Sari la conținut
Forum Roportal
gabone77

Plecare peste hotare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Urmeaza sa plec peste 3 sapt in afara. Am mai fost plecat pana acum cu masina in Bulgaria si prin tara. Am avut probleme o perioada cu anxietatea si agorafobia. Cert e ca odata cu plecarea asta parca s-au declansat rotitele in mine, parca sunt blocat si efectiv mi-e cam teama. O sa plec cu avionul cam 1500 km si cu trenul vreo 200 undeva in Orientul Mijlociu. Ma gandeam ca poate sa imi dati un sfat ceva, eu unul sunt cam dependent de masina mica, nu am mai mers cu ratb sau metrou de multa vreme si atunci nu imi era prea ok, acum trebuie sa fac toate astea si aprca am un blocaj. Cum as putea sa trec peste astea? Probabil ca odata ce ma voi sui voi vedea cum e, dar vreau sa imi fie cat mai usor, nu o corvoada. Practic anxietatea asta anticipatorie ma face sa am nod in gat si genunchii moi... Ceva sfaturi guys? (w00t)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(w00t)

 

Glumesti ? :P:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sau nu

anxietatea resimtita poate fi doar domolita prin ratiune, nu eliminata total

dar recunosc, e un pas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma lasi pe mine sa ma duc io in locul tau, scapi instantaneu de astea.

 

omule.....what's your problem? emotiile astea sunt perfect normale si nu le vei mai avea doar atunci cand vei face naveta intre romania si orientul mijl.

 

hai zi, ma pot duce eu in locul tau? ca eu n-am emotii si nici nu ma tem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da e drept dar nu ma asteptam ca dupa atata timp sa resimt de parca nu as fi invatat nimic. practic cand am pus la punct tot m-a cuprins un val de adrenalina si trairi in sens negativ. cand am avut practic avionul rezervat, hotel si toate cele parca micul demon cu care m-am confruntat prima data s-a desfasurat la fel, parca eram prima data, aveam primul atac de panica si nu stiam ce e cu mine de ce ma simt asa. cred ca asta ma deranjeaza cel mai mult, mai ales ca am facut progrese serioase. de vrut si eu vreau sa ma duc dar parca ma vad in avion sau peste 2000 km cum ma panichez pe acolo. ce-i drept disput aceste ganduri dar parca nu e asa de usor ca pana acum, iar efectele benefice ale gandirii pozitive si rationale parca isi fac cam greu aparitia. si e stupid ca na am o varsta, niste experiente, niste chestii acumulate iar eu ma simt in situatia asta deparca sunt un copil de 5 ani pierdut de ma-sa in obor. si da, constientizez ca au fost atatea situatii in care m-am descurcat super, in care poate altii nu reuseau si de care imi faceam atatea temeri. probabil trebuie sa imi iau elan si sa ma sui in avion si dupa aia vad eu parcurs ca dracul nu e asa de negru. probabil cel mai tare ma sperie gandul ca voi fi intr-o tara straina 8 zile plimbandu-ma pe acolo cand eu sunt dependent de masina aici, si ma gandesc ca eu chiar daca voi trece cu brio, ar fi totul asa de dificil, incat ar fi un calvar, nu o distractie toate astea.

Nu este relevant ce te asteptai sa fie.

Toate sentimentele parazite invatate de-a lungul timpului, nu pot dispare peste noapte. De asta trebuie sa fi constient. Insa acum poti sa le inlocuiesti.

Nu este cazul sa iti rememorezi ce neajunsuri sunt acolo( gen...lipsa masinii, etc). Le cunosti, le accepti si cu asta basta.

Ti-am spus, era de asteptat sa mai ai niste trairi neOk si acum, in fond, sentimentele sunt spontane, iar reeducarea lor nu apare peste noapte.

Apoi, solutiile se cauta pe masura ce apar efectiv problemele, nu se cauta solutii la ceea ce ne imaginam ca ar putea constitui o situatie problematica.

 

sau nu

anxietatea resimtita poate fi doar domolita prin ratiune, nu eliminata total

dar recunosc, e un pas

La tine reflectia e fara ratiune?

Pentru ce simti nevoia sa contrazici ce am zis?

Am spus ca e nevoie de reflectie ( adica sa gandeasca). Gandirea implica rationament. Sau tu ai obicei sa gandesti irational, cand cauti solutii?! (w00t)

Reflectia chiar POATE ELIMINA TOTAL SENTIMENTELE PARAZITE. Mai citeste carti de specialitate.

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, numai prin reflectie, poti scapa de anxietatea resimtita. Judeca realistic situatia...fara nici o presupunere de genul: "da, dar daca...". Ai facut terapie si deja cunosti ceva mai mult. In caz de simti nevoia, repeta-ti argumentele de cate ori simti ca este necesar.

Sti ca trebuie sa pleci, ca vei calatori cu avionul si trenul, bun, asta este situatia data.

In caz de nu exista alte solutii( genul....renunt sau ma teleportez), accepti, fara sa dezvolti atac de panica sau altceva. Este firesc sa ai emotii, data fiind situatia ta anterioara. Insa atunci era inainte sa devii constient de anume situatii.. Acum traiesti altfel si poti sa gandesti obiectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da e drept dar nu ma asteptam ca dupa atata timp sa resimt de parca nu as fi invatat nimic. practic cand am pus la punct tot m-a cuprins un val de adrenalina si trairi in sens negativ. cand am avut practic avionul rezervat, hotel si toate cele parca micul demon cu care m-am confruntat prima data s-a desfasurat la fel, parca eram prima data, aveam primul atac de panica si nu stiam ce e cu mine de ce ma simt asa. cred ca asta ma deranjeaza cel mai mult, mai ales ca am facut progrese serioase. de vrut si eu vreau sa ma duc dar parca ma vad in avion sau peste 2000 km cum ma panichez pe acolo. ce-i drept disput aceste ganduri dar parca nu e asa de usor ca pana acum, iar efectele benefice ale gandirii pozitive si rationale parca isi fac cam greu aparitia. si e stupid ca na am o varsta, niste experiente, niste chestii acumulate iar eu ma simt in situatia asta deparca sunt un copil de 5 ani pierdut de ma-sa in obor. si da, constientizez ca au fost atatea situatii in care m-am descurcat super, in care poate altii nu reuseau si de care imi faceam atatea temeri. probabil trebuie sa imi iau elan si sa ma sui in avion si dupa aia vad eu parcurs ca dracul nu e asa de negru. probabil cel mai tare ma sperie gandul ca voi fi intr-o tara straina 8 zile plimbandu-ma pe acolo cand eu sunt dependent de masina aici, si ma gandesc ca eu chiar daca voi trece cu brio, ar fi totul asa de dificil, incat ar fi un calvar, nu o distractie toate astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(w00t)

 

Glumesti ? :P:

pe mine ma intrebi?

 

nu, eu nu glumesc deloc. daca-mi da biletu de avion si tren si restul, in seara asta plec

 

cu avionu am mai zburat, cu trenurile la fel, departe hat fusei, asa ca......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este relevant ce te asteptai sa fie.

Toate sentimentele parazite invatate de-a lungul timpului, nu pot dispare peste noapte. De asta trebuie sa fi constient. Insa acum poti sa le inlocuiesti.

Nu este cazul sa iti rememorezi ce neajunsuri sunt acolo( gen...lipsa masinii, etc). Le cunosti, le accepti si cu asta basta.

Ti-am spus, era de asteptat sa mai ai niste trairi neOk si acum, in fond, sentimentele sunt spontane, iar reeducarea lor nu apare peste noapte.

Apoi, solutiile se cauta pe masura ce apar efectiv problemele, nu se cauta solutii la ceea ce ne imaginam ca ar putea constitui o situatie problematica.

 

 

La tine reflectia e fara ratiune?

Pentru ce simti nevoia sa contrazici ce am zis?

Am spus ca e nevoie de reflectie ( adica sa gandeasca). Gandirea implica rationament. Sau tu ai obicei sa gandesti irational, cand cauti solutii?! (w00t)

Reflectia chiar POATE ELIMINA TOTAL SENTIMENTELE PARAZITE. Mai citeste carti de specialitate.

prin reflectie elimini total teama???????

NU

teama tine de natura umana si nu numai

nu topul de carti rasfoite conteaza, ci ce pricepi din ele!

daca poti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da e drept dar nu ma asteptam ca dupa atata timp sa resimt de parca nu as fi invatat nimic. practic cand am pus la punct tot m-a cuprins un val de adrenalina si trairi in sens negativ. cand am avut practic avionul rezervat, hotel si toate cele parca micul demon cu care m-am confruntat prima data s-a desfasurat la fel, parca eram prima data, aveam primul atac de panica si nu stiam ce e cu mine de ce ma simt asa. cred ca asta ma deranjeaza cel mai mult, mai ales ca am facut progrese serioase. de vrut si eu vreau sa ma duc dar parca ma vad in avion sau peste 2000 km cum ma panichez pe acolo. ce-i drept disput aceste ganduri dar parca nu e asa de usor ca pana acum, iar efectele benefice ale gandirii pozitive si rationale parca isi fac cam greu aparitia. si e stupid ca na am o varsta, niste experiente, niste chestii acumulate iar eu ma simt in situatia asta deparca sunt un copil de 5 ani pierdut de ma-sa in obor. si da, constientizez ca au fost atatea situatii in care m-am descurcat super, in care poate altii nu reuseau si de care imi faceam atatea temeri. probabil trebuie sa imi iau elan si sa ma sui in avion si dupa aia vad eu parcurs ca dracul nu e asa de negru. probabil cel mai tare ma sperie gandul ca voi fi intr-o tara straina 8 zile plimbandu-ma pe acolo cand eu sunt dependent de masina aici, si ma gandesc ca eu chiar daca voi trece cu brio, ar fi totul asa de dificil, incat ar fi un calvar, nu o distractie toate astea.

Nu stiu daca tie ti-e teama cel mai mult de faptul ca iti lipseste masina.............Iti ofera siguranta, confort si libertate de miscare. ok.

Dar la fel , metroul , busul, etc. De avion nu ti-e teama in mod clar, nu-i asa? Ca esti inchis acolo, ca nu ai nici un control asupra eventualelor evenimente.

Atunci eu cred ca te temi de.........penibil. Esti in metrou sau in tren sau in alt mijloc de transport si faci o criza de panica............Inima iti bate repede, tremuri, nu poti respira, simti ca o sa cazi...................Ti-e teama ca lumea se va uita la tine, ca te vor judeca sau ca vor rade...............Ti-e teama ca vei pierde controlul asupra propriei persoane?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×