Sari la conținut
Forum Roportal
Stefann09

Cum scap de Dermatita Seboreica? Tratament!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oameni buni,

 

Am matreata de cand m-am nascut, si fara sa ma laud, pot sa spun ca eu cunosc destul de bine tratamentele pt aceasta afectiune; In primul rand vreau sa spun ca matreata poate fi de 2 tipuri:

-permanenta, provocata de ciuperca Malassezia Furfur (sau Pittiriasis Ovale, cum era numita inainte)

-temporara; aceasta temporara e influentata de stilul de viata, stress, sampoane proaste, grasimi din alimente, si alte prostii pe care ni le baga dermatologii in cap. Apare nu neaparat la indivizii predispusi, ci cam la oricine.

 

Ei bine, cine are matreata permanenta, produsa de Malasezia Furfur, nu mai scapa de ea niciodata. Doar mormantul te mai scapa de matreata multa, pe care o ai de cand esti mic. Orice tratament vei urma, matreata va reveni in forta, cand se obisnuieste pielea capului cu tratamentul. Insa, afectiunea poate fi tinuta sub control, combinand 2-3 tratamente eficiente. Adica urmezi cam 6 luni o schema, apoi treci la schema nr 2, apoi la schema nr. 3, si apoi te intorci la schema nr 1. Asa ciuperca este pacalita, sa nu dezvolte toleranta,

Matreata poate fi impartita si in

-grasa (cu scaumemari cam cat o unghie, care se desprind de pe pielea capului si raman in par, lasand puncte rosii in locul din care s-au desprins)

-uscata: este ff fina, ca un nisip care cade pe sacou si umeri cand ne pieptanam.

Matreata grasa e mai periculoasa decat cea uscata, pt ca produce sufocarea si caderea parului, si e mai greu de tratat.

fiecare isi gaseste tipul de sampon potrivit pt matreata sa (grasa sau uscata), si la 6 luni il schimba cu altul.

ex de sampoane antimatreata: Ducray Kelual DS (cel mai bun dupa parerea mea), Ketodar (loc 2), Ducray Kertyol, Ducray Selegel, Vichy dry dandruff, NodeK, Alpecin double effect, Mediket plus,

Nizoral si Selsun sunt prostii, duc la caderea parului.

In afara de samponul potrivit, se mai folosesc

-sebomax (solutie bulgareasca, se cumpara doar de la Sensiblue, e f buna pt ca nu dezvolta toleranta);

-solutii cutanate, preparate la farmacie (unele pe baza de corticoizi) cu care se unge pielea scalpului la cateva zile.

Nuami ca ele se folosesc cat mai rar posibil, pt ca corticoizii duc la caderea parului (gen dermovate solutie sau asorian solutie).

 

Scaumele nu se rup cu unghia, pt ca va rasari matreata si mai multa aoolo.

 

Cine mai are nelamuriri, poate sa ma intrebe.

Editat de Vizitator2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tratament Dermatita Seboreica :

 

Rugaciune ,

 

Post ,

 

Sulf 5/mg.
Rezorcina 3/mg.
Metronidazol 10/tb. (tablete)
Alcool 700 100/ml.

 

(Se prepara numai cu prescriptie medicala in farmacii)

 

Indicatii : Aplicare cu un betisor de urechi in zonele afectate dupa agitare(ustura la aplicare(dupa caz).

 

Am scapat de 12 ani de creme cu corticoizi care mai rau mi-au facut raspandind pe toata suprafata fetei scuamele.

 

Multumiti Maicii Domnului !

Editat de fabians

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu probleme cu dermatita si tratamentul a fost surprinzator de simplu :). La mine a aparut initial pe langa nas, apoi pe langa urechi, sprancene, putin pe frunte si pe obraji. Am incercat sapun de sulf, sapon de la Vichi, Kelual Duo etc. Fiecare dintre creme a avut ceva efecte benefice dar in nici un caz nu au rezolvat problema. Solutia a aparut intamplator, am remarcat ca dupa ce ma spalam pe fata parca o perioada era mai bine. Asa ca am inceput sa ma spal mai des, o data sau de doua ori pe zi cu sapun normal. In doua saptamani am scapat de problema, si acum mentinand aceiasi reteta nu a mai recidivat. Deci secretul este o igiena mai buna in zona afectata. Sa nu credeti ca innainte eream un nespalat, la 2 zile faceam dus dar aparent pt. dermatita trebuie mai des. Pentru cei care au afectiunea mai grava ma gandesc ca nu ar strica sa se spele cu sapun de sulf sau sampoate dedicate, dar repet, in cazul meu a functionat si sapun normal.

Bafta ! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca se gaseste samponul Selsun Blue, da rezultate foarte bune si pe foarte lung timp sau permanent.   

Vine pentru diverse tipuri de ten si par, a se citi cu atentie pentru a cumpara care este cel mai potrivit. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×