Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de cateva luni am dureri la sanul stang care in momentul de fata au ajuns sa se extinda in apropierea subratului.cand au inceput durerile am mers la un medic ginecolog care m-a trimis sa fac o ecografie dupa care mi-a spus ca am mastoza fibrochistica.mi-a dat ca tratament Dufaston,cu toate ca luam si anticonceptionale Marvelon.peste o luna am venit dupa cum mi-a spus dansul la control si i-am spus ca durerile s-au marit si ca tratamentul nu are un efect pozitiv,ci dimpotriva,simteam ca imi face rau.Mi-a spus sa nu mai iau Dufaston,sa nu mai fac nici un fel de tratament.L-am intrebat apoi cum ramane cu durerile mele si cu acea mastoza daca nu mai fac nici un tratament,dar se pare ca nu a stiut ce sa-mi spuna.M-a trimis la oncologie deoarece mie imi era teama de cancer la san.acolo doctorul m-a examinatm,mi-a spus ca nu e cancer,dar ca primul medic unde am fost a gresit spunandu-mi sa iau dufaston peste anticonceptionale.Mi-a spus sa nu mai iau pilule,dar nu mi-a dat nici un tratament.ACUM VA INTREB ce sa fac?Durerile nu au trecut,ma doare si la subrat.Are vreo legatura faptul ca sanul acesta care ma doare este si mai mare decat celalalt?Este posibil sa fie cancer la san?Este adevarat ca este posibil ca acest cancer sa nu poata fi depistat la ecograf?Ce credeti ca poate fi?sunt asa de ingrijorata incat nu mai stiu ce e cu mine.mii de multumiri.

 

 

Mergi la oncologie...nu din cauza ca ai mastoza...ci doar de control preventiv... Mastoza poate da dureri in brat...pe calea limfatica. Fa o mamografie - este gratuita in RO.

 

Sanul care are cancer nu doare si se face mai mic...dupa vreo 2 ani...deci sanul tau care te doare acum si este mai mare trebuie "tratat" si in nici un caz nu are cancer. Nu esti prima si nici singura cu dureri in sani....

Vezi si aici: http://www.healthy.ro/articol/obstetrica-g...rochistica.html

 

fn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cateva zile mi s-a marit sanul drept si simt o durere destul de mica, dar permanenta. Am mai patit acest lucru inainte de menstruatie, dar de data aceasta m-am speriat pentru ca marirea sanului este mult,mult mai pronuntata. Mai ales in comparatie cu sanul stang..

Este normal sa se intample asta?

Am 23 ani, nu iau anticonceptionale si duc o viata destul de sanatoasa.

La ce medic ar trebui sa apelez pentru problema mea?

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa mergi la un ginecolog, dupa ce te controleaza el poti cere o mamografie, asta nu stiu daca se face in Romania tot la ginecolog sau sunt cabinete specializate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa mergi la un ginecolog, dupa ce te controleaza el poti cere o mamografie, asta nu stiu daca se face in Romania tot la ginecolog sau sunt cabinete specializate.

:flowers:

se face. si ecografie mamara. in centre medicale specializate.

 

La ce medic ar trebui sa apelez pentru problema mea?

 

Multumesc

primul drum sa fie la medicul tau de familie. te va indruma cel mai corect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Am si eu o problema : de la inceputul acestei luni, de prin 2-3 ianuarie , ma dor sanii si nu e din cauza menstruatiei ca de obicei. Am avut menstruatie pe la sfarsitul lunii decembrie si apoi au inceput durerile. Am citit ca poate fi o cauza si dereglarile hormonale sau multe alte chestii. Sincer nu stiu si mi-e putin frica. Stie careva care poate fi cauza? Mersi mult!

Editat de DanielaF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, trebuie sa va spun ca durerile la san pot avea o gama larga de cauze. In orice caz nu cred ca trebuie sa te alarmezi.

Va recomand un control medical de specialitate (mamografie-ecografie mamara) pe care oricum este bine sa le facem periodic.

Pentru linistea Dvs. informati-va despre aceste probleme. Stiu ca sunt putine surse de informare despre astfel de probleme, ceva informatie puteti gasi si aici: Link-ul meu

Informatia ne ajuta sa nu ne panicam dar controlul medical ne poate scapa de multe probleme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ista nu este un raspuns deoarece intrebarea a fost pusa inainte cu peste trei ani. Zi dumneata cinstit ca faci publicitate pe gratis. In tara mea, Israel asta nu este permis la doctori de etica profesionala .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×