Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Semne,caractere.....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiam faza cu charmap dar nu am studiat incat sa observ semnul ala! :D

Asa deci!

 

 

Aceste caractere unicode sunt predefinite si intelese de mess,word pad,microsoft word..etc.? Sau se mai pot "crea"(forme..figuri....chestii)altele cu un anumit program.....incat daca le copiem in mess de exmplu si sa fie interpretate corect?

Eu cunosc doar programe creatoare de font,insa daca le copiez in mess nu apar precum fontul creat...

Totusi am intalnit pe mess si inimioare...la massuri.....colorate.....acestea nu cred ca se gasesc in character map....

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.

Emoticon-urile din YM nu au legatura cu Unicode.

Nu ma refeream la emoticonuri, nu au nicio legatura cu caracterele.

Ma refeream la ♥ ♥ ♥

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unicode e standardizat. Nu creezi nimic.

Emoticon-urile din YM nu au legatura cu Unicode.

Scopul Unicode este sa permita folosirea de caractere din majoritatea limbilor folosite.

Daca cineva vrea sa scrie in limba japoneza, de exemplu, nu va folosi setul de caractere ASCII, ci va folosi caractere Unicode si unul din sistemele de encoding (cele mai folosite fiind UTF-8 si UTF-16).

Editat de astan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Altfel spus...

 

La inceputul utilizarii computerului s-a definit un set de caractere care sa poata fi reprodus vizual pe orice computer. Primul set de acest gen s-a numit ASCII si cuprindea 256 de caractere din care o mare parte printabile iar altele serveau la diverse functii. De exemplu afisarea caracterului 65 rezulta cu aparitia pe monitor a literei A, 66 era B samd... literele mici erau de pe la 92 in sus parca... dar cele pana la 31 erau niste functii. De exemplu "afisarea" caracterului 7 producea un sunet in speaker-ul PC-ului, 9 e TAB, 10+13 erau ENTER etc. Acest set de caractere cuprindea si cateva caractere cu diacritice, dar nu multe si cu siguranta nu pe toate.

 

Din acest motiv si odata cu raspandirea tot mai mare a PC-urilor, a fost nevoie de noi si noi caractere. O solutie ar fi creerea de fonturi noi, dar e un impediment sa tot schimbi fonturile pentru a scrie un text... in plus, cand trimiti textul la o persoana care nu are acel font, va avea un text plin de simboluri de neelucidat. Asa ca era nevoie de o alta abordare... adica un alt standard de afisare a caracterelor. Asa a aparut UTF-8, UTF-16 si apoi Unicode.

 

Unicode nefiind un font ci un intreg sistem de caractere cu cu peste 100.000 de caractere, e nevoie de suport atat in sistemul de operare cat si in softul cu care lucrezi. Messenger-ul spre bucuria noastra suporta asa ceva. O lista comprehensiva, daca ai rabdare, gasesti aici :

 

http://unicode.org/charts/

 

Caractere mai interesante gasesti (si) aici :

 

http://www.freecodesource.com/index.php?pa...odes/characters

http://www1.tip.nl/~t876506/UnicodeDisplay.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am lamurit! Tot ce aveam nevoie era chestia ca aceste caractere si semne sunt predefinite, si nu se mai pot crea altele incat sa le inteleaga orice calculator. Eu nu credeam ca acele semne(trefla,inimioare,sageti...etc.) sunt in Unicode!

 

Multumesc :crazy: :cry:

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×