Sari la conținut
Forum Roportal
Stefann09

Cum scap de Dermatita Seboreica? Tratament!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie şi la alţi cunoscuţi mi-a folosit nizoral şampon. Te speli cu el ca şi cu un şampon obişnuit, dar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am parul de cca 45-50 de cm. m-am spalat cu head&shoulders si l-am nenorocit.

culegeam matreata cu lingurita si era in permanenta gras.

m-am dat pe pantene clarifying, la care am si ramas.

dar matreata n-a disparut decat dupa un singur produs: uleiul de masline, turnat in cantitati industriale direct pe pielea capului.

in cazul tau, daca ai matreata, automat e si ffff gras, nu? eu asa stiu. tre' sa te speli oricum in fiecare zi. asa ca toarna-ti in cap niste ulei din asta. vezi ce se intampla. N-ai nimic de pierdut.

 

al meu e mai lung ca al tau :yahoo: dar nu as baga "cantitati industriale" de ulei in el.

de curiozitate? dupa aia cu ce scoteai uleiul ala? cu PUR pentru vase? :o:

in prezent exista solutii in farmacii, nu mai suntem pe vremea bunicii, de la vichy este un sampon antimatreata cu disulfura de seleniu, DERCOS se numeste, mai exista Blue Cap, sunt mai multe...ceva mai scumpe, dar sunt bune :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie şi la alţi cunoscuţi mi-a folosit nizoral şampon. Te speli cu el ca şi cu un şampon obişnuit, dar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dermatita seboreica NU e acelasi lucru cu matreata.

Si eu sufar de dermatita de ani de zile si am incercat multe tratamente, de la sampon Nizoral, Vichy, Ducray la ulei de masline, din experienta pot spune ca sampoanele scumpe nu au dat rezultat decat pe moment si la primele intrebuintari, dupa ce se obisnuia pielea cu ele nu mai dadeau rezultat.

Pt dureri, mancarimi, usturimi folosesc solutie Diprosalic si Alpecin, sunt multumita de Diprosalic.

Pe par ma spal cu sampon Gerovital impotriva matretii cu Ichtiol, cel mai bun sampon testat de mine.

Dermatita apare pe fond nervos asa ca greu o tii in frau, eu am fost la 3-4 dermatologi buni pana acum si degeaba.

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva sampoane pe baza de acid salicilic?

 

Eu am incercat mai multe sampoane de la farmacie dar nu au avut efect si oricum nu se pot folosi timp indelungat. Asa ca am citit pe forum despre spalarea cu apa + aspirina. Si a avut efect. Mai ales ca la mine problema mare e ca absolut nici un sampon nu curata de tot cojile. Eu dupa ce ma spal pe cap am inca pe scalp cojite lipite de cap. Si atunci in acele locuri dupa 1 zi 2 se formeaza si mai multe si de dimensiuni mari. Dupa tratamentul cu "apa + aspirina" s-au curatat mult mai bine + nu s-au mai format coji mari + nu m-a mai mancat capul

 

Am inteles ca in mod normal solutia trebuie sa contina "acid salicilic" si nu "acid acetsalicilic (aspirina)".

Se gaseste la plafar sau la farmacie solutie de "acid salicilic"? Problema e ca un sampon care contine "acid salicilic" s-ar putea sa nu fe bun pt mine din alte cauze. Asa ca preferam o solutie de "acid salicilic" + samponul care il folosesc acum. Nu ma intereseaza un sampon tratament pt ca asta dupa ce nu il mai folosesc matreata apare din nou. Vreau o solutie pe care sa o folosesc mereu.

 

O sa merg si la dermatolog sa il intreb cum sa procedez dar inainte vroiam sa vad daca tratamentul asta functioneaza mai bine pt mine sa ii pot da toate detaliile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dermatita seboreica si NU este acealasi lucru cu matreata, dupa cum bine zicea cineva mai sus! Parul se ingrasa foarte repede pe portiunea afectata, in cazul meu, apar mancarimi, pielea capului devine sensibila. Ideea e sa nu te speli cu sampoane care fac multa spuma si sunt agresive pt pielea capului! Dupa care mie dermatologul mi-a recomandat un sampon numit SEBIPROX care contine CICLOPIROX OLAMINA 1,5%- este un sampon special pt dermatita seboreica- am spus ce substanta activa contine pt ca e posibil sa-l gasiti sub alt nume! Il folosesc alternativ cu alte sampoane, intrucat tratamentul se poate face doar o luna, asa ca alternez, il folosesc doar o data pe sapt. de exemplu. Dupa care am descoperit gama de sampoane RESTIVOIL, care sunt atat pt pielea sensibila (a capului) cat si sebonormalizante- nu fac spuma multa si nu au parfum, cred ca se pot gasi in farmacii - eu ma simt mai bine cand ma spal cu ele, incercati si voi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate reuşeşti să rezolvi problema cu Nanogen. Nu intenţionez să le fac reclamă, dar cel puţin eu m-am convins că poate da rezultate. Dat fiind faptul că eu am avut probleme grave cu seboreea.

Sau s-ar putea să fiu eu puţin entuziast că am scăpat de iritaţii chinuitoare, care au durat 5 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×