasta vreau sa va aflu parerea voastra dak e adevarat sau nu

Orice Suflet de om are anumite calitati printre care si o constiinta de un anumit grad si deci un Suflet care constientizeaza puterea cu care a fost inzestrat de DUMNEZEU va onora conditia de Dumnezeu facut de DUMNEZEU!Cu voia lui DUMNEZEU constiinta unui Suflet de om poate fi o "arma" a Binelui sau o arma a raului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Realitatea inconjuratoare nu este alceva decat mintea. Constiinta este sinele. Sinele nu poate fi o arma, ci mai degraba un minunat dar ce poate face chiar orice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

constiinta este cea mai puternica arma a omului ...care este indreptata impotriva ta atunci cand nu vrei sa o constientizezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am o intrebare:

 

In videoclip oamenii aceia zic ca noi cu cat ne gandim mai mult la un lucru acela tinde sa se indeplineasca

Dau un exemplu: 2 treimi din populatia Ro se gandesc intens ca va fi un cutremur

se poate ca gandul lor sa se materializeze si sa fie cu adevarat cutremur?

Exista intradevar oameni care dak se gandesc la un lucru(un fruct,o carte,un pix etc.) sa il materializeze

Eu sincer nu cred

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Realitatea inconjuratoare nu este alceva decat mintea. Constiinta este sinele. Sinele nu poate fi o arma, ci mai degraba un minunat dar ce poate face chiar orice.

Paradox: intuiesc atat de adevarat ceea ce spui, totusi nu reusesc sa-mi explic satisfacator de exact.

 

eu am o intrebare:

 

In videoclip oamenii aceia zic ca noi cu cat ne gandim mai mult la un lucru acela tinde sa se indeplineasca

Dau un exemplu: 2 treimi din populatia Ro se gandesc intens ca va fi un cutremur

se poate ca gandul lor sa se materializeze si sa fie cu adevarat cutremur?

Exista intradevar oameni care dak se gandesc la un lucru(un fruct,o carte,un pix etc.) sa il materializeze

Eu sincer nu cred

Daca un singur om poate influenta materia si fenomenele, precum observatile empirice o demonstreaza, evident si o multime de oameni pot face (materializa/influenta) acelsi lucru (poate chiar cu intensitate marita).

 

constiinta este cea mai puternica arma a omului ...care este indreptata impotriva ta atunci cand nu vrei sa o constientizezi.

In alte cuvinte... "ignoranta ucide"... iar "cunoasterea (constientizarea adevarului) este putere"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sinele nu poate fi o arma, ci mai degraba un minunat dar ce poate face chiar orice.

 

Orice dar se poate transforma intr-o arma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×