Sari la conținut
Forum Roportal
medora

Vopsea si oxidant profesionale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragele mele,

 

Ma puteti ajuta cu un raspuns? Mi-am cumparat astazi vopsea si oxidant profesionale, numai ca oxidantul cu pricina e in cantitate aproape industriala, are 900 ml, deci e clar ca nu-l pot folosi pe tot o data. Eu ma vopsesc cam la o luna si jumatate, deci la cantitatea de oxidant pe care am luat-o (nu aveau in cantitati mai mici) ar trebui sa imi ajunga cam de 5 ori. Intrebarea mea este cata vreme mai pot folosi oxidantul dupa deschiderea sticlei, mai este el valabil sa zicem vreo 7 luni? Pe el scrie ca expira anul viitor in ianuarie, dar ma intreb daca nu cumva lucrul asta e valabil numai daca nu deschizi produsul. Stiu ca, in cazul vopselurilor neprofesionale, si oxidantul, si vopseaua se folosesc integral imediat dupa deschidere. In saloane cu siguranta nu folosesc ditamai sticla de peroxid o data, dar nici nu dureaza 7 luni pana o epuizeaza. Deci, va rog, ma puteti ajuta cu un raspuns? Cata vreme mai pot folosi oxidantul dupa deschiderea sticlei? Trebuie pastrat in anumite conditii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mai poti folosi oxidantul dupa deschiderea sticlei...asta din cate mi-am dat eu seama

Sora mea a patit sa deschida sticla...dar nu avea 'chef' sa se vopseasca in momentul ala si a lasat-o pentru ziua urmatoare...cand a dat sa o ia, i-a explodat,...era intr-un recipient de plastic, primit cand a cumparat produsul ! :yahoo:

Editat de Lachesis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu mai poti folosi oxidantul dupa deschiderea sticlei...asta din cate mi-am dat eu seama

Sora mea a patit sa deschida sticla...dar nu avea 'chef' sa se vopseasca in momentul ala si a lasat-o pentru ziua urmatoare...cand a dat sa o ia, i-a explodat,...era intr-un recipient de plastic, primit cand a cumparat produsul ! :yahoo:

Deci spui ca indiferent daca produsul este profesional sau nu, oxidantul nu mai trebuie folosit. Totusi, nici in saloane nu se consuma sticla de oxidant pe loc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc ca la ea o fi pocnit pentru ca recipientul in care-l pastra era de plastic...

 

 

si indicat ar fi sa fie din sticla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cata vreme mai pot folosi oxidantul dupa deschiderea sticlei? Trebuie pastrat in anumite conditii?

 

Gandeste-te ca la saloanele de infrumusetare, cantitatea este aceeasi sau mai mare si acolo nu se foloseste tot odata , ci in functie de cerere. Si nu am vazut niciodata vreo sticla aruncata dupa o utilizare. In concluzie, trebuie sa reziste atat cat are TDV. Cred ca se pastreaza la o temperatura cat mai joasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×