Sari la conținut
Forum Roportal
cris40

Va rog ajutor pentru alegere rasa

Postări Recomandate

Pentru ca suntem o familie care urmeaza sa se mute la o casa cu curte, am dori sa achizitionam un caine de curte, in special pentru baiatul nostru de 11 ani care isi doreste foarte mult unul. Mentionez ca nici eu si nici sotul meu nu am mai avut caine de foarte multi ani, in special pentru ca situatia locativa si familiala nu ne-a permis sa ne ocupam de unul deci suntem cam incepatori.

Nu as vrea sa facem o alegere bazata doar pe preferinta pentru aspectul fizic al catelului, as vrea sa alegem in mod responsabil un caine care sa se adapteze la conditiile de curte, sa nu scape de sub control cand va creste, sa nu moara otravit de vecini din cauza agresivitatii sau sa se imbolnaveasca.

Cu alte cuvinte as vrea un caine de talie medie - mare, bun pentru paza dar fara a avea un temperament agresiv, care sa nu necesite o intretinere foarte complicata (stiu sigur ca nu vom avea timp sa-l periem zilnic dar saptamanal mi se pare rezonabil), prietenos cu copiii, care sa nu faca multa galagie dar totusi sa fie dornic de joaca si sa raspunda usor la comenzi.

Bineinteles ca fiecare dintre noi are alta preferinta; eu as prefera un ciobanesc de Berna, copilului meu i-ar placea un dog de Bordeaux iar tatalui lui un ciobanesc german. Desigur astea sunt preferinte bazate mai mult pe informatii culese de pe internet decat pe experienta proprie.

Sunt convinsa ca fiecare stapan de caine este convins ca are cel mai bun si minunat caine. Ma puteti ajuta cu sfaturi, pareri ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-as recomanda un beagle,un husky siberian sau un labrador pentru ca nu necesita periere zilnica,sunt blanzi si cu copii ,invata repede comenzile si sunt foarte atasati de stapani .

Pentru ca sa ai si un paznic bun si sa fie bland cu voi ti-as recomanda un Boxer german,un ciobanesc german sau un shar-pei.

 

Eu as ramane totusi la adoptia cainilor de pe strada sau de la oameni care se ocupa cu asa ceva.Cainele iti va fi recunoscator toata viata si sti ca ai salvat o viata.

Oricare va fi alegerea ta, eu iti urez succes si noroc in cresterea catelusului...si mai ales SANATATE!

:king2:

Editat de barbye_maxx_doggy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci raman beagle si boxer,si de ce nu...LABRADOR...

oricum intretinearea shar-peyului si a husky-ului nu e atat de grea si de costisitoare ..sunt caini cu par scurt ..

Si cum a zis si alexeevna,mare grija de unde il cumperi sa nu iei teapa de la samsari..

 

p.s: eu raman la adoptarea unui maidanez:D

cauta pe google adopt caine si vei gasi mai multe oferte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi si voi tine cont de ele. Beagle-ul e un caine tare dragalas insa nu mi se pare ca ar fi chiar cel mai potrivit caine de paza, boxerul este preferatul copilului meu insa am citit ca ar fi un caine friguros, iar eu as vrea un caine de curte, nu unul pe care sa-l tinem in casa, despre labrador nu stiu ce sa spun, cred ca ar fi destul de potrivit. Ce spuneti de schnauzeri ? Eu ma gandeam ca exista intre cainii cu blana mai mare care sa reziste iarna in curte (de exemplu am citit ca ciobanestii sunt caini destul de potoliti si echilibrati), unii care nu necesita ingrijiri foarte laborioase, insa as vrea sa aflu pareri avizate si nu doar informatii generale de pe net.

N-am nimic impotriva cainilor maidanezi, nu suntem persoane cu fitze, insa as prefera sa stiu ce iau, in sensul ca despre un caine de rasa se pot da niste caracteristici, trasaturi de baza ale rasei, in timp ce un maidanez poate sa nu fie chiar ce ti-ai dorit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si un doberman mi s-ar parea potrivit, insa e mai greu daca nu ati mai avut experienta.

Labraorul mi se pare ok, insa nu stiu cat de bun e pentru paza. Din cate stiu e destul de prietenos cu strainii.

 

Si eu am fost in aceeasi pozitie, sa nu stiu ce catel sa-mi iau, insa pana la urma am ales o mica boxerita si sunt foarte multumita de ea. Bine, eu stau si la bloc, deci nu are probleme cu frigul :drunk: . Oricum, mult succes va urez! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×