Sari la conținut
Forum Roportal
madalina _

Hipoacuzie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor!

Sunt noua pe acest forum, l-am gasit cautand ceva cu google, si m-am bucurat sa aflu de existenta lui. Imi pare rau pentru ca suferinta este cea care v-a adunat laolalta dar am fost foarte placut surprinsa sa intalnesc aici o adevarata famile si va doresc absolut la toti sa iesiti invingatori in lupta cu boala!

Poate problema mea o sa vi se para minora, dar este problema mea care imi distruge de catva ani buni confortul psihic si care normal, se agraveaza cu trecerea anilor. Ma confrunt cu o deficienta de auz, am fost diagnosticata cu ani in urma cu 'Hipoacuzie de perceptie, bilaterala, cu cadere pe inalte' in urma unui consul la medicul Traian Ataman din Bucuresti. Am urmat timp de un an un tratament cu B-uri si Tanakan dupa care am repetat audiograma. Tratamentul nu a dat nici un fel de rezultate. Medicul mi-a spus ca ar incerca niste punctii, dar necesitau spitalizare...responsabilitatile pe care le aveam in familie in perioada aceea nu mi-au permis acest lucru, nu am facut punctiile, de fapt de atunci nu am mai facut nimic, recunosc. Ma ingrozesc cand toate materialele pe care le citesc despre aceasta deficienta ma conduc spre un aparat auditiv...nu vreau, nu inca, poate mai tarziu...Nu sunt tanara, dar mai am 10 ani pana la pensie si ma descurc din ce in ce mai greu la birou, este un handicap iar eu sunt si asa o fire destul de timida...De aceea scriu pe acest forum si indraznesc sa va intreb, cunoaste cineva un remediu naturist pentru imbunatatirea calitatii auzului? Ma poate ajuta cineva?

Va multimesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor!

Sunt noua pe acest forum, l-am gasit cautand ceva cu google, si m-am bucurat sa aflu de existenta lui. Imi pare rau pentru ca suferinta este cea care v-a adunat laolalta dar am fost foarte placut surprinsa sa intalnesc aici o adevarata famile si va doresc absolut la toti sa iesiti invingatori in lupta cu boala!

Poate problema mea o sa vi se para minora, dar este problema mea care imi distruge de catva ani buni confortul psihic si care normal, se agraveaza cu trecerea anilor. Ma confrunt cu o deficienta de auz, am fost diagnosticata cu ani in urma cu 'Hipoacuzie de perceptie, bilaterala, cu cadere pe inalte' in urma unui consul la medicul Traian Ataman din Bucuresti. Am urmat timp de un an un tratament cu B-uri si Tanakan dupa care am repetat audiograma.

 

Buna Ciuta!

Iti raspund intrucat si eu ma confrunt cu o pierdere de auz de multi ani, la mine in familie tatal meu suferind si el de tanar de o astfel de problema. Stiu asadar cat de sacaitor este acest lucru. Desi precizezi ce fel de problema ai, si amintesti ca ai facut o audiograma si ca ai probleme cu

Editat de Cela
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc mult pentru raspuns Cela si ma bucur ca te-am intalnit. Postul tau a fost si ca un dus rece pentru mine, o invitatie sau un imbold in a privi mai cu maturitate si obiectivitate problema si iti multumesc pentru asta.

Am cautat si am gasit audiograma facuta la Bucuresti, este facuta in urma cu 9 ani, aveam 39 de ani atunci, acum am 48. Diagnosticul scris de medic este 'Surditate tip perceptie ( cadere doar pe acute) Acufenie(siptom dominant) " si da, asa s-a exprimat atunci medicul ca ar fi o hipoacuzie datora varstei. Am studiat-o putin si iti pot spune ca pierderea de auz masurata atunci era de 45dB, la ambele urechi, prezenta la frecvente mai mai de 1000 Hz. Cine stie cat o fi evoulat de atunci? Am sa incerc sa fac chiar saptamana aceasta o alta audiograma la un laborator si am sa-ti scriu rezultatele obtinute si daca vei vrea o sa mai tinem legatura. Nu stiu sa-ti spun despre ce punctii era vorba, doctorul Ataman era foarte solicitat si era practic imposibil de abordat pentru o discutie in care sa poti obtine niste amanunte.

Si eu lucrez intr-un mediu de liniste dar nu disting ce spun persoanele aflate la o distanta mai mare de 2-3 metri de mine. Aud ca spun ceva dar nu inteleg ce spun. Trebuie sa privesc spre persoana care vorbeste ca sa ma ajut de cititul pe buze dar nici asa nu reusesc sa inteleg mare lucru. Mai bine ma ridic de pe scaun si ma apropii de cel in cauza....La telefon ma descurc inca bine, aud, nu mi s-a intamplat sa nu inteleg vorbirea cuiva, doar daca este prea mult zgomot in jurul meu, de exemplu in trafic.

Am sa revin dupa ce o sa am un nou rezultat, iti multumesc inca o data pentru raspuns si pentru sfaturile tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am cautat si am gasit audiograma facuta la Bucuresti, este facuta in urma cu 9 ani, aveam 39 de ani atunci, acum am 48. Diagnosticul scris de medic este 'Surditate tip perceptie ( cadere doar pe acute) Acufenie(siptom dominant) " si da, asa s-a exprimat atunci medicul ca ar fi o hipoacuzie datora varstei. Am studiat-o putin si iti pot spune ca pierderea de auz masurata atunci era de 45dB, la ambele urechi, prezenta la frecvente mai mai de 1000 Hz.
Esti exact in situatia inversa fata de a mea, caci la mine pragul de 1000 Hz separa zona de pierdere mai mare, care este situata la frecvente mai mici de 1000 Hz, de zona de pierdere mai mica, situata la frecvente mai mari de 1000 Hz. La mine, complicatia este ca totusi curba (mai exact linia fr Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cela,iti scriu foarte in graba dar am sa revin.... nu am reusit sa fac audiograma saptamana asta, am pierdut putin timp sa ma informez despre locul unde as putea sa fac o astfel de analiza, insotita si de o consultatie, in orasul in care locuiesc. Mi-am facut o programare pentru saptamana viitoare, asa ca deocamdata nu am noutati. In masura in care ai timp, m-ar interesa sa-mi trimiti graficul acela de care mi-ai spus, trebuie sa fie interesant. M-am uitat putin pe net si la protezele auditive, sunt destul de scumpe, eu nu pot sa-mi permit deocamdata, nu ma tine buzunarul, dar am inteles ca exista si posibilitatea inaintarii unui dosar de solicitare a compensarii acordate de Casa de Asigurari pentru Sanatate, care compenseaza o suma fixa....

Iti multumesc mult pentru tot ce mi-ai scris, am sa revin cu amanunte saptamana viitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu rezultatul audiogramei. Lucrurile s-au mai inrautatit cum era si de asteptat. Audiograma tonala liminara indica o hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala cu pierdere....medie a scris medicul, desi pierderile de auz masurate sunt de -70 dB, respectiv -75 dB, tot la frecvente mai mari de 1000 Hz. Audiograma vocala insa nu este deloc in concordata cu cea tonala, vad ca nu scrie aici pe rezultat nici un procent, dar eu am auzit, am inteles si am reprodus aproape toate cuvintele din lista( cu exceptia a un, respectiv doua cuvinte, cele rostite la intensitatea cea mai mica). Daca dupa ce a vazut audiograma tonala liminara medicul a inceput sa-mi povesteasca despre protezele audive, cum sa fac, cam cat costa, ce mi-ar recomnda, etc...dupa ce am facut-o si pe cea vocala s-a exprimat categoric ca nu mi-ar recomanda o protezare auditiva.... nu inca! Nu mi-a dat nici un tratament, mi-a recomandat un consult neurologic, banuieste ca ca ar fi vorba si de concentrare.... Urmeaza sa fac si consultul neurologic, sa vedem....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata mai jos unul din grafice; exista mai multe, insa acesta este cel mai complet.

 

http://www3.sympatico.ca/ws7n/AG.JPG

 

(Vei putea accesa acest site de mai sus, pana pe 30 noiembrie 2005, caci de la acea data imi schimb furnizorul de acces la internet, si voi reveni, daca e cazul, cu o noua adresa unde poti gasi poza)

 

Il gasesti si la adresa originala, anume http://www.hdhearing.com/Learning/Part2.htm unde se gasesc si multe explicatii utile.

Merita citit acest site; la http://www.hdhearing.com/Learning/Part4.htm gasesti explicatii referitoare la ce inseamna o pierdere de 10, 20, 30 dB in ceea ce priveste inteligibilitatea functie de distanta de la o sursa de vorbire.

 

Un alt site cu astfel de grafice, unde sunt si comentarii de cazuistica cred, este http://www.earinfo.com/Howread/linkaud4.html

http://www.earinfo.com/Howread/howread7.html

http://www.earinfo.com/howread1.html

 

70 si 75 dB pierdere, inseamna mult! Dupa cele mai multe sistematici ale pierderii de auz, astfel de valori sunt categorisite ca "pierderi severe de auz".

Faptul ca totusi nu ti s-a recomandat o proteza auditiva, s-ar explica prin bunele rezultate la testul de inteligibilitate a vorbirii. Cu doar 1, 2 cuvinte ratate, e normal ca acesta nu iti recomanda inca un aparat!

Cam acelasi rezultat cred ca am obtinut si eu.

 

Stiu din proprie experienta totusi, cat de greu este sa auzi insa sa auzi doar de aproape.

De ex., pentru mine, este nesuferit ca ai mei copii sa vorbeasca, adresandu-mi-se in soapta in casa, dintr-un motiv, sa zicem ca doarme cineva intr-o incapere in care ne aflam . . . . Pur si simplu nu inteleg nimic! Asta ma enerveaza . . . . de aceea cer ca toata lumea sa mi se adreseze cu orice pret, cu voce tare (normala), daca chiar trebuie neaparat sa mi se adreseze, daca nu respecta acest consemn, mai bine sa taca!

In plus, la mine urechea este foarte sensibila la rece. Nu rareori mi se intampla sa remarc o scadere a calitatii auzului in perioade in care sunt un pic racita, inflamata, sau nu stiu cum sa numesc acea stare. Medicii, de fiecare data cand am apelat la ei, mi-au spus ca nu am nimic deosebit. Uneori, rareori, au gasit o otita.

Pentru moment lucrurile par a fi acceptabile pentru noi. Ceea ce ma intristeaza si infricoseaza, este spectrul sumbru al unui moment in care nu voi mai putea auzi nici macar daca voi utiliza o proteza. De sperat ca e departe momentul ala . . . :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da Cela, lucrurile par inca acceptabile pentru noi iar perspectiva e sumbra intradevar... de fapt, daca vom ajunge la momentul acela, in care nu vom mai putea auzi deloc, depinde si de cat de mult vom trai! Glumesc desigur, fac haz de necaz, nu mi-o lua in nume de rau! Iti doresc ani multi si fericiti....

Si eu am impus aceeasi regula in casa, sa mi se vorbeasca cu intensitate normala, niciodata in soapta....copii imi respecta regula, si sotul meu, dar pe el il inteleg cel mai greu pentru ca are un stil de a suiera vorbele, parca ii este lene sa deschida gura, mereu ma ciondanesc cu el pe tema asta. Pe tema asta si pe cea a aparatului de radio din bucatarie pe care il fixeaza la un volum care mie efectiv imi produce rani pe creier. Daca exista un prag al discomfortului auditiv, si exista, am citit undeva, la mine acest prag este foarte coborat. Si iar mi se pare contradictoriu, dar asa este, pe mine ma deranjeaza, ma irita efectiv, zgomote care pe cei cu auzul bun nu par sa-i deranjeze deloc...

Nu stiu ce sa zic, de ce medicul mi-a scris hipoacuzie medie, sigur ca da, ai dreptate, pierderea de auz se incadreaza la o hipoacuzie severa.

Mi-a facut tare bine dialogul cu tine, si sper sa il continuam, sa ne mai scriem din cand in cand; esti foarte bine documentata si privesti cu maturitate problema, m-ai facut sa nu mai fiu nici eu atat de inspaimantata. Am vizitat link-urile pe care mi le-ai trimis, este un material interesant, datorita tie stiu si eu mai multa acum despre aceasta afectiune.

Cand am deschis acest topic pe forum , nu eram pregatita sa accept dar stiam, intelesesem deja ca nu exista tratament medicamentos sau chirurgical pentru hipoacuzia neurosenzoriala si ca este un proces evolutiv... totusi, revin, tu esti mult mai documentata ca mine si de aceea te intreb, chiar nu putem face nimic ca sa stopam sau macar sa incetinim acest proces ?

 

Iti doresc numai bine si am sa revin dupa ce fac si consultul neurologic, asta va fi abia saptamana viitoare...cu rezultatul am sa merg inapoi la ORL, sa vedem ce-mi mai spune medicul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Am citit acest topic cu mare curiozitate. Sunt de meserie audiolog si am "la activ" peste 7 ani de experienta in domeniul protezarii auditive.

Doamna [cela], aveti destul de multe notiuni referitoare la pierderea de auz, dar aceste cunostinte se pare ca provin din articole disparate. Multe din afirmatiile dumneavoastra au un fundament real dar concluzii total gresite. Va rog sa nu va suparati pe mine, vreau doar sa va lamuresc despre ce este vorba, pentru ca domeniul protezarii auditive nu este nici al vecinului, nici al medicului orl-ist, este strict al audiologului. Asta mi-e meseria!

Doamna [ciuta], sa stiti ca destul de putine pierderi de auz evolueaza spre cofoza (pierderea totala a auzului) si atunci in cazuri exceptionale si nefericite. Nu e dracul chiar asa de negru !

Nu vreau sa caut si sa corectez fiecare presupunere incorecta a dumneavoastra, pentru ca nu e cazul.

V-am scris pentru ca am realizat ca sunteti intr-o situatie dificila in care cat mai multe amanunte v-ar ajuta enorm in luarea deciziei corecte.

Foarte multi oameni poarta aparate auditive si ajutorul oferit de acestea le-a redat un trai linistit. Pentru pierderea "in panta" pe frecventele inalte, un aparat auditiv digital, eventual intraauricular, ar fi cel mai recomandat. Asta este doar o parere preliminara, bazata pe datele furnizate de dumneavoastra aici.

 

Daca doriti sa ma intrebati mai multe, va rog sa nu ezitati. Am un cabinet in Bucuresti si va pot invita sa discutam situatia dumneavoastra si ce variante ati avea (consultul este gratuit, fara alte obligatii din partea dumneavoastra, dar mai multe amanunte va voi da la cerere, deoarece scopul meu nu este sa-mi fac reclama ascunsa pe site).

 

O seara buna va doresc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit dark_light ! Ma bucur mult ca ai intervenit ! Pot sa ma consider norocoasa ca v-am intalnit, intai pe Cela, apoi pe tine!

Da, sunt dezorientata si inspaimantata, ai inteles foarte bine. Orice sfat imi este de folos, cu ata mai mult unul avizat... sunt total nemultumita de consultatia pe care am facut-o aici. Nu cred ca voi continua investigatiile si in nici un caz nu voi lua decizii impreuna cu medicul la care am fost. Nu sunt din Bucuresti, cred ca ai citit asta, dar am drum peste doua trei saptamani, nu stiu inca sigur cand, dar daca iti mentii propunerea cu consultatia, am sa iau in preajma plecarii mele legatura cu tine si daca va fi posibil, mi-ar face deosebita placere si as fi tare bucuroasa sa ne intalnim.

Sunt in criza de timp acum si nu pot sa scriu mai mult dar am vrut sa-ti raspund, ca sa stii ca interventia ta nu a ramas fara ecou si ca sunt foarte interesata de un dialog.

Am sa revin, numai bine si iti multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×