Sari la conținut
Forum Roportal
vasilica76

Ce este mai de pret in credinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor, daca tot se apropie sarbatoarea Pastelui ma gandeam sa propun o tema noua, Care este defapt adevarata credinta?? si nu ma refer la religie ci la ceea ce avem fiecare in suflet. Am intalnit o groaza de oameni care urla in gura mare ca postesc dar rautatea le tasneste pe gura. Chiar am intalnit oameni care postesc cum vor ei, cu orele, de exemplu chiar ieri am avut o discutie cu o prietena care imi zicea clar si raspicat ca nu e un pacat sa fumezi, ca ea tine post pana la o anumita ora din zi dupa care mai bea cate un cocteil si iese la distractii...Oare gresesc eu? Chiar sunt prea severa cu mine insami? Credeam ca a tine post inseamna sa fii mai iertator, mai bun cu cei din jur si intradevar sa nu mananci de dulce. Ce inseamna defapt sa fii credincios? Sa asculti de Cuvantul lui D-zeu care se gaseste in Biblie sau sa faci cum iti place si ceea ce crezi tu personal ca e bine? Astept parerile voastre..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor, daca tot se apropie sarbatoarea Pastelui ma gandeam sa propun o tema noua, Care este defapt adevarata credinta?? si nu ma refer la religie ci la ceea ce avem fiecare in suflet. Am intalnit o groaza de oameni care urla in gura mare ca postesc dar rautatea le tasneste pe gura. Chiar am intalnit oameni care postesc cum vor ei, cu orele, de exemplu chiar ieri am avut o discutie cu o prietena care imi zicea clar si raspicat ca nu e un pacat sa fumezi, ca ea tine post pana la o anumita ora din zi dupa care mai bea cate un cocteil si iese la distractii...Oare gresesc eu? Chiar sunt prea severa cu mine insami? Credeam ca a tine post inseamna sa fii mai iertator, mai bun cu cei din jur si intradevar sa nu mananci de dulce. Ce inseamna defapt sa fii credincios? Sa asculti de Cuvantul lui D-zeu care se gaseste in Biblie sau sa faci cum iti place si ceea ce crezi tu personal ca e bine? Astept parerile voastre..

 

Mai intai de toate cred ca ar trebui sa iti faci o ordine in idei, iar aici ma refer la ideile de baza in intelegerea Bibliei deci implicit a Cuvantului lui Dumnezeu. Lucrurile trebuiesc luate pe rand cu rabdare si multe intelepciune. Eu stiu ca dorinta fiecaruia este sa afle cat mai multe posibil, cat mai simplu si cat mai repede posibil. Tu ai adus in discutie in acea fraza mai multe lucruri deodata si este imposibil ca tot intr-o fraza sa primesti lamuriri la toate. Inainte de toate trebuie sa intelegi anumite "definitii" Biblice care definesc cu exactitate lucrurile de baza ale Scripturii. Deci pentru un inceput ar trebui sa aflii sau sa gasesti termenii exacti care definesc lucrrile neintelese de tine.

 

- Deci in primul rand definitia Credintei o gasasti ca si baza la Evrei 11:1

- Adevaratul post il gasesti la Isaia capitolul 58

- Trebuie sa faci o diferentiere clara intre denumirea de CRESTIN si cea de credincios. A fi crestin nu poate fi numit neaparat orisicine foloseste sau se foloseste de Cuvantul lui Dumnezeu. A fi credincios se poate intelege si in dreptul unui lumesc ce reprezinta lumea. Spre exemplu si un caine poate sa fie credincios stapanului sau. Deci ideea de credincios este legata de ideea de a sluji cuiva, insa acest lucru se poate extinde in afara ideii de Credinta.

- Trebuie sa iti faci o idee in definirea pacatului mai ales ca si baza, pacate care sunt descrise la Galateni cap.5 : 19-21, pacate ce duc la moarte si care de la bun inceput trebuiesc eliminate din viata unui crestin. Mai sunt si pacate ce nu duc la moarte, care intr-o anumita stare de credinta pot fi numite greseli. In dreptul ideii de pacat este o discutie mult mai extinsa.

Editat de adicel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai intai de toate cred ca ar trebui sa iti faci o ordine in idei, iar aici ma refer la ideile de baza in intelegerea Bibliei deci implicit a Cuvantului lui Dumnezeu. Lucrurile trebuiesc luate pe rand cu rabdare si multe intelepciune. Eu stiu ca dorinta fiecaruia este sa afle cat mai multe posibil, cat mai simplu si cat mai repede posibil. Tu ai adus in discutie in acea fraza mai multe lucruri deodata si este imposibil ca tot intr-o fraza sa primesti lamuriri la toate. Inainte de toate trebuie sa intelegi anumite "definitii" Biblice care definesc cu exactitate lucrurile de baza ale Scripturii. Deci pentru un inceput ar trebui sa aflii sau sa gasesti termenii exacti care definesc lucrrile neintelese de tine.

 

- Deci in primul rand definitia Credintei o gasasti ca si baza la Evrei 11:1

- Adevaratul post il gasesti la Isaia capitolul 58

- Trebuie sa faci o diferentiere clara intre denumirea de CRESTIN si cea de credincios. A fi crestin nu poate fi numit neaparat orisicine foloseste sau se foloseste de Cuvantul lui Dumnezeu. A fi credincios se poate intelege si in dreptul unui lumesc ce reprezinta lumea. Spre exemplu si un caine poate sa fie credincios stapanului sau. Deci ideea de credincios este legata de ideea de a sluji cuiva, insa acest lucru se poate extinde in afara ideii de Credinta.

- Trebuie sa iti faci o idee in definirea pacatului mai ales ca si baza, pacate care sunt descrise la Galateni cap.5 : 19-21, pacate ce duc la moarte si care de la bun inceput trebuiesc eliminate din viata unui crestin. Mai sunt si pacate ce nu duc la moarte, care intr-o anumita stare de credinta pot fi numite greseli. In dreptul ideii de pacat este o discutie mult mai extinsa.

Da intr-adevar ai dreptate, toate raspunsurile le gasim in Biblie, totusi am o nelamurire, la locul de munca am probleme cu colegele, nu ne intelegem, ele vorbesc tot timpul de moda unghii, haine ,culori la par, iar mie mi se pare ca exista si altceva mai important decat atat...ele postesc dar sunt barfitoare si rautacioase, din acest motiv nici nu prea vorbesc cu ele, m-am retras eu intr-un coltisor. Nu vreau sa fiu eu acea care judeca, din acest motiv si la locul de munca eu mi-am vazut de treaba mea si nu ma bagam in anumite discutii, acum ele ma catalogheaza ca si ciudata ,proasta si pur si simplu nu stiu cum sa ma descurc cu aceasta situatie...voi fi acceptata doar daca devin ca si ele. Ce trebuie sa fac mai ales ca vreau liniste la locul de munca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da intr-adevar ai dreptate, toate raspunsurile le gasim in Biblie, totusi am o nelamurire, la locul de munca am probleme cu colegele, nu ne intelegem, ele vorbesc tot timpul de moda unghii, haine ,culori la par, iar mie mi se pare ca exista si altceva mai important decat atat...ele postesc dar sunt barfitoare si rautacioase, din acest motiv nici nu prea vorbesc cu ele, m-am retras eu intr-un coltisor. Nu vreau sa fiu eu acea care judeca, din acest motiv si la locul de munca eu mi-am vazut de treaba mea si nu ma bagam in anumite discutii, acum ele ma catalogheaza ca si ciudata ,proasta si pur si simplu nu stiu cum sa ma descurc cu aceasta situatie...voi fi acceptata doar daca devin ca si ele. Ce trebuie sa fac mai ales ca vreau liniste la locul de munca.

 

Te inteleg perfect fiindca nu imi spui o noutate. Si eu am trecut prin astfel de momente la fel si sotia mea. Nu vreau sa par ca as fi deasupra altuia insa iti spun fara nici vreun fel de interes ci cu sinceritate eu fiind mai incercat in astfel de situatii, Dumnezeu mi-a dat puterea sa lupt. Acum acest lucru nu inseamna judecata. A spune cuiva parerea ta nu inseamna judecata, la fel poti spune si tu despre colegele tale ca te judeca. Ideea este ca fiecaruia ii este dat sa duca atat cat poate. Sunt mai multe lucruri de zis in legatura cu situatia ta. In primul rand, din punct de vedere biblic dar mai ales crestinesc se cunoaste faptul ca pe cine nu il incearca Dumnezeu, nu il iubeste. Insa Dumnezeu nu ii da celui pe care il iubeste mai mult decat stie EL ca poate sa "duca". Cui i se da mult i se cere mult iar cui i se da putin i se cere putin...Ia exemplul lui Iov care era un om DREPT inaintea lui Dumnezeu si de acea se ridica intrebarea, era normal ca ce i s-a intamplat lui sa i se intample pe masura dreptatii ??? La o prima vedere raspunsul ar fi nu. Insa cu siguranta se stie un lucru foarte important si primordial in viata unui crestin. Ce ii mai lipsea lui Iov, chiar daca acesta era drept ? oare nu SUFERINTA ? Suferinta este cheia mantuirii oricarui om care a apucat cu adevarat pe calea lui Dumnezeu ( nu ma refer neaparat la o suferinta fizica, ci de orice natura ar fi aceasta) Deci daca t-i se intampla acele lucruri nu intamplator t-i se intampla. oare Cristos trebuia sa sufere ?. Mai mult decat atat, uite ce spun urmatoarele versete :

 

Iar de suferă ca creştin, să nu se ruşineze, ci să preamărească pe Dumnezeu, pentru numele acesta. - 1 Petru 4;16

 

Pentru aceea, şi cei ce suferă, după voia lui Dumnezeu, să-şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
totusi am o nelamurire, la locul de munca am probleme cu colegele, nu ne intelegem, ele vorbesc tot timpul de moda unghii, haine ,culori la par, iar mie mi se pare ca exista si altceva mai important decat atat...

 

Bineinteles ca exista. Dar ce anume te impiedica sa iei si tu parte la discutiile lor ? Socializeaza,caci nu exista niciun pacat in asta. Be a woman.

 

 

la locul de munca eu mi-am vazut de treaba mea si nu ma bagam in anumite discutii, acum ele ma catalogheaza ca si ciudata ,proasta si pur si simplu nu stiu cum sa ma descurc cu aceasta situatie...m-am retras eu intr-un coltisor voi fi acceptata doar daca devin ca si ele. Ce trebuie sa fac mai ales ca vreau liniste la locul de munca.

 

Comunicarea este cheia succesului,nu refugiul in rugaciuni si acatiste. Sau ma rog,ce faci tu acolo,in "coltisorul" tau.

Uite,iti fac o comparatie: exista oameni care invata despre Hristos intr-un mod ciudat si penibil pentru ceilalti. Am cativa prieteni de acest gen si,sincer iti spun,imi provoaca rasul de fiecare data cand ii aud.

 

Ceea ce afirma ei acolo este,in majoritatea cazurilor,adevarat. Insa felul cum o fac este unul care se potriveste mai degraba circului ieftin decat unui cadru demn de o asemenea conversatie. De aceea sunt perceputi ca fiind lunatici,stupizi si fanatici.

 

Pe de alta parte,exista si persoane care vorbesc despre Biserica si despre Dumnezeu intr-un mod mai civilizat,mai modern,mai calculat,fara a cadea in ridicol. Adica chiar intelegi ceva si nu te prapadesti de ras dupa 2-3 fraze.

 

Este necesar ca Biserica sa evolueze simultan cu societatea.

 

 

Deci,fii o persoana moderna si sociabila. Poti sa mergi si la biserica pentru a te ruga,caci nu te impiedica nimeni sa faci asta, insa evita ca prin religie sau,dupa cum spuneai chiar tu,prin credinta pe care o ai in suflet, sa te transformi intr-o persoana stranie si bizara asa cum au facut-o multi.

Editat de -Iskander-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iskander pe de o parte ai dreptate insa dintr-un alt punct de vedere lucrurile trebuiesc privinte mult mai "finut", totul merge pana la un punct si aici sunt criterii biblice. Daca nu mergi pe aceste criterii biblice si inclini spre alte invataturi, risti ca fara sa iti dai seama sa te faci partas cu lumea. Ce ii spuneai tu la vasilica76, merge pana la un punct dupa care nu mai merge. Nu spune nimeni sa te rupi de societate, ar fi penibil si ai cadea in extrema, sa te socializezi iarasi este corect, insa nu uita un lucru ca satan ragneste ca un leu si se preface in inger de lumina...si trebuie avut in vedere si acest lucru deoarece el stie sa lucreze mai subtil decat omul si peste puterile omului. Omul nu trebuie sa fie sufletesc ci orice lucru trebuie gandit si trecut prin sita Cuvantului, deoarece taria caracterului crestinului sta in putere si in gandirea cu duhul si cu mintea.

 

Vasilica76, deci pentru inceput acum eu nu stiu exact situatia ta de la munca si relatia cu celelalte colege, insa, normal este ca intr-un prim pas cu blandete si smerenie este bine sa le aduci in discutie punctul tau de vedere, mai intai uman si pe urma treptat si biblic daca discutia lasa loc chiar si cu argumente biblice. De fapt a le instiinta ca ce fac ele nu este bine nu inseamna ca le judeci. Daca de la bun inceput discutia lasa loc in continuare unui dialog atunci mergi mai departe in discutie. Daca o parte din colege te va asculta in continuare continua-ti discutia doar cu acele persoane. Daca toate colegele, nu te asculta nici macar nu iti da importanta , in acest caz vei ajunge tot in situatia ignorantei, fiindca Biblia spune intradevar ca sa nu ne ferim de lume dar nici sa nu fim de parte cu ea altfel riscam sa ne facem partas lucrailor ei, iar criteriul biblic de departajare este : "...dupa o a doaua si a treia mustrare, departeaza-te de astfel de oameni...". De aceia spun ca situaiile sunt diferite, la fel ca si persoanele. Tu nu trebuie sa faci sa creada toate ca si tine si ca ce spui tu nu e bine pentru ele fiindca cui nu ii este dat sa inteleaga, oricum NU II ESTE DAT ! Daca o singura persoana iti da cel putin macar putina importanta atunci toata trairea ta si cat depinde de tine sa se canalizeze doar poe acea persoana. Fereste-te de un grup daca acesta in totalitate te ignora, aici ma refer in cazul tau din cate am inteles. In cazul acesta eu iti dau sfatul sa le ignori din punct de vedere BIBLIC, insa uman poartate ca atare, normal ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic, insa pana la un punct permisibil, pana cand se ajunge la partea duhovniceasca in discutie, cand nu se mai lasa loc de chestii umane. Deci poarta-te normal din punct de vedere uman si asa cum ele te ignora, eventual din punct de vedere biblic fa si tu la fel. O prima experienta duhovniceasca care ne invata Ap. Pavel este sa fim sireti ca serpii dar curati ca porumbeii si totodata in ideea de raportare fata de oameni, sa ne facem grec cu grecii, slabi cu cei slabi si tari cu cei tari. Insa nici nu te poti lasa "calcata in picioare", daca este batjocorit Cuvantul lui Dumnezeu iar in acest caz Biblia ne spune "...nu raspunde nebunului dupa nebunia lui, dar raspunde nebunului dupa nebunia lui..."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adicel, (w00t)

Vasilica, tot asta as spune si eu. Daca colegele tale de servici nu pot fi pentru tine un partener de dialog in probleme spirituale asta nu inseamna ca trebuie sa te indepartezi total de ele, poti interactiona cu ele la alte nivele, nu e musai sa discuti numai pe teme biblice cu ele. Legat de cum tin ele postul, daca chiar vrei sa le atragi atentia ca nu e bine cum il tin ele, ai putea sa o faci la modul ca atunci cand pomenesc ele de post si faptul ca il tin dar mai beau sau fumeaza, sau mananca dulce dupa ora cutare, tu sa le spui cat mai natural si sincer posibil ca tu nu tii asa, si sa le spui cum tii tu postul, si de ce il tii asa, de unde ai invatat sa il tii asa, dar fara sa incerci sa le dojenesti pe ele ca fac una sau alta, ca atunci chiar se inchide orice cale, ar putea simti ca le iei de sus. Prezinta-te pe tine si ce faci tu, nu le arata pe ele cu degetul, si atunci poate chiar vor dori sa iti urmeze exemplul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce are pret in ochii lui Dumnezeu? Ascultarea de El! Cel care asculta de El are casa zidita pe Stanca, vin furtunile si casa ramane tot in picioare!

Fii plina de dragoste fata de toti oamenii fiindca aceasta este o porunca a lui Dumnezeu, in acelasi timp prezintale voia lui Dumnezeu fata de post si fata de trairea lor pe acest pamant. Facand-o cu dragoste si aratandu-le prin viata ta ca Isus locuieste in inima ta, cu siguranta ca acele colege vor fi niste suflete castigate pentru cer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce are pret in ochii lui Dumnezeu? Ascultarea de El! Cel care asculta de El are casa zidita pe Stanca, vin furtunile si casa ramane tot in picioare!

Fii plina de dragoste fata de toti oamenii fiindca aceasta este o porunca a lui Dumnezeu, in acelasi timp prezintale voia lui Dumnezeu fata de post si fata de trairea lor pe acest pamant. Facand-o cu dragoste si aratandu-le prin viata ta ca Isus locuieste in inima ta, cu siguranta ca acele colege vor fi niste suflete castigate pentru cer.

 

Frumoase cuvinte...., dar ce te faci in cazul Vasilicai, te-ai pus putin in locul ei in situatia ei ? Oare crezi ca aceste cuvinte de aici ar putea fi folositoare intr-un dialog direct fata de colegele ei ? Crezi ca pot fi folositoare in orice situatie ? Si daca acestea nu vor dori sa te asculte ? :P: Cum te raportezi intr-o situatie in care ai primi raspunsul, du-te dom'le cu dragostea ta de aici... (w00t)

Editat de adicel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×