Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi din prahova

Strania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Strania este o fiinta care locuieste pe Pamant.De fapt ea locuia pe taramul Intunericului,insa pentru o scurta vreme s-a hotarat sa-si petreaca zilele pe planeta noastra,a oamenilor civilizati.Strania le-a spus oamenilor ca are 16 ani,ca nu are tata,ca-i place foarte mult sa se duca la scoala (!) si ca este o fiinta absolut normala.Venita din Intuneric,Strania nu avea cum sa-si uite originile,astfel ca de multe ori se purta cu oamenii civilizati intocmai cum se purta ea pe taramul ei intunecat.Comportamentul ei straniu le-a dat de gandit oamenilor si cum oamenii sunt niste fiinte curioase prin definitie,acestia au inceput sa investigheze lumea din care venise controversata Strania.

 

Biata Strania, saracuta de ea! Ea nici nu stia cati ani are;de fapt nu avea 16 ani ci 17 ani,ea credea ca nu are tata,cand de fapt are.Odata ne-a spus ca a luat un 8 la romana ,ba chiar are note bune,daca e sa ne luam dupa vorbele ei.Vaaai Strania,suflet confuz ce esti! Cand m-am uitat ultima data pe caietele tale am vazut ca ultimele lectii erau scrise cu foarte mult timp in urma.De aici pot concluziona ca tu ne minteai,tu nu mai te duci la scoala,de fapt te duci spre scoala,iar in drum spre scoala ti se intuneca mintea,iti piere vederea clara si.....te cuprinde Intunericul de care ne tot spui ca vrei sa scapi.In tot acest timp tu spuneai ca te duci la scoala insa nu te duceai;in fiecare zi de luni pana vineri aveai vizite regulate pe taramul intunericului,taram de unde vii tu.Ne-ai mintit in tot ceea ce ai spus pana acum Strania!Mintindu-ne pe noi,tu te-ai mintit pe tine in primul rand.

 

Strania ne-a mai spus ca pe taramul umbrelor exista un spirit malefic care nu-i da pace.Acest spirit,dupa spusele ei,i-a rapit puritatea.Daca Strania ar spune adevarul,asta ar insemna ca intr-adevar este o fiinta vulnerabila si inocenta,care totusi merita sa fie ajutata de catre fiintele umane.Totusi fiintele umane se indoiesc de credibilitatea Straniei.Se aude despre ea ca mai multe fiinte tenebroase au ademenito candva,infruptandu-se din puritatea ei. Intunericul cel mai infricosator domnea in tinutul umbrelor,iar duhurile negre isi etalau care mai de care puterile ademenitoare,pentru a o vraji pe micutza Strania.Nefericita fiinta se bucura,crezand ca este o faptura importanta si de aceea este bagata in seama de acele "creaturi impunatoare",dupa cum le numea ea.Ea nu stia ca vietatile intunecate vor sa se hraneasca cu energia ei vitala dupa care s-o alunge cat mai departe.Se povesteste ca, ramasa fara niciun fel de energie vitala,Strania pur si simplu a lesinat la un momentdat.Se mai vorbeste despre Strania ca intr-o noapte fara Luna si fara stele,cu sunete infricosatoare ce veneau de oriunde,a fost ademenita cumva de niste monstruozitati si dusa acolo unde nimeni nu ar dori sa se duca.In acel loc,bietului suflet ratacitor i s-a stors si ultimul strop de puritate,picatura cu picatura.Umbla zvonul cum ca naiva fiinta,chiar ea cu buna stiinta a dorit in mai multe randuri sa fie insotita pe taramul intunericului de catre diferite creaturi inspaimantatoare,creaturi care s-au folosit intr-un fel s-au altul de energia Straniei.

 

Oare este adevarat ce spun oamenii? Pe cine sa credem,pe Strania sau pe oameni?Trebuie sa subliniez faptul ca Strania,prin comportamentul si prin modul ei de a vedea lucrurile,te fac sa crezi ca toate zvonurile ar fi adevarate....nu stiu ce sa cred sau cat sa cred!

 

 

. Stiu ca pana la urma vei merge pe calea ta,calea umbrelor.aceasta cale se pare ca iti este predestinata,iar tu faci tot posibilul s-o urmezi.Imi pare rau Strania,ma declar invins!

 

P.S. Te pui noaptea sa te culci si te simti singura,iti este teama de nimic si te ingrijoreaza orice.Te simti in nesiguranta,te napadesc temerile si gandurile negre,incerci sa le alungi si nu sti cum.Iti plangi de mila,trecutul tau nu-ti mai da pace deloc,ai dori sa stii ca ai pe cineva care te intelege pe deplin.....Si totusi cineva,undeva, se gandeste la tine chiar in aceasta clipa,isi imagineaza cum plangi tu singurica si uzi perna pe care dormi, cu lacrimile tale.Iti sterge usor fata ta de copil si-ti spune in soapta ca sa nu te sperii SOMN USOR STRANIA!!!

Editat de 1982

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...destul de multi adolescenti se pot identifica in povestea Straniei....este de remarcat modul in care ai prezentat problema;)....talent de scriitor:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×