Sari la conținut
Forum Roportal
tahionic

Quake4

Postări Recomandate

Ieri am terminat si eu Quake 4.

Inceputul a fost dragut, dar dupa primele minute in joc am avut impresia de deja-vu. Dupa inca alte cateva minute am aprins lanterna si mi-am adus aminte - Doom 3 :haha: Surprinzator de multe asemanari, dar nu va lasati inselati - doar prima parte seamana.

Tin sa zic ca am jucat cam 85% din joc pe doar 256MB RAM, pana nu am mai rezistat si am luat inca 512. In schimb timpii de incarcare ai nivelurilor nu s-au redus cu mult - poti astepta minute chiar.

Jocul se misca bine pe Geforce3-ul meu si in general are peste 20fps. In zone deschise scade, dar nu am masurat cat - oricum e 'jucabil'. Si apropo de zone deschise, unele niveluri sunt excelent compuse: campii, lifturi de mii de etaje (1986 mai exact), din pacate nimic cu/prin apa. In schimb vei conduce un tanc, un robot mecanizat (exoschelet mai degraba), te vei da cu un 'escape pod' din ala din Quake2 :lol2:

O atmosfera destul de buna, mai buna cred decat in quake2, mult mai slaba decat in quake1 - referinta din punctul meu de vedere.

Punctul forte al jocului il reprezinta inteligenta creaturilor cu care te lupti. Din pacate in prima jumatate a jocului acestea doar stau si asteapta sa fie vanate. Mai incolo incep sa se ascunda, sa te inconjoare, sa se acopere una pe alta, sa se fereasca de gloante, etc... Niste adversari redutabili, si eu am jucat doar pe nivelul mediu.

Din pacate actiunea este destul de liniara, mi-am pierdut jumatate de timp explorand nivelurile pentru secrete si nu prea am gasit nimic interesant. Singurele chestii iesite din monotonie sunt dialogurile unora, dar si pe aia trebuie sa-i cauti :lol2:

In rest - your average first person shooter - gramezi de monstri venind spre tine si cu dificultati crescande. Catre sfarsit m-a cam disperat, am fost mai tot timpul cu degetul pe tragaci, cu ochii pe viata si cealalta mana pe F6/F9 (quicksave/quickload).

Am uitat sa zic de upgradeurile la arme - upgrade-uri pe care nu le veti gasi in varianta multiplayer.

Apropo de varianta multiplayer - pare un mod pentru Quake3, plansele sunt cam la fel, armele doar putin diferite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai grafica seamana foarte mult cu Doomul numai ca este mai slabuta, si puzzle-ul jocului a fost mai usor decat a doomului! Deci......! In revista Level a primit o nota destul de slabuta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am rezistat decat 3 level-uri si l-am ras din calculator.am auzit lucruri mai bune despre F.E.A.R dar bnu l-am incercat

Si am jucat Fahrenheit..ala da!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa imi dau si eu cu parerea despre quake 4 insa la cei 64 de mb video ai mei nu mi-am permis "luxul" :hi: Am jucat insa putin din el la un prieten si mi s-a parut un joc "subtire" , care nu prea isi merita banii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa imi dau si eu cu parerea despre quake 4 insa la cei 64 de mb video ai mei nu mi-am permis "luxul" :hi: Am jucat insa putin din el la un prieten si mi s-a parut un joc "subtire" , care nu prea isi merita banii.

Corect spus!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dap... am jucat si eu Q4 si nu am fost impresionat, noroc ca a avut poveste si am vrut sa-l termin. Oricum dupa parerea mea merita un punctaj mai bun dfecat F.E.A.R. in primul rand pentru ca nu are aceleasi cerinte de sistem ca F.E.A.R, iar in al doilea rand pentru ca mi-a facut impresia ca este mult mai dinamic, nu te plictisesti neaparat. CAt despre F.E.A.R., pot spune ca am sarit de pe scaun de cateva ori, insa dupa un timp m-am cam saturat. 99% din joc se petrece inauntrul unei cladiri si ma cam saturasem de soldateii aia...

Fahrenheit nu am jucat... dar eu unul inca mai astept un shooter cu o poveste captivanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai joc Call Of Duty 2 printre randuri, are o poveste destul de captivanta, desi nu ma atrage istoria (mai ales a razboaielor). AI-ul e destul de inteligent, mai bun decat in Quake, iar jocul are atmosfera. Mai ai si satisfactia realizarilor, ca ai scris o fila de istorie (virtuala) :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa e ,jocul este la fel ca si doom 3, deoare ce cei ce au creat doom3 au facut si q4,jocul foloseste acelasi engine ca si doom 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba aici se discuta despre quake 4 sau alte jocuri ??

 

Eu unu l-am terminat de 2 ori ... 1 data pe nivelu standard si 1 data ceva mai hard :hi:

 

Parerea mea e ca-i un joc bun un shooter ca toate celelalte, in care tre sa omori niste monstrii de tot felul.

Adevaru e ca-i tre ceva system mai pretentios, dar merita sa-l joci la detalii cat de cat si rezolutie rezonabila.

 

:beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×