Sari la conținut
Forum Roportal
alezz113

Stern infundat (pectus excavatum)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Ma numesc Alex, am 16 ani si am o malformatie a pieptului numita pectus excavatum(stern infundat). Nu am probleme la activitati fizice, pot face sport ca orice copil normal doar ca obosesc cam repede (asta cred ca e din cauza conditiei mele fizice). Ma deranjeaza foarte mult aspectul estetic al pieptului care nu este deloc placut, de aceea evit pe cat posibil activitatile in care trebuie sa ma dezbrac de tricou. As vrea sa stiu daca se poate corecta fara operatie, prin diferite exercitii fizice. Pe internet parerile sunt impartite...unii spun ca se poate altii spun ca nu. Va rog poate cineva care se pricepe in domeniu sa imi dea un raspuns sigur pentru ca m-am saturat sa tot caut si sa nu gasesc nimic :o:

Va multumesc! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca provoaca compresia cardiopulmonara trebuie consultat un medic de chirurgie toracica. Nu te operezi decat dupa varsta de 20 de ani si daca e necesar. Pana atunci sala ,inot,alea alea,,, dezvoltarea muschilor pectorali poate ameliora intr-o oarecare masura aspectul inestetic.

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de raspuns. o sa ma duc saptamana viitoare la medicul ortoped si sper sa nu fie nici o problema. o sa intru la "antrenament spartan" cu sala si inot :wacko: .multumesc inca o data

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hey...am 15 ani si yo sufar de aceeasi problema cu stern infundat si iti zic yo ca dupa cateva sali de forta bune nu o sa se mai vada asa tare "acordeonul" :huh: si ai grija ca de la inot s-ar putea sa iti apara scolioza yo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×