Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multi dintre cei cu care am avut norocul (sau ghinionul) sa vorbesc au dat pareri diferite. In marea lor majoritate, credinciosii (crestini, musulmani) au insistat pe ideea ca, fara absenta unui ... zeu, care sa judece tot ce facem, lumea ar fi in haos. Multi "necredinciosi" au insistat pe ideea ca ar fi o lume poate mai buna decat cea pe care o avem acum. Eu cred, si este parerea mea personala, ca poate am fi mai buni, muuuuuuuuuult mai avansati tehnic si in cunoasterea corpului uman si a universului, daca nu ar fi existat religiile iudeo-asiatice (iudaism, crestinism, islamism).

Ce credeti, binele ar fi existat doar daca existau religiile sau Pamantul ar fi fost aruncati in haos ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare lucru are un scop al lui bine pus la punct.Dumnezeu nu face nimic irelevant si nefolositor.

''Bine''si ''rau'' exista ca stare oricum .Noi oamenii ne impunem limite si noi acceptam limitele impuse de altii.Noi suntem propia noastra consecinta la tot,fie ea rea sau buna.

Pamantul este un haos,si pana la urma si haosul are legile lui si partea lui buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare lucru are un scop al lui bine pus la punct.Dumnezeu nu face nimic irelevant si nefolositor.

''Bine''si ''rau'' exista ca stare oricum .Noi oamenii ne impunem limite si noi acceptam limitele impuse de altii.Noi suntem propia noastra consecinta la tot,fie ea rea sau buna.

Pamantul este un haos,si pana la urma si haosul are legile lui si partea lui buna.

 

De ce crezi ca binele si raul exista ca stare? Eu cred ca ele sunt date ca urmare a efectului pe care o actiune o are asupra unui individ sau a unei comunitati. Dar nu ai raspuns: oamenii pot fi buni sau rai fara existenta unui zeu care sa ne urmareasca si sa ne indrume? Sau sa ne ameninte cu pedeapsa "divina" ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la intrebarea din topic, religia a fost buna pentru controlul oamenilor, hai sa le spunem mai putin evoluati de acum 5-6-7000 de ani. Dar parerea mea este ca daca ar fi disparut religia brusc, in anul 0, am fi cu cel putin 1000 de ani mai evoluati decat suntem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Referitor la intrebarea din topic, religia a fost buna pentru controlul oamenilor, hai sa le spunem mai putin evoluati de acum 5-6-7000 de ani. Dar parerea mea este ca daca ar fi disparut religia brusc, in anul 0, am fi cu cel putin 1000 de ani mai evoluati decat suntem.

 

Poate, dar si mai putin cu juma' de populatie ... Daca nu ne-ar fi oprit regulile sa dam in cap vecinului ca(,) capra lui e mai grasa... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Referitor la intrebarea din topic, religia a fost buna pentru controlul oamenilor, hai sa le spunem mai putin evoluati de acum 5-6-7000 de ani. Dar parerea mea este ca daca ar fi disparut religia brusc, in anul 0, am fi cu cel putin 1000 de ani mai evoluati decat suntem.

 

Numai atat? Gandeste-te cat a avansat stiinta in ultimile trei secole ,in mare, si in ultimul secol, cu precadere. Si cat ar fi putut avansa daca asupra Europei nu ar fi venit Evul Mediu sau, cum vorbitorii de limba engleza spun Dark Ages.

Dar crezi ca am fi avansat numai in plan stiintific, sau ar fi dus si la un progres al moralitatii si a felului de a gandi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate, dar si mai putin cu juma' de populatie ... Daca nu ne-ar fi oprit regulile sa dam in cap vecinului ca(,) capra lui e mai grasa... :)

 

Pai si ala e un lucru rau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numai atat? Gandeste-te cat a avansat stiinta in ultimile trei secole ,in mare, si in ultimul secol, cu precadere. Si cat ar fi putut avansa daca asupra Europei nu ar fi venit Evul Mediu sau, cum vorbitorii de limba engleza spun Dark Ages.

Dar crezi ca am fi avansat numai in plan stiintific, sau ar fi dus si la un progres al moralitatii si a felului de a gandi?

 

 

Am spus 1000 de ani asa... grosso modo.

 

Absolut ar fi evoluat si modul de gandire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate, dar si mai putin cu juma' de populatie ... Daca nu ne-ar fi oprit regulile sa dam in cap vecinului ca(,) capra lui e mai grasa... :)

 

Chiar crezi ca oamenii nu ar "descoperit" regulile de convietuire intr-o societate fara ajutorul unei religii? Crezi ca primele codexuri legale, al lui Hamurabi, cel roman si altele (cer scuze daca am scris numele gresit), au avut la baza porunci ale unui zeu? Sau au fost date ca oamenii sa poata trai intr-o societate?

Eu, personal, cred ca oamenii buni ar fi facut bine chiar daca nu ar fi fost cineva care sa-i ameninte cu pedeapsa divina, iar cel "rau" ar fi facut rau chiar cu amenintarea pedepsei divine. Nu am incredere in oamenii care fac bine pentru ca se tem de o pedeapsa, divina sau lumeasca, sau pentru ca spera ca astfel sa ajunga ... "in loc cu verdeata si imbelsugat". Mi se par cei de pe urma oameni care pot exista. Eu cred ca acestia din urma ar fi primii care ar face rau daca nu ar fi ... "fiinta supranaturala care vede tot si aude tot si te urmareste 24/7' mai ceva ca securitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, nu cred in existenta unui creator, pentru ca asta ar ridica o noua intrebare: cine l-a creat pe creator?

 

 

 

De ce crezi ca binele si raul exista ca stare? Eu cred ca ele sunt date ca urmare a efectului pe care o actiune o are asupra unui individ sau a unei comunitati. Dar nu ai raspuns: oamenii pot fi buni sau rai fara existenta unui zeu care sa ne urmareasca si sa ne indrume? Sau sa ne ameninte cu pedeapsa "divina" ?

Ca stare in urma unei actiuni.Fiecare percepe rau si bun in felul lui.Ce este bun pentru unu poate fi rau pentru altu si viceversa.Nu cred ca conteaza religia sau existenta unui zeu in a fi bun sau rau.Asta ramane la alegera omului in sine in ce este.Si atat timp cat unui ,,om rau'' ii place conditia lui de ''om rau'' ,nu va face nimic in a devenii un ''om bun'' si ''om bun'' cu forta nu este ''om bun'' este tot un ''om rau'' .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×