Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hi!

Sunt clasa a VII-a si vreau sa dau la uman. Am aflat ca trebuie sa scrii pe formular mai multe licee, in cazul in care nu reusesti sa intri la unul din ele.

Primul liceu ar fi Mihai Viteazul. M-am gandit si la Iulia Hasdeu, insa, nu stiu de ce, nu prea imi place.

Va rog sa imi spuneti ce licee bune(care au uman) stiti.

 

 

Thanks!!

Editat de Sonia.Cristina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate liceele au profil uman... impartit pe mai multe categorii: filologie, stiinte sociale, pedagogie, etc.

Liceele bune din Bucuresti nu le cunosc. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar toate liceele au profil uman.

 

Dacă e vorba de mediile cu care s-a intrat,cred că Sf.Sava e cel mai bun din Bucureşti, la ora actuală,cel puţin aşa ştiu eu de la un elev de acolo,unde mai pui că şi Năstase,Iliescu şi Vadim l-au absolvit,cică :roll: .Mai ştiu şi de George Coşbuc,Tudor Vianu(ăsta nu ştiu dacă are uman,că e de informatică) şi Mihai Viteazul.Dar,Sonia.Cristina,cum de ai ajuns să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi.

Momentan sunt in clasa a 7-a, insa anul acesta nu am avut medii prea bune si as vrea sa aleg de pe-acum un liceu pentru a sti cu ce medii s-a intrat si pentru a avea timp in a 8-a sa-mi repar media. Despre diriginta, am intrebat-o, am spus ca nu stie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiiu ce sa iti zic de profilele de uman:-??de ce esti hotarata sa dai la un profil uman?nu o sa ai foarte multe oportunitati dupa terminarea liceului.... ..cunosc pe cineva care termina uman si vrea sa dea la medicina si e e destul de greu avand in vedere ca nu au mai facut biologie de 2 ani......io acu termin un profil real si am pot sa zic ca am facut foarte multe lucruri care se fac la uman(mai putin latina),daca esti si la intensiv engleza sau bilingv esti mult mai avantajat decat la uman.....nu tin acu un discurs doar ca sa te fac p tn sa nu dai la uman dar gandeste-te bine inainte sa alegi.....decizia iti apartine tie.....cat despre liceele din bucuresti habar nu am:|...cel mai bn ar fi sa vb cu cineva mai mare ca tn care e la liceul la care vrei sa dai ca sa fi mult mai in tema cu ceea ce se intampla pe acolo...ca nu are rost sa te duci undeva si sa te trezesti dupa cateva zile ca nu iti convine deloc:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru miha_ellas

"nu stiiu ce sa iti zic de profilele de uman:-??de ce esti hotarata sa dai la un profil uman?nu o sa ai foarte multe oportunitati dupa terminarea liceului.... ..cunosc pe cineva care termina uman si vrea sa dea la medicina si e e destul de greu avand in vedere ca nu au mai facut biologie de 2 ani......io acu termin un profil real si am pot sa zic ca am facut foarte multe lucruri care se fac la uman(mai putin latina),daca esti si la intensiv engleza sau bilingv esti mult mai avantajat decat la uman.....nu tin acu un discurs doar ca sa te fac p tn sa nu dai la uman dar gandeste-te bine inainte sa alegi.....decizia iti apartine tie.....cat despre liceele din bucuresti habar nu am:|...cel mai bn ar fi sa vb cu cineva mai mare ca tn care e la liceul la care vrei sa dai ca sa fi mult mai in tema cu ceea ce se intampla pe acolo...ca nu are rost sa te duci undeva si sa te trezesti dupa cateva zile ca nu iti convine deloc:D"

 

De ce sunt hotarata sa dau la uman? Pai imi place sa scriu povesti si sa citesc. Si bineinteles ca imi place sa vorbesc si sa invat engleza si spaniola.

 

 

Alexeevna, multumesc fffforte mult pentru sfaturi. :spiteful: :yes: :roll:

Editat de Sonia.Cristina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sunt hotarata sa dau la uman? Pai imi place sa scriu povesti si sa citesc. Si bineinteles ca imi place sa vorbesc si sa invat engleza si spaniola.

atunci eu iti doresc mult succes si sper ca intr-o zi sa pot sa iti vad cartile de povesti in librarii ca sa le cumpar...avand in vedere ca te interesezi de viitorul tau sigur o sa ajungi cva in viata....sper sa ajungi exact acolo unde iti doresti :yes: :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e cam tarziu pentru raspuns, dar eu m-as duce la liceul care imi e aproape de casa. Sigur ca daca ar fi liceul cel mai prost, nu...dar un liceu mediu eu zic ca e suficient. In fond, daca vrei sa inveti, inveti oriunde. Cunosc persoane care s-au mutat din Lazar sau Sava pe motiv ca e plin de seringi de droguri si teste de sarcina, iar profesorii nu isi mai dau deloc interesul. Bine ca daca e sa o luam asa, pe nicaieri nu isi mai dau profesorii interesul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut! :flowers: Eu sunt la Spiru Haret la uman (stiinte sociale - intensiv engleza) ... nu stiu ce medie iti va iesi tie ... dar daca vrei un liceu bun cu uman, iti recomand Spiru, Lazar, Cantemir Voda, Mihai Viteazul nu mai stiu daca are..., Sincai, Sava, Eminescu, Creanga, Caragiale ... daca vrei liceu bun si de renume, te-as sfatui sa iti alegi in colegiu national....

In 2008, cand am intrat eu in Spiru, am intrat cu 8.86 si ultima medie la profilul meu a fost 8.72, deci au mai scazut mediile fata de 9.03 cat a fost in 2007. Dar anul asta e posibil sa creasca din nou... si ma astept sa creasca destul de mult... tu incearca sa iti faci o medie peste 9 cel putin... in Lazar,Mihai Viteazul,Sava chiar ai nevoie de medie mare...

Daca ai nevoie de mai multe detalii, eu iti sunt la dispozitie :). Si site-ul www.lsh.ro site-ul liceului meu ;)

Trebuie sa te gandesti la multe criterii ... localizare, distanta fata de casa, mijloace de transport, (eu m-am gandit si la uniforma)...

A... si inca ceva ... daca vrei engleza... Mergi la George Cosbuc.. este bilingv si are si uman.. se mai infiinteaza clase de bilingv pe ici pe colo ... daca vrei spaniola, poti sa mergi la Cervantes dar nu stiu cat de bun e.. :jester: e tot bilingv ... Daca as fi in locul tau, as prefera sa astept pana m-as vedea cu brosura cu licee in brate. Atunci chiar poti lua decizii bune...

Si da, ai nevoie de aprox. 100 de licee pe foaie, ca sa fii sigura ca nu poti intra in a2a repartizare... am le-am pus pe toate :D vreo 300 si ceva :D toata lumea se mira...

 

Cred ca e cam tarziu pentru raspuns, dar eu m-as duce la liceul care imi e aproape de casa. Sigur ca daca ar fi liceul cel mai prost, nu...dar un liceu mediu eu zic ca e suficient. In fond, daca vrei sa inveti, inveti oriunde. Cunosc persoane care s-au mutat din Lazar sau Sava pe motiv ca e plin de seringi de droguri si teste de sarcina, iar profesorii nu isi mai dau deloc interesul. Bine ca daca e sa o luam asa, pe nicaieri nu isi mai dau profesorii interesul.

 

Astea se intampla pe la spate, si se intampla peste tot pentru ca "sunt la moda" in randul pustilor.

 

Nu chiar toate liceele au profil uman.

 

Dacă e vorba de mediile cu care s-a intrat,cred că Sf.Sava e cel mai bun din Bucureşti, la ora actuală,cel puţin aşa ştiu eu de la un elev de acolo,unde mai pui că şi Năstase,Iliescu şi Vadim l-au absolvit,cică :P .Mai ştiu şi de George Coşbuc,Tudor Vianu(ăsta nu ştiu dacă are uman,că e de informatică) şi Mihai Viteazul.Dar,Sonia.Cristina,cum de ai ajuns să

Editat de PunkY StylE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×