Sari la conținut
Forum Roportal
giorgiana

Operatie - piatra la fiere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!Sotul meu a fost la un control medical unde a facut o ecografie si i s-a spus ca are litiaza vezicala biliara si ca trebuie sa se opereze repede de piatra la fiere.Imi puteti spune va rog cam la ce pret ajunge aceasta operatie? si daca se poate si cu laser cam cat ar costa o astfel de operatie,tinand cont de faptul ca sotul meu nu este asigurat.El ar vrea sa se opereze cu laser.Va multumesc mult si sper ca ma veti ajuta.

Editat de giorgiana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Operatia de scoatere a fierii efectuata laparoscopic este foarte putin traumatizanta. Se fac patru mici incizii. Sotul meu s-a operat in septembrie anul acesta si se simte foarte bine. Costurile unei asemenea operatii nu le cunosc, noi am dat doar un plic cu "atentii".

Mai vreau sa-ti spun ca operatia cu laser se face doar atunci cand calculii biliari sunt mici. Este bine sa te sfatuiesti cu un chirurg. El iti va spune optiunile pe care le ai.

Mult curaj sotului si daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspuns.stii totusi cumva unde as putea sa ma interesez de pretul unei astfel de operatii?la spital nimeni se pare ca nu stie in afara de medicul care face operatia si n-as vrea sa facem toate vorbele dupa care sa ma sperii la auzul pretului.Crezi ca pretul poate fi mai mare de 8 milioane(repet,sotul meu nu e asigurat)?Si inca o intrebare:cat trebuie sa stea in spital daca se opereaza cu laser?Pt. ca va avea de platit si spitalizarea.mii de multumiri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti intreba despre costuri la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate. Am o intrebare: de ce opteaza sotul tau pentru operatie cu laser? Parerea mea este ca metoda LAPAROSCOPICA este mai buna si cu costuri mai mici. Daca operatia decurge normal fara complicatii dupa 48 ore de la operatie sotul tau va fi acasa!!! In plus asa cum ti-am spus si in mesajul precedent nu se pot scoate calculii mari cu laser si nici daca sunt obstructionate caile biliare. Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multe persoane confunda interventia cu laser, cu interventia laparoscopica. Cel mai bine asa cum te-am mai sfatuit vorbeste cu un chirurg. Operatia cu laser se face doar in anumite cazuri (sfaramarea calculilor biliari), procedura exacta nu o cunosc, la sotul meu nu s-a putut aplica acest procedeu, prin urmare nici nu m-am informat prea mult. In schimb iti pot spune multe lucruri despre operatia laparoscopica care este foarte des folosita si cu mare succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Operatia cu laser se face doar in anumite cazuri (sfaramarea calculilor biliari), .... iti pot spune multe lucruri despre operatia laparoscopica care este foarte des folosita si cu mare succes.

Un sfat prietenesc

Lasati prostiile cu laserul ! Nu va preocupati de "indicatiile laserului" in operatia x. Sau de nr de incizii pentru op laparoscopica. Lasati prostiile cu muzica in operatie. Mergeti la un chirurg bun ! E tot ce conteaza.

 

Ptr inf dvs - op cu laser NU se fac. Exista doar anumite interventii in chir platstica, oftalmo si dermato. In rest tot bisturiul e cel care taie (chiar si in cea laparoscopica).

 

Tot cautind chirurgul care te opereaza cu muzica si cu laser poti sa mori. NU glumesc. De la colecistita sau apendicita se poate muri. Cu sau fara muzica in sala. Chiar si in America.

 

Stiu ce vorbesc. Sunt chirurg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caut un medic bun pentru o operatie de scoatere a vezicii biliare pe cale laparoscopica. Pt Amonis: am vazut ca ai scris despre sotul tau ca a trecut printr-o astfel de operatie, te rog sa-mi trimiti si mie daca vrei numele si adresa(spitalul) medicului care l-a operat...Multumesc mult !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Caut un medic bun pentru o operatie de scoatere a vezicii biliare pe cale laparoscopica. Pt Amonis: am vazut ca ai scris despre sotul tau ca a trecut printr-o astfel de operatie, te rog sa-mi trimiti si mie daca vrei numele si adresa(spitalul) medicului care l-a operat...Multumesc mult !

 

Am incercat sa-ti dau detalii pe privat, dar nu ai accesata casuta sau este prea plina. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×