Sari la conținut
Forum Roportal
haiducul

Ajutor !

Postări Recomandate

Buna.Am o mare rugaminte la voi. Nu cunosc pe nimeni care se pricepe la calculatoare si va rog pe voi sa imi spuneti ce parere aveti de urmatorul sistem pe care l-am facut si pe care as dori sa il achizitionez:

1.AMD ATHLON 64 +2800;S754

2.MB ASUS K8N

3.MEMORIE KINGMAX 256 Mb PC 3200

4.PV ASUS ATI RADEON 9550GE/TD;128 Mb;128bit

5.HDD WD 80GB/7200rpm;8Mb

6.COMBO ASUS

7.FDD

8.PLACA SUNET GENIUS 5.1

9.CARCASA 400W

10Tastatura+mouse

11.Monitor CRT

E bun? Sunt compatibile piesele intre ele? Se poate schimba vreo piesa cu ceva mai bun si mai ieftin ?Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul il pot folosi si la jocuri ? Merge o carcasa de 350 W in locul celei de 400 W ? Ma costa in jur 2.100 RON.Merita banii ?Sau pot lua ceva mai bun la acelasi pret ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sistemul il pot folosi si la jocuri ? Merge o carcasa de 350 W in locul celei de 400 W ? Ma costa in jur 2.100 RON.Merita banii ?Sau pot lua ceva mai bun la acelasi pret ?

ATENTIE......eu lucrez in domeniu si la firma avem carcase cu surse de 350 de w..dar acei 350 sunt REALI....si face mai bine fatza sursa aia de 350 w (producator...Micase)decat alta de 400 de w,sincer cu cele de care iti spuneam de 350 nu am avut probleme sa ne vina inapoi ca sau ars ..decat f rar..pe cand cele de 400....

Acuma vezi tu ce faci..si ce gasesti...

O Carcasa de care iti spuneam eu...cu o sursa 350 Micase la noi e la 1.350.000....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pretul unei carcase de firma incepe de pe la 2 mil jumate.

 

Este adevarat o carcasa de firma merita bani daca nu vrei sa iti asumi riscul de ati arde componentele interne ale PC-ului in cazul in care se arde sursa si in plus la o sursa de firma de 350 W aceasta valoare de 350 W este valoarea pe care o da sursa in mod normal de functionare, pe cand la o sursa "noname" 350 W inseamna valoare maxima la care poate ajunge.

Pentru cei ce vor o carcasa de firma le recomand una din urmatoarele firme: Chieftec, Antec, Thermaltake, Enermax. Preturile la ele este destul de piperat, da cand ai bagat bani frumosi in componentele calculatorului parca nu-ti vine sa ai incredere intr-o sursa noname.

Am auzit destule cazuri in care sursele noname au prajit la propriu calculatorul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda... pai o sursa buna se alege cu cantarul :evil:

 

Adica e un rationament destul de simplu... o sursa no name are transformarea de curent pe baza de tiristoare... pe cand o sursa de renume transforma prin transformatoare...

 

Un tiristor are 20g, un transformator cam 200g ...

 

Tiristorul pusca cel mai ades unind contactele sale interne... unui transformator nu prea i se mai ard firele de ceva ani de zile incoace dar daca i s-ar arde ar ramane fara curent secundarul... in plus sursele ce se respecta au supravegherea tensiunilor la iesirea din sursa pe fiecare canal... cele no-name au o protectie generala pe linia de 12 v care e fix un mare fas... e ca siguranta de protectie dintr-un aparat care cel mai adesea se arde dupa ce aparatul si-a incasat deja socul de curent...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×