Sari la conținut
Forum Roportal
octav.c

Ipoteza AECAS (Adam/Eva/Cain/Abel/Set)

Postări Recomandate

Ca si cum metaforele Genezei nu ar fi fost ele insasi suficient de greu de priceput, si ideile din ea sunt asezate de parca au fost amestecate precum cartile de joc...

 

 

Am selectat si, am pus intr-o ordine ce mi s-a parut fireasca, un numar de 17 idei legate de Adam, Eva, Cain, Abel si Set.

Si pentru ca citind Geneza, mintea nu iti poate proiecta imagini rationale, am incercat altceva. Am incercat sa gasesc in textul Genezei, descrieri ale etapelor evolutiei omului, despre care stim sau ne imaginam ca s-au petrecut in trecut cu adevarat.

Am verificat, practic, daca Facerea lumii nu se refera chiar la aparitia omenirii, si nu la cea a omului- barbat si femeie.

 

Va las acum sa vedeti ce a iesit, si astept parerile voastre. Poate impreuna reusim sa facem o interpretare corecta a textului.

 

...............................................................................

1. Text original:

 

2.5." Pe c

Editat de Cita T

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Haide-ti copii, indrazniti!

Nu citeste nimeni postul asta lung?

 

Uite, doar pare asa de lung, pentru ca am 'citat' si textul din Geneza, desi sunt convins ca-l stiti pe dinafara; dar am zis sa-l aduc aici, sa nu-l mai cautati voi pe net sau in carte.

Asta in cazul in care nu ma credeti ca textul selectat este intradevar citat din Biblie.

 

Ramane de citit doar cei in albastru, si comparat cu ce-i in rosu.

Daca vrei sa verifici, tragi un ochi si in textul negru, care este intregul citat.

 

Hai ca nu este nici greu, si nici asa lung.

Care te bagi?

Poate ca merita.

 

 

 

15.Text original:

 

5.3.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am prea inteles. Biblia oricum e copiata de la sumerieni,egipteni. Vrei ca o paralela Biblie/Sumer?

Ti-o fac :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-am prea inteles. Biblia oricum e copiata de la sumerieni,egipteni. Vrei ca o paralela Biblie/Sumer?

Ti-o fac :)

Aha. Si partea cu "Iar cui te loveşte peste obrazul drept,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbim de VT nu de NT.

 

Really ?

 

Biblia oricum e copiata de la sumerieni

So ?

Editat de -Iskander-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica geneza e din NT? :)

So,what?

Ai spus "Biblie"

VT + NT = Biblie.

 

Do it right next time.

 

Apropo,spuneai ceva in legatura cu o comparatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragul meu,

Apreciem efortul tau deoarece este un inceput bun, dar ai cazut putin in groapa!... rationalul e ceea ce a adus omul la ruina de azi!... constiinta nu e ratiune!... Constiinta este traire interioara, iar ratiunea este ceea ce numim ego (egoism), eu individul! asta duce la o manifestare mult mai periculoasa decat a animalelor...

Singura specie de pe planeta aceasta care este in stare de autodistrugere si distrugere a celorlalte specii este omul datorita ratiunii sale!

Omul creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu: Microcosmosul creat dupa Macrocosmos! Picatura de apa si Oceanul!

Daca studiam atent Biblia din punct de vedere alchimic (mamica ocultismului) vom oberva ca aceasta chiar este cartea cartilor si ca detine informatii stiintifice mult mai avansate decat cele din ziua de astazi. Biblia este o carte alchimica! Momentele din viata Mantuitorului sunt etapele obtinerii Pietrei Filosofale! Gradul Maxim de Constiinta!

Un fapt ce se poate dovedi...

Acum nu am timp de argumente prea multe, am revin asupra subiectului mai tarziu!

Geneza este un lucru foarte important! Dar nu uita la geneza a luat parte Elohim in traducerea originala!!! nu detii un text biclic original!!! cauta alta sursa! incearca cu biblia crestin - ortodoxa care se gaseste pe internet sau cauta o versiune in care Dumnezeu e numit Elohim! Bibliile din ziua de azi au cuvinte schimbate astfel se schimba si sensul...

am gasit traduceri originale gen Dumnezeu judeca intre dumnezei ignoranti schimbat cu Dumnezeu judeca intre cei puternici! Dupa parerea mea sensul e schimbat total!

 

O zi buna!

O sa revin!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×