Sari la conținut
Forum Roportal
ramonel

Parul rar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multe din persoanele care se confunta cu seboree au tendinta (indreptatita) de a se spala pe cap des, la doua zile sau chiar zilnic. Este o greseala pentru ca parul se educa/cu cat il speli mai des cu atat va fi mai pretentios si va necesita, va cere spalare zilnica.

Incearca Cheratin Crinex Shampoo speciale/anti-seboreic, anti-matreata. Da rezultate bune, chiar foarte bune. Costa 10 Euro , flacon de 150 ml, dar are eficienta.

si care se gaseste numai in Italia nu? :crazy:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BUNA.. imi place acest forum foarte mult si m-am gandit sa ma inscriu si eu.

Cu toate ca am avut un par bogat si lung am ajuns tunsa scurt si cu vreo 3 fire si alea stau sa cada.Nu sfatuiesc pe nimeni sa se faca permanent, la inceput e frumos te speli mai rar dar cand incepe sa se lase atunci e "frumos" ca a si inceput sa-mi cada asa ca l-am tuns. Am fost in vacanta in Italia si mi-am facut suvite, nu dupa mult timp a inceput sa mi se rupa firul de par (cel suvitat) si m-am tuns scurt, nu ca l-as fi avut foarte lung dar tot era ceva.

Un tratament pt. par gras nu cred ca este dar sunt foarte bune sampoanele Klorane se gasesc in farmacii si pt. hranirea parului recomand complexul de vitamine pt. par unghii si piele de la AMWAY sunt cam scumpe dar merita.

eu am mai incercat : tinctiura de urzica se aplica la radacina dupa spalare de 2 - 3 ori pe zi e f. buna se gaseste in farmaciile naturiste.

:alcoholic: galbenusul de ou este foarte bun tip masca si dupa aceea ma spal normal

 

:spiteful: masca pt. par pe baza de placenta - o data pe saptamana.

Si mie mi-a cazut parul f. tare incepand de la 17 ani(acum am 26) si continua sa-mi cada(periodic). Ca si tine aveam un par superb, des,lung. Dar dintr-o data a inceput sa cada. Nu-ti spun ca aam facut si depresie din cauza asta, am suferit enorm,am plans, a trebuit sa ma tund scurt(ca cica parea mai des). In fine. Am incercat tot felul de tratamente, bani cheltuiti la greu. Cteva au dat rezultate dar cu greu. Si asta in sensul ca n-a mai cazut. S-a mai regenerat cate un pic si cam atat. Am folosit Aloxidi l(in Romania HAIRGROW) care este bunicel. Iti opreste caderea(evident, nu pe loc...in timp).Aici costa 20

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, eu m-am vopsit cu henna insa am parul foarte des si a ramas fel adica n-as putea sa-ti spun daca are ca efect indesirea parului dar cu siguranta va fi mai stralucitor. Am mai avut prietene care s-au vopsit cu henna si au simtit o imbunatatire in textura parului. Iti doresc succes.

henna este o vopsea pe baza de plante. de aceea este cea nu este daunatoare si chiar ajuta la intretinerea parului.

alte tratamente pentru intretinerea parului...dadea cineva o reteta pe topicul privind ingrijirea parului. ceva cu vitamina a si nu mai stiu ce. in alta ordine de idei, uleiul de masline combinat cu galbenus de ou si cateva picaturi de lamaie, aplicat in mod regulat. mai exista o combinatie de uleiuri de plante (ulei de nuca de cocos, ulei de masline, ulei de migdale si nu mai stiu ce continea) dar din pacate aceste uleiuri eu nu le-am gasit decat in turcia.

pentru problemele grave privind caderea parului, este bine de consultat un doctor. am avut colege care au avut probleme de acest gen, in sensul ca le-a cazut parul de aveau 'gauri' de podoaba capilara. nu stiu cu ce s-au tratat, dar au fost la doctor.

succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si care se gaseste numai in Italia nu? :alcoholic:"

 

 

 

CHERATIN CRINEX MULTIPRO uite aici bunatatea de solutie insa spune clar ca este numai contra chelie barbateasca !!! Ce stiti despre asta ? Daca si femeile poate sa-l foloseasca ??? Se poate comanda cu Credit Card dar n-am incredere !!! Este interesant ca si in State este Rogain pentru barbati doar !!!

Mi s-a spus sa nu pun mana pe "ea" ca barbatii au alte cele in corp, nu ca mine !!!

 

Si eu am experientat cu ceva si am patit-o !!! Cica "hot wax" sa dai pe par sa fie mai nu stiu cum insa a inceput pe crestet sa-mi bazaie capul ca doar acolo am aplicat lichidul, l-am spalat repede insa deja destul de mult par a cazut !!! pe o suprafata de 8 cm patrati. Candva s-a oprit sa cada insa a ramas mai rar acolo parul si se vad carari si permanentul acopera bine dar aici pe caldura nu prea pot sa-mi fac decat in lunile de iarna. In rest e foarte fin firul de par dar asa a fost mereu si este dens.

Il vopsesc periodic, nu-l usuc cu foen-ul ca ma supara caldura si folosesc sampon care mai da si volum la fel si conditioner-ul cu care-l limpezesc.

 

Imi creste foarte repede parul si perm-ul nu ramane prea mult ca nu-l sufar cand se intinde ca se vede clar atunci unde e par mai putin si o radacina decolorata !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! Eu sunt noua in forum dar am niste sfaturi pt.par rar : o eficienta si ieftina solutie pentru parul rar este masca cu ulei de ricin !!Pur si simplu masati-va radacina parului folosind o discheta de vata ,aplicati pe parul uscat ,seara inainte de culcare !Dimineata se spala de cate ori e necesar pt a curata(eu aplic de doua ori sampon ) !Uleiul de ricin se mai foloseste si pt.indepartarea negilor sau alunitelor ,iar parului ii da un luciu deosebit si folosit des ,o data pe saptamana da rezultate uluitoare!Se gaseste in farmacie si nu e scump! :crazy: Va pup si succes!

post-42224-1151000512_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua doamneleor,domnisoarelor.

Eu am folosec de 3 ani luleiul de masline stau 6 ore chiar mai mult cu el in cap,am reusit dupa 3 ani sa am un par destul de lungpeste mijloc.......dar mi-a cazut foarte mult multi ami spun de la stres.....in ultimul timp am auvut problele personale foarte marii.....am folosit si ulei de usturoi,pastile de urzica si ulei de migdale.

De 6 luni ma spal cu sapun de ulei de masline este mult mai bine nu mai cade,cum folosesc samponul incepe sa cada......dar acum problema este cum sa-l indesesc.....ptr.ca sa rarit foarte mult.....daca cineva ami poate da un sfat .

MULTUMESC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut!imi poate spune si mie cineva ce sa fac sa nu mi se mai ingrase parul asa repede?si as vrea sa stiu dace se poate folosi uleiul d ricin si in cazul parului gras?e super forumul,sunt noua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ulei de ricin la radacina,preferabil ar fi sa poti dormi asa(cu ceva pe cap).Masca pe baza de placenta o poti folosi in loc de balsam,nu neaparat o data pe saptamana.La Plafar gasesti niste fiole cu placenta,costa cam 3 lei de noi una.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot cu aceasta problema ma confrunt>Verile trecute eu m-i le-am petrecut in Italia si din cauza acelei ape fff cauzabila la par am ramas cu cateva suvite de par.M-am tuns si scurt dar degeaba si nu mai spun k se ingrasa repede.Si sa stau nespalata pe cap o sapt sincer nu as putea doar dak as sta inchisa in cas>Si eu la fel in spal la 2 zile. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

exista o solutie pentru imbunatatirea aspectului unui par rar si este una foarte buna atat pentru barbati cat si pentru femei.

Este vorba despre o pudra de par cu microfibre naturale care sunt incarcate electostatic si se prind de firele de par existente.

In acest fel confera mai mult volum parului si ascunde zonele cu par rar. 

Eu folosesc acesta pudra pentru mascarea cheliei si functioneaza extraordinar. Este rezistenta si are un aspect super natural.

 

Succes.

Editat de Davi_
reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×