Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna :drunk: am si eu niste nelamuriri in legatura cu creatina ;) ....... aici ma adresez in special celor care au folosito.....ceilalti vas ruga sa stati pe tusa asta dak nu cumva avetzi intrebari(imi pare rau dar vreau raspunsuri de la un expert care stie ce zice nu doar povesti).

Din cate am citit creatina ajuta la dezvoltarea masei musculare si iti da energia necesara in timpul antrenamentului, aceasta avand si o retinere de apa in corp :wacko: .

1.Creatina sub forma de fosfat ..... retine la fel de multa apa in corp ca si cea monohidrata?

2.Cat timp ati folosit creatina?

3.Cat de mult ati scazut in volum si forta dupa ce ati incetat consumarea acesteia? :cheer:

Va multumesc. ;) :roll:

Editat de aXel_z

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ;) am si eu niste nelamuriri in legatura cu creatina :o: ....... aici ma adresez in special celor care au folosito.....ceilalti vas ruga sa stati pe tusa asta dak nu cumva avetzi intrebari(imi pare rau dar vreau raspunsuri de la un expert care stie ce zice nu doar povesti).

 

Observand ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum,iti voi da eu un reply cu toate ca nu sunt un expert in materie. Insa am folosit creatina & co. si iti pot da o parere personala cu privire la asta.

 

Din cate am citit creatina ajuta la dezvoltarea masei musculare si iti da energia necesara in timpul antrenamentului, aceasta avand si o retinere de apa in corp :blink: .

1.Creatina sub forma de fosfat ..... retine la fel de multa apa in corp ca si cea monohidrata?

2.Cat timp ati folosit creatina?

3.Cat de mult ati scazut in volum si forta dupa ce ati incetat consumarea acesteia? :doh:

 

Da,creatina ajuta la dezvoltarea masei musculare. Nu am mai luat niciun fel de creatina sau proteina din octombrie anul trecut si,cu toate ca masa a mai scazut un pic (mi-ar mai trebui cca. 3-4 kg pentru a ajunge la greutatea ideala inaltimii mele) energia a ramas aceeasi,in sensul ca exercitiile tot cu aceleasi greutati le execut. Insa muncind,voi recupera. :o:

 

Nu sunt un adept al suplimentelor nutritive,insa daca esti slabut poti lua o luna,doua,ceva proteine fara ca mai apoi sa renunti la gym.

 

Eu am folosit primavara trecuta Creatine 1000 de la Pro Nutrition,Gigant Pro Mass de la Whey Line combinate,iar vara trecuta am luat numai Gigant Pro Mass,tot de la Pro Nutrition,fara creatina sau altceva. Nu sunt excelente,sunt bunicele iar eu am fost multumit.

Dupa cum ti-am spus,de 6 luni nu am mai luat nimic si nici nu voi lua,continuand sa lucrez natural. Proteinele au fost doar la inceput. :D

In privina alimentatiei,ce pot sa-ti spun...decat sa respecti cele 3 mese zilnice (eventual sa mai iei si cate o gustare intre ele ;) ) si sa consumi cca. 2 litri de apa pe zi.

In rest toate cele bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Off:In primul rand Iskander(scuze dak am gresit scrierea ) iti multumesc pentru raspuns.

:doh:

On:Ce parere aveti despre creatina luata doar inaintea antrenamentului? asta pentru energia care o da :o: . Unii spun ca este frectie la picior de lemn. Voi ce parere aveti :blink: ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar este frectie la picior de lemn.

trebuie sa mentii nivelul de creatina ridicat, pentru a-si face efectul, daca iei doar inainte de antrenament, degeaba iei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar este frectie la picior de lemn.

trebuie sa mentii nivelul de creatina ridicat, pentru a-si face efectul, daca iei doar inainte de antrenament, degeaba iei.

 

Nu se ia inainte si dupa antrenament ? Sau cum ? De cate ori se ia pe zi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se ia si in zilele fara antrenament, nivelul creatinei trebuie sa ramana ridicat pentru a-si face efectul.

strategii de folosire a creatinei sunt mai multe :cry:

eu de exemplu cand iau, iau creatina fosfat, de 3 ori pe zi, cate 3 tablete de 1g, aproximativ 3 luni dupa care fac pauza, 2,3 luni...si tot asa.

da, se ia inainte de antrenament pentru a creste forta musculara iar dupa pentru a creste ritmul refacerii musculare.

in zilele fara antrenament e bine de luat pe stomacul gol, inainte cu 30 min de mesele principale, pentru a facilita absorbtia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

are efecte adverse ?...iti creste masa musculara daca iei creatina, sau iti umfla muschii pentru o perioada ?...Eu am vrut sa iau creatina cand am fost la sala, dar vroiam sa aflu mai multe pareri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iti creste masa musculara daca iei creatina, sau iti umfla muschii pentru o perioada ?...Eu am vrut sa iau creatina cand am fost la sala, dar vroiam sa aflu mai multe pareri.

 

Daca vrei sa mergi la GYM,ia ceva. O proteina,o creatina,you name it.

 

Este recomandat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar este frectie la picior de lemn.

trebuie sa mentii nivelul de creatina ridicat, pentru a-si face efectul, daca iei doar inainte de antrenament, degeaba iei.

 

 

Cand o zbura porcul :scare: . Creatina administrata inainte de antrenament creste forta si randametul antrenamentului respectic cu ceva procente bune . DOAR inainte de antrenament. Nivelul de creatina il mentii ridicat in perioada de incarcare, atunci cand te-ai hotarat ca in 2-3 luni sa pui ceva kg de muschi pe tine . ATAT . Creatina luata inainte de fiecare antrenament , imbunatateste MEREU acel antrenament .

 

Prin urmare creatina are efect oricand.

 

Sfat : incercati produsul XPLODE de la Pro Nutrition si uitati de porcariile alea de creatina monohidrata sub forma de pastile. Ala e praf de creta , e CRETA . Cu XPLODE veti fi mirati de forta care o aveti la antrenament chiar daca nu veti fi mancat in acea zi . Testat de mine :unsure:

Editat de Aend

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ axel_z

Din cate am citit creatina ajuta la dezvoltarea masei musculare si iti da energia necesara in timpul antrenamentului, aceasta avand si o retinere de apa in corp

Te-ai documentat bine, doar ca nu iti da energie... ci forta mai mare.

1.Creatina sub forma de fosfat ..... retine la fel de multa apa in corp ca si cea monohidrata?

2.Cat timp ati folosit creatina?

3.Cat de mult ati scazut in volum si forta dupa ce ati incetat consumarea acesteia?

1. Nu

2. 5 luni

3. Dupa 5 luni am facut o pauza de 3 luni in care nu am fost la sala si nu am mai luat niciun supliment. Cand m-am apucat iar a trebuit sa o iau de la capat cu exercitiile si greutatile cu care faceam, poate chiar mai mici cu cat faceam la inceputul celor 5 luni de sala

 

@ Johnny paco

are efecte adverse ?...iti creste masa musculara daca iei creatina, sau iti umfla muschii pentru o perioada ?...Eu am vrut sa iau creatina cand am fost la sala, dar vroiam sa aflu mai multe pareri.

Nu are efecte adverse! Masa musculara nu iti creste daca stai acasa si iei creatina.. trebuie sa lucrezi muschii, iar creatina te ajuta sa lucrezi mai bine exercitiile si iti mentine apa in organism.

 

 

@ Aend

Sfat : incercati produsul XPLODE de la Pro Nutrition si uitati de porcariile alea de creatina monohidrata sub forma de pastile. Ala e praf de creta , e CRETA . Cu XPLODE veti fi mirati de forta care o aveti la antrenament chiar daca nu veti fi mancat in acea zi . Testat de mine

Este foarte bun explode, l-am testat si eu. Intradevar cresti in masa musculara dar acela este mai mult un produs care mareste vedenele si pentru a depozita cat mai multa creatina in tesuturile musculare, deci nu poti renunta la creatina daca folosesti explode :)

 

 

Daca vreti sa cresteti considerabil si intr-o perioada cat mai scurta de timp incercari Explode+creatina+glutamina ... ca pret duce undeva la 2 milioane pe luna, dar in 3 luni ajungeti de nerecunoscut ;) TESTAT!

Editat de SpaNu88

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×